Bohdan Stupka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bohdan Sylwestrowycz Stupka, ukr. Богдан Сильвестрович Ступка (ur. 27 sierpnia 1941 w Kulikowie, zm. 22 lipca 2012 w Kijowie) – ukraiński aktor teatralny i filmowy, polityk.

Ołeksandr Ołeksandrowicz Omelczenko, ukr. Олександр Олександрович Омельченко (ur. 9 sierpnia 1938 w Zoziwie w obwodzie winnickim) – ukraiński polityk, były mer Kijowa, z wykształcenia inżynier budowlaniec.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

Życiorys[ | edytuj kod]

Z wykształcenia teatroznawca. Jako aktor filmowy zadebiutował w 1970 w filmie Biały Ptak z Czarnym Znamieniem w reżyserii Jurija Illenki. Wystąpił również w polskich filmach: w Ogniem i mieczem jako Bohdan Chmielnicki oraz Starej baśni jako Popiel. Był też dyrektorem Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki. Zagrał również jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Zanussiego Serce na dłoni. Jedną z jego ostatnich ról filmowych była tytułowa rola w rosyjsko-ukraińskiej produkcji Taras Bulba.

Ogniem i mieczem – polski czteroodcinkowy miniserial z 2000 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W latach 1999–2001 pełnił funkcję ministra kultury w rządzie Wiktora Juszczenki. W 2002 bez powodzenia kandydował do Rady Najwyższej z listy kijowskiego mera Ołeksandra Omelczenki.

Był żonaty, miał syna Ostapa, również aktora.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Taras Bulba (ros. i ukr. Тарас Бульба) – filmowy dramat historyczny na podstawie powieści Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni XVI i XVII wieku.
Rada Najwyższa Ukrainy (ukr. Верховна Рада України, "Werchowna Rada") – jednoizbowy parlament Ukrainy. Nazwa ta jest typowa dla krajów post-radzieckich, których parlamenty często noszą nazwę "Rad Najwyższych" (ros. Верховный Совет). Nazwę taką nosi również parlament Autonomicznej Republiki Krymu. Obecna Rada Najwyższa Ukrainy jest bezpośrednią następczynią Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR, która w 1991 ogłosiła niezależność kraju i odłączenie się od Związku Radzieckiego.
Order „Za Zasługi" (ukr. Орден «За заслуги», Orden «Za zasłuhy») – państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1996 roku. Nadaje się go także obcokrajowcom lub osobom nieposiadającym obywatelstwa.
27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni.
Order Honoru (ros. Орден Почёта) – jednoklasowe odznaczenie Federacji Rosyjskiej nadawane za zasługi cywilne.
Bohdan Zenobi Chmielnicki (ukr. Богдан Теодор Зиновій Хмельницький, ur. 1595 najprawdopodobniej w Czehryniu koło Kijowa, zm. 6 sierpnia 1657 w Czehryniu, pochowany w Subotowie) – hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648-1654, bohater narodowy Ukrainy.
Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” – fundacja powstała w 1993 z inicjatywy grupy intelektualistów i działaczy społecznych różnych wyznań i narodowości.

Reklama