Borki (Radom)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borkidzielnica Radomia, dawniej podradomska wieś. Sąsiaduje z Halinowem, Plantami, Wośnikami, Żakowicami, Zamłyniem i Starym Miastem. Ograniczona od zachodu rzeką Mleczną, Zalewem Borki; od południa ulicami: Suchą, Sosnową i Tartaczną; od wschodu: Torową i Tytoniową.

Ulica Bolesława Limanowskiego - jedna z głównych arterii Radomia, przebiegająca przez centrum miasta i kierująca się na południowy zachód.Andrzej Łukasik (ur. listopad 1898 roku, zm. 14 lipca 1980 roku w Radomiu) – polski ksiądz, kanonik, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu.

Historia[ | edytuj kod]

Niegdyś folwark podmiejski. W latach międzywojennych zaczęła się pojawiać na terenie dzielnicy niska zabudowa mieszkalna i przemysłowa. Powstała kolonia domów robotniczych im. Bolesława Limanowskiego. Wzniesiono zabudowania Fabryki Wyrobów Rymarskich Kromołowskiego i kościół pw. św. Teresy. Sieć drogowa została stworzona w oparciu o istniejące już drogi polne.

Mleczna – rzeka, prawobrzeżny dopływ Radomki o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza ok. 200 km². Bierze początek z kilku cieków źródłowych m.in. spod Kacprowic, Franciszkowa, Wolanowa i Młodocina, które łączą się w jeden ciek w okolicach wsi Gawronie.Planty - dzielnica usytuowana w centrum Radomia, w okolicach dworca kolejowego, wybudowana w latach 1950-72 (jako uzupełnienie osiedla z lat 1923-26). Zasadnicza część dzielnicy leży na przebiegu niegdysiejszego Strumienia Południowego (obecnie ciek ten jest przysklepiony i płynie pod powierzchnią ziemi) oraz folwarku Mariackie (będącego jeszcze w XVIII wieku własnością kościelną). Najbardziej interesujące zespoły zabudowy na terenie Plant powstały w latach międzywojennych w związku z budową Państwowej Fabryki Broni. Główna zabudowa mieszkalna dzielnicy to bloki cztero- i pięciokondygnacyjne, a także cztery bloki ośmiokondygnacyjne i dwa jedenastokondygnacyjne.Na terenie osiedla zlokalizowane jest jedno przedszkole, dwie szkoły podstawowe (nr 28 i nr 32), IV LO im. Tytusa Chałubińskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych. Przy ulicy Planty 39/45 znajduje się, oddany do użytku w r. 1973, budynek Urzędu Statystycznego w Warszawie (oddział w Radomiu). Ośrodek specjalizuje się w przetwarzaniu badań masowych. W budynku przy ul. Kościuszki 6 w okresie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, zaś w latach 1945-47 mieściła się tu siedziba NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. W piwnicach tego budynku podczas morderczych śledztw zamęczono setki Polaków. Pamięci ofiar poświęcone są tablice wmurowane w ścianę budynku. Na terenie dzielnicy przy ulicy Narutowicza znajdują się Hala sportowa MOSiR oraz stadion klubu piłkarskiego Broń Radom.

Niestety struktura komunikacyjna w obrębie dzielnicy w znacznym stopniu utrwaliła się. Zabudowa wielorodzinna zaczęła pojawiać się po II wojnie światowej. W latach 60. XX wieku rozpoczęto budowę wielkiego osiedla, na terenie którego obok tradycyjnej zabudowy 5-kondygnacyjnej wzniesiono również szereg wieżowców 11-kondygnacyjnych (Osiedle Borki I według projektu Józefa Kopery i Barbary Rosy). Inwestycję zakończono w 1971. Równocześnie szybko rosła liczba mieszkańców. W 1960 wynosiła ona 5616 osób, a w 1968 już 8949. W 1973 przystąpiono do budowy kolejnej części osiedla mieszkaniowego na Borkach (Osiedle Borki II). Inwestycję zakończono w 1975. W 1974 zrealizowano pierwszy, krótki odcinek szerokiej alei nazwanej później ulicą Maratońską. Budowę arterii dokończono po odzyskaniu przez Radom statusu miasta wojewódzkiego. Równocześnie w czynie społecznym urządzono duży zbiornik rekreacyjny, Zalew Borki. W dzielnicy istnieje popadający w ruinę budynek po browarze Saskich oraz zbudowany od podstaw budynek Karszów (obecnie restauracja „Karszówka”).

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Żakowice - dawniej wieś, obecnie dzielnica Radomia położona w południowej części miasta, pomiędzy Borkami, Młodzianowem i Jeżową Wolą. Włączana w granice miasta etapami od 1916 r. (większość). W latach 80-tych XX w. usytuowano na jej terenie osiedle mieszkaniowe Południe. Znajdują się tu m.in.:

Turystyka[ | edytuj kod]

Przez Borki przebiega zielony pieszy szlak turystyczny Rożki PKP – Pionki Zachodnie PKP (począwszy od mostu przy ul. Suchej wzdłuż rzeki Mlecznej, przez molo i dalej wzdłuż wschodniego brzegu Zalewu Borki, przez tamę i znów wzdłuż rzeki, następnie ulicami Podhalańską, Maratońską, Bagienną przez łąki wzdłuż rzeki Mlecznej do grodziska Piotrówka na Starym Mieście).

Robert Prygiel (ur. 17 kwietnia 1976 w Radomiu) – polski siatkarz grający na pozycji atakującego, reprezentant Polski. Uczestnik igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, mistrzostw świata 2002 w Argentynie i 2-kronie Mistrzostw Europy: 2003 w Niemczech i 2007 w Rosji.Ulica Maratońska – reprezentacyjna ulica dzielnicy Radomia – Borki. Szeroka, dwujezdniowa arteria łącząca ul. 1905 Roku z drogą wylotową na Kraków w ciągu trasy europejskiej E77. Stanowi fragment miejskiego odcinka drogi krajowej nr 12.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
Kate Ryan (właśc. Katrien Verbeeck, ur. 22 lipca 1980 w Tessenderlo w Belgii) – flamandzka piosenkarka muzyki pop i dance. Zwyciężyni nagrody World Music Awards
Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (WM) - najstarszy z 8 wydziałów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.
Stare Miasto - najstarsza dzielnica Radomia. Jej granice przebiegają wzdłuż rzeki Mlecznej, i dalej wzdłuż granic działek, ulicą Okulickiego, ulicą Limanowskiego, ponownie granicami działek (na południe od ulicy Jaworowej), ulicą Dębową i granicami działek między ulicą Dębową a Mleczną.
Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
Szymon Wydra (ur. 11 marca 1976 w Radomiu) – polski wokalista, gitarzysta, kompozytor i poeta. Założyciel i lider zespołu Carpe Diem. Finalista 1 edycji konkursu Idol.

Reklama