Bombardier Q Series

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bombardier Q Series lub Bombardier Dash-8 (wcześniej de Havilland Canada Dash 8 lub DHC-8) – rodzina samolotów pasażerskich o napędzie turbośmigłowym, produkowanych przez przedsiębiorstwo Bombardier Aerospace. Samoloty serii Q stanowią rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8 (Dash-8) wytwarzanej przez przedsiębiorstwo de Havilland, przejętą ostatecznie w 1992 r. przez Bombardier Aerospace.

Bombardier Q 200 to samolot pasażerski o napędzie turbośmigłowym produkowanym przez firmę Bombardier Aerospace. Stanowi rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8-200 (Dash-8-200), która powstała na przełomie lat 70. i 80. XX w. w firmie De Havilland. Przedsiębiorstwo De Havilland zostało przejęte przez Bombardier Aerospace w 1992 r.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Historia[ | edytuj kod]

DHC-8 Dash-8 został zaprojektowany na przełomie lat 70. i 80. XX w. w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku lotniczego na nowy typ regionalnego samolotu pasażerskiego o napędzie turbośmigłowym, o pojemności 30-40 pasażerów. Początkowo produkowany był przez firmę De Havilland, a po jej przejęciu w 1992 r. przez koncern Bombardier Aerospace.

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Eurolot S.A. – operator świadczący usługi przewozowe między największymi polskimi portami lotniczymi, ale obsługujący również porty zagraniczne. Pełni funkcje dowozowe do połączeń zagranicznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Większościowym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa (62% akcji).

Pierwszy lot prototypu (odpowiednik wersji DHC-8-100) odbył się 20 lipca 1983 r. Nieco ponad rok później (23 października 1984 r.) kanadyjskie linie lotnicze norOntair zamówiły pierwszy egzemplarz.

We wrześniu i październiku 2007 roku doszło do szeregu uszkodzeń podwozia samolotów Dash-8-400 obsługiwanych przez SAS. Na skutek powyższego władze lotnicze Kanady dyrektywą z dnia 12 września 2007 r. nr CF-2007-20 oraz EASA dyrektywą z dnia 13 września 2007 r. nr 2007-0252-E wezwały przewoźników do przeprowadzenia przeglądów technicznych.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Aviation Safety Agency, EASA) - agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Kolonii, zajmująca się problemami bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Europie.Learjet Company – amerykański producent niewielkich samolotów biznesowych na użytek cywilny i wojskowy. Firmę założono w późnych latach 50. XX wieku pod nazwą Swiss American Aviation Company. Obecnie Learjet jest w korporacji Bombardier Aerospace pod nazwą Bombardier Learjet Family.

Na salonie lotniczym w Singapurze zaprezentowano nową konfigurację kabiny pasażerskiej dla Bombardiera Q 400 zdolną pomieścić 90 osób. Jest to jedyny samolot tej klasy który, ma możliwość przewiezienia tylu osób. Od 2018 roku wydłużone mają zostać okresy międzyprzeglądowe, jak i zwiększenie udźwigu o 908 kg. Rozważana jest możliwość dodania pakietu modernizacyjnego, który da możliwość przebudowy już dostarczonych samolotów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama