• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borne Sulinowo - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Kiełpino – (nazwa niem. Kölpin), wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo.

  Borne Sulinowo (do końca 1994 gmina Silnowo) – gmina miejsko-wiejska w Polsce we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie szczecineckim. Siedzibą gminy jest miasto Borne Sulinowo. Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 9840 mieszkańców.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 3., ludność 40.

  Okręg wyborczy nr 13 – okręg wyborczy w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, obejmujący swym zasięgiem tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Gorzów Wielkopolski.Czochryń – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Starowice.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w południowej części powiatu szczecineckiego.

  Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia gminy wynosiła 484,47 km². Gmina stanowi 27,4% powierzchni powiatu.

  Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalin oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.Grzywnik – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kucharowo.

  Sąsiednie gminy:

 • Barwice i Szczecinek (powiat szczecinecki)
 • Czaplinek (powiat drawski)
 • w województwie wielkopolskim:

 • Jastrowie i Okonek (powiat złotowski)
 • Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 9840 mieszkańców, co stanowiło 12,5% ludności powiatu. Gęstość zaludnienia wynosi 20,3 osoby na km².

  Dane z 31 grudnia 2016 r.:

  Ciemino Małe – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Ciemino.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Borne Sulinowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Borne Sulinowo.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nobliny – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Osada sąsiaduje z jeziorem Niewlino.
  Osiczyn – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Silnowo, 0,3 km na północ od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.
  Rakowo (niem. Rackow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, nad Jeziorem Komorze i Rakowo, 2 km na południe od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Ciemino – jezioro lobeliowe o charakterystycznej barwie i niskiej przejrzystości, na Pojezierzu Drawskim, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Jezioro według danych z 1997 roku miało powierzchnię 241,7 ha, a jego objętość wynosiła 14 394,1 m³. Średnia głębokość Ciemina to 6,0 m, a maksymalna 13,4 m.
  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.
  Dąbrowica – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Silnowo. Jest to miejscowość turystyczna. Wieś graniczy z jeziorem Pile. W pobliskich lasach znajduje się wiele niemieckich bunkrów zbombardowanych po wojnie przez Rosjan. Zachowały się prawdopodobnie tylko dwa bunkry. Zapoznaj się również z: Dąbrowica

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.072 sek.