• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borki - Radom  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – wyższa szkoła akademicka o profilu techniczno-humanistycznym w Radomiu.Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, znana też jako Mała Teresa, Mały Kwiatek; właśc. (fr.) Marie Françoise Thérèse Martin (ur. 2 stycznia 1873 w Alençon, Francja, zm. 30 września 1897 w Lisieux) – francuska karmelitanka bosa, dziewica i święta Kościoła katolickiego oraz doktor Kościoła.
  Komunikacja miejska i transport[ | edytuj kod]

  Na Borki można dojechać liniami autobusów: 1, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 25 oraz każdym kursem zjazdowym komunikacji miejskiej. Przez Borki ulicami: Maratońską i 1905 r. przebiega droga krajowa nr 12 Łęknica (Niemcy) – Dorohusk-Berdyszcze (Ukraina); natomiast przy ulicy Łukasika ma swój początek trasa drogi wojewódzkiej nr 744 do Starachowic.

  Ulica Bolesława Limanowskiego - jedna z głównych arterii Radomia, przebiegająca przez centrum miasta i kierująca się na południowy zachód.Andrzej Łukasik (ur. listopad 1898 roku, zm. 14 lipca 1980 roku w Radomiu) – polski ksiądz, kanonik, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu.

  Ludzie związani z Borkami[ | edytuj kod]

 • Kazimierz Paździor – pięściarz, złoty medalista Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960, mistrz Europy w 1957, dwukrotny mistrz Polski
 • Robert Prygiel – siatkarz, wieloletni reprezentant Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, wielokrotny medalista mistrzostw kraju
 • Szymon Wydra – piosenkarz, lider i wokalista zespołu Carpe Diem.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Położenie w granicach osiedla jest sporne.
  2. Początek dni Radomia (pol.). wiadomosci24.pl. [dostęp 2009-11-11].
  3. Atrakcje nad zalewem na Borkach (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2009-11-11].
  4. Paździor Kazimierz Sylwester (pol.). pkol.pl. [dostęp 2009-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-03)].
  5. Prygiel, Robert – zapis czatu (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2009-11-11].
  Mleczna – rzeka, prawobrzeżny dopływ Radomki o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza ok. 200 km². Bierze początek z kilku cieków źródłowych m.in. spod Kacprowic, Franciszkowa, Wolanowa i Młodocina, które łączą się w jeden ciek w okolicach wsi Gawronie.Planty - dzielnica usytuowana w centrum Radomia, w okolicach dworca kolejowego, wybudowana w latach 1950-72 (jako uzupełnienie osiedla z lat 1923-26). Zasadnicza część dzielnicy leży na przebiegu niegdysiejszego Strumienia Południowego (obecnie ciek ten jest przysklepiony i płynie pod powierzchnią ziemi) oraz folwarku Mariackie (będącego jeszcze w XVIII wieku własnością kościelną). Najbardziej interesujące zespoły zabudowy na terenie Plant powstały w latach międzywojennych w związku z budową Państwowej Fabryki Broni. Główna zabudowa mieszkalna dzielnicy to bloki cztero- i pięciokondygnacyjne, a także cztery bloki ośmiokondygnacyjne i dwa jedenastokondygnacyjne.Na terenie osiedla zlokalizowane jest jedno przedszkole, dwie szkoły podstawowe (nr 28 i nr 32), IV LO im. Tytusa Chałubińskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych. Przy ulicy Planty 39/45 znajduje się, oddany do użytku w r. 1973, budynek Urzędu Statystycznego w Warszawie (oddział w Radomiu). Ośrodek specjalizuje się w przetwarzaniu badań masowych. W budynku przy ul. Kościuszki 6 w okresie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, zaś w latach 1945-47 mieściła się tu siedziba NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. W piwnicach tego budynku podczas morderczych śledztw zamęczono setki Polaków. Pamięci ofiar poświęcone są tablice wmurowane w ścianę budynku. Na terenie dzielnicy przy ulicy Narutowicza znajdują się Hala sportowa MOSiR oraz stadion klubu piłkarskiego Broń Radom.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Żakowice - dawniej wieś, obecnie dzielnica Radomia położona w południowej części miasta, pomiędzy Borkami, Młodzianowem i Jeżową Wolą. Włączana w granice miasta etapami od 1916 r. (większość). W latach 80-tych XX w. usytuowano na jej terenie osiedle mieszkaniowe Południe. Znajdują się tu m.in.:
  Robert Prygiel (ur. 17 kwietnia 1976 w Radomiu) – polski siatkarz grający na pozycji atakującego, reprezentant Polski. Uczestnik igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, mistrzostw świata 2002 w Argentynie i 2-kronie Mistrzostw Europy: 2003 w Niemczech i 2007 w Rosji.
  Ulica Maratońska – reprezentacyjna ulica dzielnicy Radomia – Borki. Szeroka, dwujezdniowa arteria łącząca ul. 1905 Roku z drogą wylotową na Kraków w ciągu trasy europejskiej E77. Stanowi fragment miejskiego odcinka drogi krajowej nr 12.
  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Kate Ryan (właśc. Katrien Verbeeck, ur. 22 lipca 1980 w Tessenderlo w Belgii) – flamandzka piosenkarka muzyki pop i dance. Zwyciężyni nagrody World Music Awards
  Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (WM) - najstarszy z 8 wydziałów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.968 sek.