Bosman Browar Szczecin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Browar Bosmanbrowar w Szczecinie wchodzący w skład grupy piwowarskiej Carlsberg Polska SA.

Futsal (dawniej używana w Polsce oficjalna nazwa piłka nożna halowa pięcioosobowa lub potocznie halówka) – zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

Historia[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bohrisch Brauerei AG.

Po przejęciu budynków i wyposażenia browaru Bohrisch Brauerei AG przez władze polskie 24 października 1945, straty oszacowano na 35% a sam browar znalazł się pod zarządem Centralnego Zarządu Przemysłu Fermentacyjnego w Bydgoszczy pod nazwą Państwowe Browary w Szczecinie. W skład przedsiębiorstwa wchodziły dawny browar Bohrisch, prawie całkowicie zniszczony browar Bergschloß i browar Eysium. Produkcję wznowiono 12 stycznia 1946, kiedy uwarzono pierwszą po wojnie warkę lekkiego piwa o zawartości ekstraktu 8,3%. Do końca miesiąca w browarze uwarzono łącznie 20 hl piwa. Produkcja do końca roku wyniosła 20 tys. hl. W lipcu 1951 browar znalazł się w nowo utworzonych Szczecińskich Zakładach Piwowarsko-Słodowniczych, a kilka lat później warzono na Pomorzanach już 200 tys. hl piwa rocznie. Pomiędzy rokiem 1960 a 1969 szczecińskie piwo było eksportowane do krajów bloku wschodniego. Produkowane tutaj Piwo Bałtyckie zostało nagrodzone w 1964 na targach w Poznaniu oraz wystawie piwnej w Paryżu. Dzięki umowie z Baltoną piwo to trafiało również na polskie statki. Pod koniec lat 80. roczna produkcja browaru przekroczyła poziom 300 tys. hl.

Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.Bitburger (Bitburger Brauerei Th. Simon GmbH) – jeden z największych browarów w Niemczech. Założony w 1817 roku, w mieście Bitburg.

W 1974 roku rozpoczęto budowę Wytwórni Pepsi-Coli, którą uruchomiono 7 lipca 1975 roku. Był to jeden z dwóch zakładów w kraju (obok Polmosu Kraków), który rozpoczął franczyzową produkcję tego napoju.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
Blok wschodni (blok socjalistyczny, państwa socjalistyczne, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu, na który składały się: dyktatura proletariatu, gospodarka planowa oraz idee sprawiedliwości społecznej. Blok ten był wyróżniany od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku.
Lager – określenie to ma dwa znaczenia. W typologii piwnej lager oznacza każde piwo dolnej fermentacji, w przeciwieństwie do piw górnej fermentacji, czyli ale. W tym znaczeniu lager jest określeniem całej grupy piw, którą cechuje użycie drożdży dolnej fermentacji oraz niskiej temperatury leżakowania. Do grupy tej należą m.in. pilznery, koźlaki, piwa marcowe, portery bałtyckie i in. W drugim, węższym znaczeniu, lager to jeden z najpospolitszych rodzajów piwa dolnej fermentacji usytuowany w typologii piwnej pomiędzy pilznerem a piwami marcowymi.
Na mapach: 53°24′17″N 14°31′57″E/53,404722 14,532500 Bohrisch Brauerei AG – browar funkcjonujący do 1945 r. w Szczecinie a następnie od 1948 w Kilonii. W 1945 r. w szczecińskich budynkach browaru założono istniejący do dziś Bosman Browar Szczecin.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Ekstraklasa polska w piłce siatkowej mężczyzn (I liga seria A) – od sezonu 1954 do sezonu 1999/2000 najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziomem ligowym). Rywalizacja w niej toczyła się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a najsłabsze drużyny były relegowane do I ligi serii B, bądź II ligi.
Carlsberg Polska S.A. – polskie przedsiębiorstwo z branży piwowarskiej należące do duńskiego koncernu Carlsberg. Do Carlsberg Polska należy 15,3% udziałów w rynku piwa w Polsce.

Reklama