Bombardier Aviation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bombardier Aviation – część grupy Bombardier. Jest trzecią pod względem wielkości firmą branży lotniczej (po Boeingu i Airbusie) i czwartym dostawcą samolotów komercyjnych (po Boeingu, Airbusie i Embraerze).

Saint-Laurent - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest jedną z największych dzielnic pod względem powierzchni. Została nazwana na cześć Wawrzyńca z Rzymu (Laurent to po francusku Wawrzyniec), starożytnego męczennika chrześcijańskiego. Saint-Laurent była samodzielnym miastem do 2002 roku, od 1 stycznia 2002 jest dzielnicą Montrealu.Bombardier Q Series lub Bombardier Dash-8 (wcześniej de Havilland Canada Dash 8 lub DHC-8) to rodzina samolotów pasażerskich o napędzie turbośmigłowym produkowanych przez firmę Bombardier Aerospace. Samoloty serii Q stanowią rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8 (Dash-8) wytwarzanej przez firmę de Havilland, przejętą ostatecznie w 1992 r. przez Bombardier Aerospace.

Jej otwarcie rozpoczęło pozyskanie firmy Canadair, będącej wtedy własnością rządu Kanady i mającej największe w historii firm kanadyjskich straty. Sprzedaż Canadaira była Kanadzie na rękę, gdyż nasiliły się wtedy ataki separatystów z Quebecu oskarżających rząd, że ten nic nie robi dla rozwoju prowincji Quebec.

De Havilland Aircraft of Canada Ltd. – kandyjska wytwórnia lotnicza założona w 1928 jako filia brytyjskiej de Havilland Aircraft Company. Obecnie de Havilland Canada jest częścią Bombardier Aerospace. Zakłady produkcyjne od 1929 roku do dnia dzisiejszego mieszczą się w dzielnicy Toronto, Downsview.Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:

Po przejęciu w 1986 Canadaira i przywróceniu jego rentowności, Bombardier przejął de Havilland Canada – nierentownego podwykonawcę Boeinga z Toronto. Kilka lat później, w 1989, specjalizujący się już w korzystnych przejęciach Bombardier, przejął bliskiego bankructwa wytwórcę samolotów z Belfastu, Short Brothers. Rok później wykupił upadającą legendę samolotów biznesowych, firmę Learjet z Wichita, w stanie Kansas.

Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Departament Handlu Stanów Zjednoczonych (United States Department of Commerce) jest resortem rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki odpowiedzialnym za promocję wzrostu gospodarczego. Utworzony 14 lutego 1903 jako Departament Handlu i Pracy (United States Department of Commerce and Labor). 4 marca 1913 zmienił nazwę na Departament Handlu (Department of Commerce).

Firma posiada zakłady produkcyjne w: Belfaście, Tucson, Wichita, Downsview i North Bay (oba w Ontario), Saint-Laurent, Dorval, Mirabel (ostatnie trzy położone w Quebecu).

16 października 2017 roku Airbus i Bombardier Aerospace ogłosiły strategiczne partnerstwo przy produkcji i sprzedaży w programie samolotu średniego zasięgu Bombardier CSeries (CS100 i CS300). W tym celu powołano spółkę "C Series Aircraft Limited Partnership" (CSALP) w której Airbus objął 50,01% udziałów, a pozostałe ~31% Bombardier i ~19% prowincja Quebec. 10 lipca 2018 samolot został przemianowany na Airbus A220 (A220-100 i A220-300). Bombardier podjął taką decyzję ponieważ jego samolot został obłożony 299,45% cłem przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Skarżący go Boeing oskarżył Bombardiera o dumping cenowy przy sprzedaży samolotu do USA poniżej kosztów produkcji oraz korzystanie z pomocy publicznej (rządowy kredyt oraz subsydia od prowincji Quebec). Samolot jest montowany w Montrealu-Mirabel natomiast Airbus odpowiedzialny jest za sprzedaż, wsparcie oraz uruchomienie drugiej linii finalnego montażu w amerykańskim Mobile, Alabama. Po przejęciu flagowego produktu firmy przez Airbusa, Bombardier ponownie skupi swoją działalność na rynku samolotów regionalnych, tj. seria Q400 i CRJ-900.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.

Zakłady[ | edytuj kod]

 • Port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau – siedziba firmy, montaż i oblot Challenger 300/605/850, wykończenie wnętrz serii Global.
 • Port lotniczy Montreal-Mirabel – montaż i oblot CRJ700/CRJ900/CRJ1000 i CSeries.
 • Saint-Laurent, Quebec – centrum rozwojowe, produkcja kokpitów i części ogonowych kadłuba.
 • Wichita, Kansas – montaż i oblot serii Learjet.
 • Toronto Downsview Airport, Ontario – montaż i oblot serii Bombardier Dash 8 i Global, skrzydła Learjet 45 XR.
 • Port lotniczy North Bay – montaż i oblot CL-415.
 • Querétaro, Meksyk – produkcja elementów samolotów Learjet 85, Challenger 605, CRJ700/900/1000, Q400 i Global 6000/7000.
 • Belfast, Irlandia Północna – produkcja kadłubów, skrzydeł i gondoli silników.
 • Short Brothers plc – brytyjskie przedsiębiorstwo branży lotniczej produkujące podzespoły do samolotów, od 1989 roku będące własnością Bombardier Aerospace. W przeszłości spółka była samodzielną wytwórnią lotniczą, która produkowała m.in. serię łodzi latających. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Belfascie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lufthansa CityLine - niemieckie linie lotnicze z siedzibą w Kolonii. Są częścią Lufthansy. Obsługują regionalne połączenia do miast Europy. Głównymi hubami są Port lotniczy Frankfurt i Monachium.
  Dumping to polityka polegająca na sprzedaży swoich produktów za granicę po cenach niższych niż na rynku krajowym lub po cenach niższych od kosztów ich wytworzenia. Można wyróżnić trzy rodzaje dumpingu:
  Wichita – miasto w USA, największe miasto stanu Kansas, nad rzeką Arkansas. Nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia Indian Wichita.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Querétaro – miasto w środkowym Meksyku, na obszarze Mesy Centralnej, na wysokości 1865 metrów. Jest największym miastem i stolicą stanu Querétaro. Około 842 tys. mieszkańców. Zabytkowe centrum miasta zostało w 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto jest jednym z najszybciej rosnących miast w Meksyku, głównie ze względu na rozwijający się przemysł maszynowy, chemiczny i papierniczy .
  Mobile (wym. moʊˈbiːl) – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Alabama, siedziba administracyjna hrabstwa Mobile. Miasto położone jest nad zatoką Mobile stanowiącej estuarium rzeki Mobile do Zatoki Meksykańskiej. Założone w 1702 roku przez Francuzów, przeniesione na dzisiejsze miejsce w 1711 roku. Do 1723 roku było stolicą francuskiej Luizjany. Jedyny port morski Alabamy. Przemysł stoczniowy, chemiczny.
  Rentowność, dochodowość – parametr odzwierciedlający efektywność działania przedsiębiorstwa. Wskaźniki rentowności nazywane są także wskaźnikami zyskowności lub stopami zwrotu. Niemniej jednak czasem pojęcie zyskowności rezerwowane jest dla kwotowej, a nie procentowej miary zysku. Wielkości osiągnięte powinny być porównywane z poprzednimi okresami, z planem, z innymi przedsiębiorstwami. Niezbędna tutaj jest analiza przyczynowa.

  Reklama