Bolton Wanderers F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Macron Stadium w czasie meczu

Bolton Wanderers Football Clubangielski klub piłkarski, mający siedzibę w Horwich, Metropolitan Borough of Bolton, Greater Manchester w Anglii. Obecnie drużyna występuje w League One.

Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

Historia[ | edytuj kod]

Klub powstał w roku 1874. Bolton Wanderers był jednym z założycieli The Football League, w latach 20. drużyna trzykrotnie zdobyła Puchar Anglii. Czwarty raz powtórzyła to w roku 1958, dzięki dwóm bramkom Nata Lofthouse’a. W roku 1987 Bolton występował w Fourth Division, do pierwszej ligi powrócił jednak w roku 1995 po piętnastoletniej nieobecności. W sezonie 2005/06 klub pierwszy raz od 32 lat wystąpił w europejskich pucharach. W następnym sezonie zajął 7. miejsce w lidze, dzięki czemu awansował do Pucharu UEFA. Rozgrywki te zakończył na 1/8 finału, w którym przegrał ze Sportingiem. W sezonie 2011/12 zespół zajął 18.miejsce w Premiership i spadł do Championship.

Johan Elmander (wymawiane ☃ ☃ b 27 maja 1981 i Alingsås) - szwedzki piłkarz grania być napastnik. Obecnie w sklepie E i Brøndby IF.Bolton – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym Greater Manchester w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 276 786 mieszkańców.

Od roku 1997 klub swoje domowe mecze rozgrywa na Macron Stadium. Wcześniej występowali na Burnden Park.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Preston North End Football Club - angielski klub piłkarski z miasta Preston w północnej Anglii. Jest to zespół, który w 1889 roku jako pierwszy zdobył tytuł mistrza kraju, a zarazem tzw. podwójną koronę ("The Double"), ponieważ w tym samym roku oprócz mistrzostwa wygrał także w rywalizacji o puchar kraju. Obecnie zespół występuje w Football League One.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Eddie Hopkinson (ur. 29 października 1935 w Wheatley Hil; zm. 25 kwietnia 2004 w Royton, Lancashire) – piłkarz angielski, bramkarz.
Barnsley Football Club, angielski klub piłkarski z Barnsley, South Yorkshire, w sezonie 2012/2013 występujący w Football League Championship (angielskiej drugiej klasie rozgrywkowej).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Nicolas Sébastien Anelka (wym. [nikɔˈla anɛlˈka]; ur. 14 marca 1979 w Le Chesnay) – francuski piłkarz grający na pozycji napastnika.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama