Borzytuchom (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borzytuchomgmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

Osieki (kaszb. Òseczi lub też Òsek, niem. Wusseken) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Bytowskim w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom, nad południowym brzegiem jeziora Osiecko. Dawniej wieś dzieliła się na Osieki Królewskie i Osieki Szlacheckie.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

W skład gminy wchodzi 8 sołectw: Borzytuchom, Chotkowo, Dąbrówka, Jutrzenka, Krosnowo, Niedarzyno, Osieki, Struszewo. Sieć osadnicza w gminie Według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 3232 osób.

Siedziba gminy to Borzytuchom.

Według danych z 31 grudnia 2011 gminę zamieszkiwało 2998 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Borzytuchom ma obszar 108,57 km², w tym:

Borzytuchom (kaszb. Bòrzëtëchòmie lub też Bòrzitëchòm, Bòrzetëchòmié, niem. Borntuchen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom, na Kaszubach, nad wschodnim brzegiem Dużego Jeziora, przy trasie zawieszonej obecnie linii kolejowej Bytów-Korzybie.Krosnowo (kaszb. Krosnowò, niem. Krossnow) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom, nad Starą Słupią i na południowym skraju Puszczy Słupskiej.
 • użytki rolne: 41%
 • użytki leśne: 50%
 • Gmina stanowi 4,95% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Kołczygłowy – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa słupskiego.
  Niedarzyno (kaszb. Niedarzënò, niem. Meddersin) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Bytowskim w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom.
  Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.
  Dąbrówka (Dąbrówka Bytowska) (kaszb. Dãbrówka) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom przy trasie byłej linii kolejowej Bytów-Korzybie (obecnie zawieszonej).

  Reklama