Bone Thugs-n-Harmony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bone Thugs-n-Harmony – grupa muzyczna tworząca w gatunku hip-hop, horrorcore i R&B. Powstała w 1993 roku w Cleveland. Tworzą ją: Bizzy Bone, Flesh'n'Bone, Krayzie Bone, Wish Bone i Layzie Bone. Kojarzeni z szybkim i melodyjnym rapowaniem, swą karierę rozpoczęli od konkursów młodych talentów. Pierwszy kontrakt podpisał z nimi członek grupy muzycznej N.W.A - Eazy-E. Dotychczas grupa sprzedała około 30 milionów egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 mln na całym świecie.

Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018). Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Kariera[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Skład Bone Thugs początkowo tworzyli bracia: Layzie Bone (Steven Howse), Flesh'n'Bone (Stanley Howse), ich kuzyn Wish Bone (Curtis Scruggs) oraz ich przyjaciele Bizzy Bone (Bryon McCane) i Krayzie Bone (Anthony Henderson). Każdy z obecnych członków Bone Thugs rapował już od początku drugiej połowy lat osiemdziesiątych, ale jako grupa, rozpoczęli działalność od przeglądów młodych talentów, w których uczestniczyli na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Nie udało im się odnieść większych sukcesów. Wkrótce zmienili swój styl na szybszy i bardziej melodyjny. Wtedy też nagrali swój pierwszy materiał, zatytułowany Faces of Death. Składa się na niego dziesięć utworów, jednak również nie zdobył uznania i wciąż pozostawali bez sponsorów. Rozczarowani niepowodzeniem, lecz wciąż chcący zrobić karierę, młodzi raperzy zebrali udali się do Los Angeles, do biur wytwórni Ruthless Records, prowadzonej przez ich idola, Eazy'ego-E, członka formacji N.W.A. Eazy, początkowo niechętny, zgodził się, by Bone Thugs zaprezentowali mu swoje umiejętności, po czym uznał że Bone kryją w sobie ogromny talent. Ustalił datę drugiego przesłuchania, tym razem w Cleveland, rodzinnym mieście raperów. Wkrótce po tym podpisali swój pierwszy kontrakt płytowy.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Creepin on Ah Come Up[ | edytuj kod]

Grupa rozpoczęła prace nad swoim pierwszym albumem. Eazy-E, choć przekonany o ogromnych możliwościach zespołu, miał wątpliwości, czy ich styl rapowania spodoba się odbiorcom muzyki. Zapadła decyzja, by debiutancka płyta Bone Thugs-n-Harmony została wydana jako minialbum. W ten sposób powstał album Creepin on Ah Come Up, na którym znalazło się siedem utworów. Mimo obaw Eazy'ego, kompozycja promowana dwoma przebojowymi singlami "Thuggish, Ruggish Bone" i "Foe tha Love of $", osiągnęła status poczwórnej platyny. Podkłady zostały skomponowane przez producenta DJ-a U-Neeka, którego raperzy z grupy poznali za pośrednictwem Eazy'ego-E. Niespodziewanie wielki sukces Creepin on Ah Come Up sprawił, że grupa zabrała się za nagrywanie nowego materiału, tym razem przeznaczonego na długogrający album. W międzyczasie niewielka, niezależna wytwórnia wydała Faces of Death.

Bizzy Bone, właśc. Bryon Anthony McCane II (ur. 12 września 1976 w Columbus) – amerykański raper, członek grupy Bone Thugs-n-Harmony.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

E. 1999 Eternal[ | edytuj kod]

W 1995 roku został wydany ich kolejny album pt. E. 1999 Eternal, który zawierał 17 piosenek, z których największym hitem stało się "Tha Crossroads". Również kolejny singel, "1st of tha Month" okazał się być przebojem. Płyta sprzedała się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie liczba ta przekroczyła 10 milionów. Tego samego roku umiera przyjaciel grupy i pionier gangsta-rapu – Eazy-E. Cały album został mu dedykowany.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W tym roku grupa nagrywa utwór "Everyday Thang", który trafia na ścieżkę dźwiękową do filmu "The Show".

W roku 1996, Bone Thugs-n-Harmony nagrywają piosenkę "Days of Our Livez", która trafia na ścieżkę dźwiękową do filmu "Set It Off" i staje się wielkim hitem. Ten sam utwór możemy usłyszeć także na składance The Collection: Volume One.

The Art of War[ | edytuj kod]

W międzyczasie, w przerwach między koncertami i załatwianiem formalności związanych z wytwórnią Mo Thugs Records, Bone Thugs-n-Harmony pracowali nad nową płytą. Bazując na sukcesie "Crossroads" i "Dayz of Our Lives" raperzy zdecydowali, że będzie to podwójny album. Podporządkowali go, podobnie jak "Family Scriptures", swojej nowej filozofii "żołnierzy Boga". Pierwsza płyta zatytułowana jest "World War I", druga zaś "World War II". Na tym albumie znalazł się jeden z ostatnich nagranych przez 2Paca utworów, "Thug Luv" oraz druga część "Everyday Thang". Premiera Art of War, początkowo planowana na pierwsze zimowe miesiące 1997 roku, przesunięta została na lipiec z powodu Flesha, który 15 stycznia 1997 roku oddał się w ręce policji, po zlekceważeniu obowiązku uczęszczania na zajęcia resocjalizujące. Flesh opuścił więzienie na początku lipca i wraz z resztą grupy wyruszył na trasę promującą ich nowy album. Album Art of War osiągnął mniejszy sukces komercyjny sprzedając się w nakładzie 4 milionów egzemplarzy w samych Stanach.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

