• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boston  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Ławica – wał z piasku albo z innych osadów dennych, usypany w dużym akwenie albo rzece. Wyróżnia się cztery bliskoznaczne pojęcia z dziedziny geomorfologii:Kukurydza (Zea) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Przedstawiciele występują naturalnie w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui. Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna (Zea mays), która jest zarazem gatunkiem typowym rodzaju.
  Religia[ | edytuj kod]
  Wnętrze katolickiej Katedry Św. Krzyża, która jest największą katedrą w Nowej Anglii.

  Według The ARDA w 2010 roku Boston, po Providence, w stanie Rhode Island, jest drugą najbardziej katolicką aglomeracją w Stanach Zjednoczonych, wśród metropolii liczących ponad 1 milion mieszkańców, gdzie 44,4% populacji jest członkami Kościoła katolickiego.

  Megalopolis północno-wschodniego wybrzeża USA (znane także jako BosWash, lub rzadziej BosNyWash, akronim utworzony od nazw miast wchodzących w skład megalopolis) - określenie wysoce zurbanizowanego obszaru północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, wprowadzone przez francuskiego geografa Jean Gottmanna w książce "Megalopolis: The Urbanized Northeastern Seaboard of the United States", wydanej w 1961 roku. Gottmann doszedł do wniosku iż różne miasta opisywanego regionu, w szczególności Nowy Jork, Waszyngton, Boston, Filadelfia i Baltimore, mimo iż odrębne i niezależne, są ze sobą powiązane przez zazębiające się strefy podmiejskie, co pod pewnymi względami sprawia iż działają one jako jedno supermiasto. Od czasu wydania w/w książki, termin megalopolis zyskał uznanie zarówno w mediach jak i w kręgach naukowych.Rewolta bostońska z 18 kwietnia 1689 roku – bunt mieszkańców miasta przeciwko rządom Edmunda Androsa znienawidzonego gubernatora tzw. Dominium Nowej Anglii (ang. Dominion of New England). Dobrze zorganizowany „tłum”, składający się z członków lokalnej milicji i zwykłych obywateli, dokonał aresztowania przedstawicieli władz dominium. Wierni Kościoła Anglii, podejrzewani przez purytanów o sprzyjanie rządcom dominium, również zostali przez rebeliantów zatrzymani. Przewrót był bezkrwawy; nikt nie odniósł obrażeń. Przywódcy byłej Massachusetts Bay Colony natychmiast stanęli u steru rządów. W innych koloniach, wcielonych do dominium, usunięci wcześniej członkowie lokalnych rządów również wrócili do władzy.

  Struktura religijna w 2014 roku, według Pew Research Center:

 • chrześcijaństwo – 57%:
 • katolicy – 29%,
 • protestanci głównego nurtu – 13% (gł. kalwini i anglikanie),
 • protestanci ewangelikalni i historyczni czarni protestanci – 12% (gł. baptyści, bezdenominacyjni i zielonoświątkowcy),
 • prawosławni i kościoły wschodnie – 2% (gł. Grecka Prawosławna Archidiecezja Ameryki),
 • pozostali – 1% (gł. mormoni i świadkowie Jehowy),
 • brak religii – 33% (w tym: 9% agnostycy i 4% ateiści),
 • żydzi – 4%,
 • pozostałe religie – 6% (w tym: unitarianie uniwersaliści, scjentyści, muzułmanie, buddyści, hinduiści, bahaiści, spirytualiści, Kościół Jedności i sikhowie).
 • Wyznanie rzymskokatolickie[ | edytuj kod]

 • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Bostonie
 • Parafia św. Wojciecha w Hyde Park
 • Sport[ | edytuj kod]

  Boston reprezentuje drużyna koszykówki należąca do NBABoston Celtics. Może się ona pochwalić taką samą co Los Angeles Lakers ilością zdobytych tytułów mistrza NBA (17 razy).

  New England Revolution - amerykański klub piłkarski z Foxborough (Massachusetts), założony w 1995 roku, występujący w Major League Soccer. Nazwa "Revolution" nawiązuje do wkładu regionu Nowej Anglii w Rewolucję amerykańską.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  W Bostonie odbywa się też jeden z najstarszych na świecie maratonów – Maraton Bostoński. Pierwsza edycja odbyła się 19 kwietnia 1897 roku. Bieg ten odbywa się corocznie w amerykańskie święto Patriots Day (zawsze trzeci poniedziałek kwietnia). Aby pobiec w maratonie bostońskim, należy się legitymować określonym rekordem życiowym.

  Fortyfikacja (z łac. fortificatio – umocnienie) – zespół obiektów wojskowych w postaci odpowiednich budowli i urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

  W hokejowej lidze NHL gra drużyna Boston Bruins, w futbolowej NFL, jedna z najlepszych drużyn ostatnich lat, New England Patriots, w lidze baseballowej MLB bardzo popularna i zasłużona drużyna Boston Red Sox zaś w lidze piłki nożnej MLS drużyna New England Revolution.

  Polonia w Bostonie[ | edytuj kod]

  Polonia bostońska jest zgrupowana w dzielnicy Bostonu Dorchester, parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Duży wkład w działalność lokalnej Polonii ma młodzież polska studiująca na renomowanych uczelniach: Harvard University i Massachusetts Institute of Technology.

  Mielizna – piaszczyste lub żwirowe płytkie miejsce w rzece lub obszarach szelfowych morza. Przyczyną jej powstania jest osadzanie materiału przenoszonego przez wodę przy miejscowym zmniejszeniu szybkości jej płynięcia. W morzach występuje w miejscach dochodzenia wzniesienia szelfu blisko powierzchni morza.Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.
 • Polish American Congress of Eastern Massachusetts
 • Polski amatorski teatr Bostonu


 • Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga wodna – rzeka, kanał, jezioro lub inny odcinek wodny, który dzięki cechom naturalnym lub wynikającym z działalności człowieka nadaje się do żeglugi.
  Port lotniczy Boston – międzynarodowy port lotniczy położony 15 km na wschód od Bostonu. Jest największym portem lotniczym w stanie Massachusetts i 20. w Stanach Zjednoczonych. W 2006 obsłużył 27 068 000 pasażerów.
  Transatlantycki handel niewolnikami – element światowego handlu, prowadzonego w basenie Oceanu Atlantyckiego od XV do XIX wieku, tzw. handlu trójkątnego, którego istotą był transport:
  Nahant (wymowa: /nəˈhɑːnt/) – miejscowość w USA, w północno-wschodniej części stanu Massachusetts, w zespole miejskim Bostonu – resort położony na skalistym półwyspie wcinającym się w wody nad zatoki Massachusetts.
  Waterfront (front wodny) - w urbanistyce terminem tym określa się obszary ulokowane nad naturalnym zbiornikiem wodnym, jeziorem, rzeką, bądź morzem. Z reguły jednak termin odnosi się do obszarów stykowych znajdujących się pomiędzy strukturami miejskimi a portowymi.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.128 sek.