Bomba Mark 82

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark 82amerykańska bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia.

Lotki – powierzchnie sterowe statku powietrznego, służące do kontroli jego przechylenia, czyli obrotu wzdłuż osi podłużnej. Lotki są najczęściej zamocowane zawiasowo na krawędzi spływu skrzydeł (płata) w pobliżu końcówek, ale mogą zajmować nawet połowę długości skrzydła np. w samolotach akrobacyjnych (skuteczność lotek zależy od ich rozmiaru). Uczestniczą w zakręcaniu samolotu.Trotyl (2,4,6-trinitrotoluen, TNT), (NO2)3C6H2CH3 – organiczny związek chemiczny, nitrozwiązek, powszechnie stosowany jako kruszący materiał wybuchowy.

Masa nominalna bomby Mark 82 (Mk.82) wynosi 500 funtów (227 kg). Bomba ta jest jedną z najmniejszych i jednocześnie najczęściej obecnie używanych bomb lotniczych. Masa całkowita zależy od masy lotek, zapalnika oraz systemów spowalniających opadanie i wynosi od 510 funtów (253 kg) do 570 funtów (259 kg). Bomba ma postać opływowego stalowego kadłuba wypełnionego ładunkiem tritonalu (80% trotylu i 20% proszku aluminiowego) o masie 192 funtów (87 kg).

Funt (ang. pound lub ang. pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund; lb, lbm, lbm, ) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).B-2 Spirit – amerykański bombowiec strategiczny wykonany w technologii stealth, zdolny do przenoszenia bomb konwencjonalnych i jądrowych. Konstrukcja samolotu oparta jest na układzie latającego skrzydła. B-2 Spirit napędzany jest czterema turbinowymi silnikami dwuprzepływowymi firmy General Electric.

Bomba Mk 82 może być używana z wieloma różnymi zestawami lotek, zapalników i systemów spowalniających opadanie w zależności od przeznaczenia.

Mark 82 służy jako głowica bojowa systemów laserowo naprowadzanych bomb typu GBU-12 i GBU-22 i GBU-38 z systemem naprowadzania JDAM. Do nauki bombardowania przy pomocy bomb Mark 82 służy bomba ćwiczebna BDU-45/B.

Samolot B-2 Spirit zrzucający bomby Mark 82 w czasie ćwiczeń do Pacyfiku w 1994

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • LU 250 EG-FT
 • MK-P8
 • EXPAL BR 82
 • LU 250 EG-FT - francuska bomba odłamkowo-burząca, odpowiednik amerykańskiej Mark 82 wagomiaru 500 funtów. Bomba może być przekształcona w bombe hamowana poprzez montaż w miejscu stateczników urządzenia BSU-49/B. LU 250 EG-FT może być przenoszona przez samoloty Super Étendard, Jaguar, Mirage III, Mirage 5, Mirage F1 i Mirage 2000.Bomba ćwiczebna - specjalna bomba lotnicza stosowana podczas szkolenia personelu latającego w bombardowaniu. Konstrukcyjnie podobna do bomby orientacyjno - sygnalizacyjnej. Zamiast ładunku bojowego wyposażona jest w środek błyskowo - dymny, który sygnalizuje miejsce upadku bomby ćwiczebnej. Do znaczenia toru lotu bomby może służyć specjalny smugacz. Niekiedy korpus bomby ćwiczebnej wykonany jest z betonu.
  Warto wiedzieć że... beta

  MK-P8 - pakistańska bomba odłamkowo-burząca wagomiaru 500 funtów. Odpowiednik amerykańskiej bomby Mark 82. Sprzedawana w wersji z klasycznym statecznikiem (swobodnie opadającej) i rozkładanym hamulcem aerodynamicznym MK-15 Mod-4 (hamowana, do zrzutu z małych wysokości). Przenoszona przez samoloty Mirage III, Mirage 5, F-16 Fighting Falcon, F-7 i A-5.
  Joint Direct Attack Munition - (ang. wspólna amunicja ataku bezpośredniego) w skrócie (JDAM) jest zestawem ogonowym dołączanym do standardowych bomb ogólnego przeznaczenia lub penetrujących, zamieniających je z broni niekierowanej na naprowadzaną, działającą w każdych warunkach pogodowych. Poza zestawem ogonowym z powierzchniami sterowymi zawiera również układy naprowadzania inercyjnego (INS) i odbiornik GPS. Zadaniem systemu jest zwiększenie celności standardowych niekierowanych bomb lotniczych bez względu na warunki pogodowe. System JDAM jest wspólnym programem Sił Powietrznych i Marynarki Stanów Zjednoczonych (stąd w nazwie joint - wspólny).
  GBU-12 Paveway II – amerykańska bomba lotnicza serii Paveway naprowadzana laserowo zbudowana na podstawie bomby Mk 82.

  Reklama