BTNHResurrection[ | edytuj kod]

Po wydaniu składanki The Collection, Vol. 1 zaczęły krążyć plotki o rozpadzie Bone Thugs-n-Harmony, dlatego ich kolejny album został zatytułowany "BTNHRessurection". Ponownie produkcją podkładów zajął się DJ U-Neek (tym razem wspólnie z Jimmym "JT" Thomasem). Promują go single "Resurrection (Paper, Paper)", "Can't Give It Up" i "Change the World". BTNHRessurection osiągnął jeszcze mniejszy sukces komercyjny niż poprzedni album i sprzedał się w nakładzie dwóch milionów egzemplarzy.

Charles C. Scruggs lepiej znany pod pseudonimem Wish Bone (ur. 21 lutego 1975 r.) - amerykański raper i były członek grupy Bone Thugs-n-Harmony.Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas), znany również jako 2Pac i Makaveli – amerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero gdy jego matka, Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II).

Thug World Order[ | edytuj kod]

Pod koniec października 2002 roku Bone Thugs wracają na scenę muzyczną z płytą Thug World Order. Znajduje się na niej 16 utworów. Album promują single "Money, Money" i "Home" (w którym wykorzystano sample z piosenki Phila Collinsa "Take Me Home"). Thug World Order został nagrany bez udziału Flesh'n'Bone, który odbywał wyrok w więzieniu. Podobnie jak poprzednia produkcja grupy (którą była The Collection: Volume Two), ten album również otrzymuje złotą płytę.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Beefy[ | edytuj kod]

Grupa rapowa z Memphis - Three 6 Mafia nagrała utwór "Live by yo rep" będący dissem skierowany do Bone Thugs-N-Harmony. Zarzucali oni młodym raperom z Cleveland, że kopiują ich szybki styl rapowania. Kontrargumentem była piosenka "Ready 4 War". Dissy zawierające podobne zarzuty wydali także Twista, Do or Die i Crucial Conflict. Bone Thugs odpowiedzieli "U Ain't Bone" i "Look Into My Eyes". Spór między nimi został zażegnany.

Philip David Charles Collins (ur. 30 stycznia 1951 w Chiswick, dzielnicy Londynu) – angielski piosenkarz, autor tekstów, perkusista i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej grupy rocka progresywnego Genesis.Anthony Henderson, znany jako Krayzie Bone, dwukrotny zdobywca Grammy Award, były członek grupy Bone Thugs-n-Harmony. Jego cechą charakterystyczną są niezwykle szybkie rymy oraz bardzo melodyjny wokal.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
N.W.A (skrót od Niggaz Wit Attitudes, pol. Czarnuchy z temperamentem) była amerykańską grupą hip-hopową z Compton w stanie Kalifornia. Grupa była jedną z pierwszych i najbardziej znaczących i kontrowersyjnych popularyzatorów podgatunku hip-hopu zwanego gangsta rapem i do dziś jest szeroko uznawana za przełomową w historii rozwoju gatunku. Aktywny w latach 1986-1991, zespół wywołał wiele kontrowersji z powodu treści zawartych w ich utworach, które przez wielu były uznawane za będące lekceważące w stosunku do kobiet oraz, że gloryfikowały narkotyki i przestępcze życie. Grupa była wielokrotnie blokowana w amerykańskiej telewizji i stacjach radiowych, lecz pomimo licznych protestów szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych N.W.A sprzedała ponad 10 milionów sztuk swoich płyt.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Artykuł przedstawia dyskografię amerykańskiej grupy hip-hopowej Bone Thugs-n-Harmony. Sprzedali ponad 25 milionów płyt w Stanach Zjednoczonych i ponad 40 milionów na świecie.
Do or Die – drugi singel promujący czwarty album zespołu 30 Seconds to Mars, "Love Lust Faith + Dreams" (2013). Został wydany 1 lipca 2013 roku.
Eric Lynn Wright (7 września 1963 - 26 marca 1995) - bardziej znany pod pseudonimem Eazy-E, amerykański raper grający solo oraz w grupie hip-hopowej NWA, uważany za ojca chrzestnego gangsta rapu. Urodzony przez Richard i Kathie Wright w Compton, w Kalifornii. Był członkiem gangu "Crips". Jego najstarszy syn także jest raperem, działa pod pseudonimem Lil Eazy-E. Po rzuceniu szkoły w dziesiątej klasie, utrzymywał się głównie z sprzedaży narkotyków, a pozyskane pieniądzę inwestował w wytwórnie, którą nazwał "Ruthless Records". Po pewnym czasie dołączli do niej DJ Yella, MC Ren, i Arabian Prince. W 1988 roku ukazał się ich najbardziej kontrowersyjny album, "Straight Outta Compton". Grupa wydała dwa albumy, po czym się rozwiązała.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama