Borak-chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borak-chan (zm. ok. 1428) – chan Złotej Ordy w latach 1423–1428.

Biała Orda (kaz. Ақ Орда/Aq Orda, tat. Ак Урда/Aq Urda, tur. Ak Ordu/Orda) - feudalne państwo mongolskie, powstałe w XIII wieku, założone przez Ordę.Krym (ukr. Крим, ros. Крым, krymskotatarski Qırım, Къырым, Półwysep Krymski) – półwysep na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym i Azowskim, a od Rosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Długość linii brzegowej 1000 km, powierzchnia 25 700 km².

Był wnukiem chana Urusa. Pierwotnie był chanem Białej Ordy. Zbiegł stamtąd i pojawił się w roku 1419 w Samarkandzie, na dworze Uług Bega, który chciał uczynić z niego swego protegowanego. Borak jednak z czasem rozpoczął prowadzenie samodzielnej polityki.

W roku 1423 rozgromił wojska Uług Mehmeda, zagarnął jego posiadłości i ogłosił się chanem. Pokonał także innego chana – Dewlet Berdiego, który w wyniku tego przekoczował na Krym.

Ananiasz Zajączkowski (ur. 12 listopada 1903 w Trokach, zm. 6 kwietnia 1970 w Rzymie) – polski orientalista (turkolog), profesor Uniwersytetu Warszawskiego, działacz karaimski, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.Uług Beg, Uługh Bek (właśc. Muhammad Taragaj, ur. 22 marca 1394, zm. 27 października 1449) – sułtan z dynastii Timurydów, syn Szahrucha, wnuk Timura. W 1409 został namiestnikiem Samarkandy, a w 1447 najwyższym władcą Timurydów. Zginął zamordowany przez własnego syna Abd al-Latifa podczas walk dynastycznych.

Po około pięciu latach panowania Borak zginął: według jednej wersji został zabity podczas bitwy w Mogulistanie przez Sułtan-Mahmud-ogłana w 1428/1429 roku; według innej zginął rok wcześniej (1427/1428) w wyniku spisku emirów.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • B. Grekow, A. Jakubowski: Złota Orda i jej upadek. Słowo wstępne i red. Ananiasz Zajączkowski, tłum. Wł. Głuchowski. Warszawa: Książka i Wiedza, 1953.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Barak khan (ang.). W: National Digital History of Kazakhstan [on-line]. [dostęp 2018-07-08].

  • Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa „Książka i Wiedza” – polskie wydawnictwo powstałe w 1948 z połączenia Spółdzielni Wydawniczej „Książka”" (utworzonej przez działaczy PPR) i wydawnictwa "Wiedza" (związanego z PPS). W 1973 wydawnictwo weszło w skład koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch, którego częścią pozostawało do likwidacji konglomeratu w 1990 r.Złota Orda (mong. Алтан Ордын улс tatar. Алтын Урда) – historyczne państwo mongolskie, założone ok. 1240 r. w zachodniej części imperium Czyngis-chana przez jego wnuka Batu-chana, ze stolicą w Saraj Batu.
    Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
    Reklama