Bomba Mark 84

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Bomba infobox}} Nieznane pola: 1. Mark 84 (lub Mk 84) – amerykańska bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia, największa bomba serii Mark 80. Pierwszy raz użyta w Wietnamie pod nazwą kodową Hammer (ang. Młot) nazwaną tak ze względu na jej znaczną moc.

Lotki – powierzchnie sterowe statku powietrznego, służące do kontroli jego przechylenia, czyli obrotu wzdłuż osi podłużnej. Lotki są najczęściej zamocowane zawiasowo na krawędzi spływu skrzydeł (płata) w pobliżu końcówek, ale mogą zajmować nawet połowę długości skrzydła np. w samolotach akrobacyjnych (skuteczność lotek zależy od ich rozmiaru). Uczestniczą w zakręcaniu samolotu.Trotyl (2,4,6-trinitrotoluen, TNT), (NO2)3C6H2CH3 – organiczny związek chemiczny, nitrozwiązek, powszechnie stosowany jako kruszący materiał wybuchowy.

Wagomiar Mark 84 wynosi 2000 funtów (909 kg), ale jej masa całkowita zależy również od masy lotek, zapalnika, oraz urządzeń spowalniających opadanie i wynosi od 1972 funtów (896 kg) do 2083 funtów (947 kg). Bomba ma postać opływowego stalowego kadłuba wypełnionego ładunkiem tritonalu (80% trotylu i 20% proszku aluminiowego) o masie 945 funtów (429 kg).

GBU-10 Paveway II – (ang. Guided Bomb Unit – Bomba Naprowadzana) amerykańska bomba lotnicza serii Paveway naprowadzana laserowo zbudowana na podstawie bomby Mk 84.Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.

Wybuch bomby Mk 84 powoduje powstanie krateru o średnicy 15,2 m i głębokości 11 m. Przebijalność metalu dochodzi do 380 mm, a betonu do 3300 mm, w zależności od wysokości z jakiej została zrzucona. Rażenie odłamkami w promieniu 366 m.

Mark 84 służy jako głowica bojowa różnych systemów precyzyjnie naprowadzanego uzbrojenia takich jak laserowo naprowadzane GBU-10 i GBU-24, naprowadzane optycznie GBU-15 i GBU-31 z systemem naprowadzania JDAM.

Załadunek bomby Mk 84 na samolot F-16
Funt (ang. pound lub ang. pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund; lb, lbm, lbm, ) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).GBU-24 Paveway III – zaliczana do broni precyzyjnego rażenia amerykańska lotnicza bomba kierowana naprowadzana na cel podświetlony laserem, składająca się z bomby ogólnego przeznaczenia Mk. 84, bądź bomby penetrującej BLU-109, oraz laserowego układu naprowadzania Paveway III. GBU-24 Paveway III powstała w odpowiedzi na rozwój zaawansowanych systemów przeciwlotniczych, do działania w warunkach obniżonej widzialności. Zastosowanie systemu laserowego naprowadzania oraz możliwość stosowania spoza zasięgu ognia przeciwlotniczego przeciwnika, umożliwia bezpieczne stosowanie do rażenia celów silnie bronionych ogniem artyleryjskim. Nieokreslona liczba GBU-24 znajduje się na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych, wykorzystujacych ją do przenoszenia przez samoloty F-16.
Warto wiedzieć że... beta

Joint Direct Attack Munition - (ang. wspólna amunicja ataku bezpośredniego) w skrócie (JDAM) jest zestawem ogonowym dołączanym do standardowych bomb ogólnego przeznaczenia lub penetrujących, zamieniających je z broni niekierowanej na naprowadzaną, działającą w każdych warunkach pogodowych. Poza zestawem ogonowym z powierzchniami sterowymi zawiera również układy naprowadzania inercyjnego (INS) i odbiornik GPS. Zadaniem systemu jest zwiększenie celności standardowych niekierowanych bomb lotniczych bez względu na warunki pogodowe. System JDAM jest wspólnym programem Sił Powietrznych i Marynarki Stanów Zjednoczonych (stąd w nazwie joint - wspólny).
GBU-15 – (ang. Guided Bomb Unit – bomba kierowana), amerykańska szybująca bomba lotnicza używana do precyzyjnego niszczenia celów. Zaprojektowana do przenoszenia przez samoloty F-15E Strike Eagle, General Dynamics F-111 i F-4 Phantom II, ale obecnie przenoszona tylko przez F-15E.

Reklama