Bombardier Q Series

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bombardier Q Series lub Bombardier Dash-8 (wcześniej de Havilland Canada Dash 8 lub DHC-8) – rodzina samolotów pasażerskich o napędzie turbośmigłowym, produkowanych przez przedsiębiorstwo Bombardier Aerospace. Samoloty serii Q stanowią rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8 (Dash-8) wytwarzanej przez przedsiębiorstwo de Havilland, przejętą ostatecznie w 1992 r. przez Bombardier Aerospace.

Bombardier Q 200 to samolot pasażerski o napędzie turbośmigłowym produkowanym przez firmę Bombardier Aerospace. Stanowi rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8-200 (Dash-8-200), która powstała na przełomie lat 70. i 80. XX w. w firmie De Havilland. Przedsiębiorstwo De Havilland zostało przejęte przez Bombardier Aerospace w 1992 r.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia[ | edytuj kod]

DHC-8 Dash-8 został zaprojektowany na przełomie lat 70. i 80. XX w. w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku lotniczego na nowy typ regionalnego samolotu pasażerskiego o napędzie turbośmigłowym, o pojemności 30-40 pasażerów. Początkowo produkowany był przez firmę De Havilland, a po jej przejęciu w 1992 r. przez koncern Bombardier Aerospace.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

Pierwszy lot prototypu (odpowiednik wersji DHC-8-100) odbył się 20 lipca 1983 r. Nieco ponad rok później (23 października 1984 r.) kanadyjskie linie lotnicze norOntair zamówiły pierwszy egzemplarz.

We wrześniu i październiku 2007 roku doszło do szeregu uszkodzeń podwozia samolotów Dash-8-400 obsługiwanych przez SAS. Na skutek powyższego władze lotnicze Kanady dyrektywą z dnia 12 września 2007 r. nr CF-2007-20 oraz EASA dyrektywą z dnia 13 września 2007 r. nr 2007-0252-E wezwały przewoźników do przeprowadzenia przeglądów technicznych.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Na salonie lotniczym w Singapurze zaprezentowano nową konfigurację kabiny pasażerskiej dla Bombardiera Q 400 zdolną pomieścić 90 osób. Jest to jedyny samolot tej klasy który, ma możliwość przewiezienia tylu osób. Od 2018 roku wydłużone mają zostać okresy międzyprzeglądowe, jak i zwiększenie udźwigu o 908 kg. Rozważana jest możliwość dodania pakietu modernizacyjnego, który da możliwość przebudowy już dostarczonych samolotów.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Eurolot S.A. – operator świadczący usługi przewozowe między największymi polskimi portami lotniczymi, ale obsługujący również porty zagraniczne. Pełni funkcje dowozowe do połączeń zagranicznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Większościowym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa (62% akcji).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Aviation Safety Agency, EASA) - agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Kolonii, zajmująca się problemami bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Europie.
Learjet Company – amerykański producent niewielkich samolotów biznesowych na użytek cywilny i wojskowy. Firmę założono w późnych latach 50. XX wieku pod nazwą Swiss American Aviation Company. Obecnie Learjet jest w korporacji Bombardier Aerospace pod nazwą Bombardier Learjet Family.

Reklama