Borg (Star Trek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w uniwersum. W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.

W fikcyjnym Wszechświecie „Star Trek” Droga Mleczna została podzielona na cztery Kwadranty, składające się z Sektorów.USS Voyager - fikcyjny statek kosmiczny Zjednoczonej Federacji Planet, klasa Intrepid, numer rejestrowy NCC-74656 z serialu Star Trek: Voyager zdolny poruszać się z maksymalną prędkością 9.975 warp, oddany do użytku w 2371 roku lub gwiezdnej dacie 48038,5. Okręt mierzy 344 m długości 132 m szerokości i 64 m wysokości oraz posiada 15 pokładów.

Każdy z jej przedstawicieli – dron – jest połączony z resztą, tworząc wspólną świadomość. Borg dąży do perfekcji asymilując istoty (włączając je do swojego kolektywu) oraz przejmując ich technologie, wygłaszając przy tym slogan You will be assimilated. Resistance is futile. (Zostaniesz zasymilowany. Opór jest daremny.). Struktura organizacyjna Borg przypomina rój pszczół. Na samym szczycie znajduje się Królowa, której ślepo posłuszne są wszystkie drony.

Wolkanie (ang. Vulcans, często w jęz. pol. używa się słów Vulcanie, Volkanie itp.) – to w Uniwersum Star Trek humanoidalna rasa zamieszkująca planetę Wolkan. Charakteryzują się racjonalnym i logicznym myśleniem, chociaż z natury są gwałtowni i porywczy. Lata wyniszczających wojen i groźba wyginięcia całego gatunku zmusiły ich do wykształcenia umiejętności tłumienia emocji. Ta kontrola i tłumienie emocji legły u podstaw ich filozofii określanej z j. ang IDIC ("Infinite Diversity in Infinite Combinations"). Należą do założycieli Zjednoczonej Federacji Planet.Nanotechnologia – ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Rozmiary nanometryczne nie są jednoznacznie zdefiniowane. Powszechnie znany przedział 1,5 - 100 nm nie znajduje potwierdzenia praktycznego. Obecnie uważa się iż granice rozmiarów nanometrycznych leżą tam, gdzie rozmiar struktury koreluje z właściwościami fizycznymi materiału.

Najbardziej znanym dronem Borg jest Siedem z Dziewięciu, postać z serialu Star Trek: Voyager, która jako ludzkie dziecko została zasymilowana przez kolektyw, a następnie wyrwana z niego dzięki determinacji kapitan Janeway i załogi Voyagera, której członkiem później się stała. Dronem Borg był też przez krótki czas kapitan Picard, egzystując wtedy pod imieniem Locutus i będąc doradcą Królowej podczas bitwy pod Wolf 359. Jednak dzięki determinacji załogi Enterpise został odbity. Mimo to przypadki „odasymilowania” są niezwykle rzadkie.

Kapitan Jean-Luc Picard to postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Nie licząc pomniejszych wyjątków, takich jak retrospekcje, w jego rolę wcielał się Patrick Stewart.Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej.

Historia[ | edytuj kod]

Powstanie Borg[ | edytuj kod]

Na ekranie nigdy nie zostały ukazane dokładniejsze informacje na temat początków kolektywu. Występuje jednak kilka, niekanonicznych teorii na temat pochodzenia i historii Borg. Np.:

Siedem z Dziewięciu Trzecie Przyłącze Unimatrycy 01 (ang. Seven of Nine Tertiary Adjunct of Unimatrix 01; imię noszone przed asymilacją: Annika Hansen) – postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Voyager, grana przez Jeri Ryan.Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.
 • Borg został stworzony przez V`Ger (istota znana z pierwszego filmu kinowego). Teoria uważana za niezbyt prawdopodobną.
 • Borg powstał w wyniku nanotechnologicznego eksperymentu. Zaszczepione nanomaszyny w ciało przywódczyni (później pierwsza Królowa Borg) umierającej rasy (np. śmiertelny wirus) powodują zmiany w jej ciele i mózgu. Powstrzymują działanie wirusa, jednak ceną za to jest utrata wolnej woli na rzecz wypełnienia misji nanomaszyn – stworzenia organizmu doskonałego. Nanomaszyny przenoszą się na innych przedstawicieli tej rasy tworząc pierwszy kolektyw. Ta teoria cieszy się dużo większą popularnością wśród fanów.
 • Są to jednak czyste spekulacje i żadna z tych teorii nie została nigdy potwierdzona. Tak więc narodziny kolektywu owiane są mgiełką tajemnicy.

  Cyborg (skrót od ang. cybernetic organism - organizm cybernetyczny) – organizm, którego procesy życiowe realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne.Star Trek (ang.: Star Trek: The Motion Picture; w skrócie: TMP) – film fantastycznonaukowy z 1979 roku w reżyserii Roberta Wise’a, wyprodukowany przez wytwórnię Paramount Pictures. Jest kontynuacją serialu Star Trek: Seria oryginalna.

  Dokładnie nie wiadomo także od kiedy istnieje Borg. W Star Trek: Voyager wspomniany jest pierwszy kontakt pewnej rasy z Borg już w XIII wieku naszej ery. Być może istniały różne kolektywy, następujące po sobie, z różnymi Królowymi. Tłumaczyłoby to czemu Borg nie podbił już w XXIV wieku całej Galaktyki. Być może wielokrotnie odwiedzał on kwadrant Alfa na długo przed tym okresem, ale uznał Ludzi, Klingonów, Wolkan czy Romulan za niewartych asymilacji.

  Kathryn Janeway – bohaterka serialu Star Trek: Voyager z serii Star Trek. Jest dowódcą Federacyjnego okrętu Voyager, który na skutek działań obcego (Opiekuna) dysponującego potężną mocą, zostaje przeniesiony do Kwadrantu Delta 75 000 lat świetlnych od Ziemi. Odtwórcą roli kapitan Janeway jest Kate Mulgrew.Prędkość warp – szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny używający fikcyjnego napędu warp, wymyślonego na potrzeby serialu Star Trek. Warp 1 to prędkość światła. Kolejne prędkości warp wzrastają w sposób nieliniowy.

  XXI wiek[ | edytuj kod]

  Statek Borg próbował zapobiec Pierwszemu Kontaktowi Wolkanów z Ludźmi (2063 rok, wydarzenia ukazane w filmie „Star Trek: Pierwszy kontakt”, 1996)

  Działalność w XXII wieku[ | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  W 2153 roku (23 odcinek drugiego sezonu Star Trek: Enterprise, „Regeneration”), na Arktyce, na Ziemi, odkryto dwóch zamarzniętych przedstawicieli Borg. Mimo, że byli zamrożeni przez ponad 100 lat, ich cybernetyczne ciała ulegają regeneracji. Porywają ekipę badawczą i opuszczają orbitę Ziemi, zmodyfikowawszy transportowiec Gwiezdnej Floty, zwiększając jego prędkość z Warp 1.4 do Warp 3.9 (następnie Warp 5) oraz ulepszając uzbrojenie. Po drodze atakują Tarkaleański frachtowiec, wszczepiając cyber-implanty jego załodze. Asymilując technologię kolejnej rasy, stale ulepszają statek transportowy, który porwali. Po trudnej walce, załodze Enterprise udało się unieszkodliwić oraz zniszczyć statek zasymilowany przez Borg. Jednak zanim to nastąpiło, Borg zdołali wysłać podprzestrzenią wiadomość do kwadrantu Delta (główna siedziba Borga), zawierającą współrzędne Układu Słonecznego oraz Ziemi. Jednak ze względu na odległość, wiadomość podprzestrzenna potrzebowała 200 lat, by dotrzeć do Kwadrantu Delta. Wydarzenia z serii Next Generation potwierdziły, iż wiadomość doszła celu.

  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Borg w Star Trek: Następne pokolenie[ | edytuj kod]

   Zapoznaj się również z: Star Trek: Następne pokolenie.
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Pierwszy raz Borg pojawili się w odcinku „Q Who?” (2 sezon), kiedy to Q postanowił dowieść kapitanowi Picardowi, że wbrew swojemu mniemaniu ludzie nie są gotowi aby zmierzyć się z każdym wyzwaniem. Q wysłał statek Enterprise daleko od znanej ludziom przestrzeni, gdzie natrafili na pojedynczy sześcian Borg. Próby mediacji zdały się na nic, Borg okazali się niezwykle silni, Enterpise zmuszony został do ucieczki, a kapitan Picard musiał przyznać Q rację, jednak Borg (pomimo ucieczki Enterprise) wciąż podążał za statkiem.

  W ostatnim odcinku 3 sezonu „The Best Of Both Worlds - Part 1.”, którego kontynuacją jest pierwszy odcinek sezonu 4 („The Best Of Both Worlds - Part 2.”), kapitan Picard zostaje uprowadzony z pokładu Enterprise i przetransportowany do sześcianu Borga. Zostaje tam poddany licznym modyfikacjom, przez które sam staje się integralną częścią obcego statku. W międzyczasie okazuje się, że sześcian podąża ku Ziemi celem zniszczenia jej. Kiedy załodze udaje się odbić kapitana Picarda, wprowadzają do wspólnej świadomości Borga informacje, wskutek których nieprzyjaciel zostaje pokonany. Odcinek kończy się uratowaniem Picarda i odwróceniem zmian w jego ciele.

  W 5 serii The Next Generation (5x23 : „I Borg” ) występuje Borg „3 z 5”, który po pobycie na statku Enterprise przybiera imię Hugh i stara się przy pomocy załogi Enterprise zindywidualizować. Odcinek kończy się odesłaniem Borga do domu.


  Borg w Star Trek: Picard

  Romulanie eksperymentują na uszkodzonym sześcianie Borg.

  Hugh powraca jako opiekun zagubionych byłych Borg (odzysk implantów).


  Ciekawostka związana z Borg

  Niektóre firmy komputerowe są niekiedy określane mianem Borg, m.in. Intel, Cisco, czego przyczyną jest skłonność tych firm do podkupywania najzdolniejszych informatyków od konkurencyjnych firm.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o Borg na Memory-Alpha (ang.)
 • Artykuł o Borg na portalu startrek.com (ang.)
 • Artykuły o Borg w e-zinie Pathfinder (pol.)
 • Artykuł o Borg na Memory-Alpha (pol.)
 • Reklama