Bogodar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bogudar)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogodar, Bogudar —  imię męskie pochodzenia słowiańskiego złożone z członów Bog- („Bóg”, ale pierwotnie „los, dola, szczęście”) i -dar („upominek, dar, ofiara”). Być może oznaczało „tego, kto jest darem losu”. Imię to (wraz z Bożydarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bogodar obchodzi imieniny w dniach wspomnienia św. Adeodatów.

Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.Nola – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Neapol. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 32 721 osób.

Bogodar, Bogudar imieniny obchodzi:

 • 27 czerwca, na pamiątkę św. Adeodata, biskupa Noli,
 • 2 lipca, na pamiątkę św. Adeodata (VI wiek),
 • 10 sierpnia, na pamiątkę św. Adeodata wyznawcy, z Rzymu,
 • 9 października, na pamiątkę św Adeodata, opata
 • 8 listopada, na pamiątkę św. Adeodata I, papieża
 • Imię Bogodar posiada znaczenie zbliżone do imion Bogdan i Teodor. W związku z czym Bogodar obchodzi imieniny również 9 listopada.

  Adeodat I (także Deusdedit; ur. w Rzymie, zm. 8 listopada 618) – święty Kościoła katolickiego, papież (zwany też Deusdedit) w okresie od 19 października 615 do 8 listopada 618.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Znane osoby noszące imię Bogodar i Bogudar:

 • Bogodar Winid, polski geograf i kartograf
 • Bogudar Kordasiewicz, polski prawnik
 • Bogodar Winid (ur. 25 maja 1922 w Brzezinach, zm. 14 grudnia 1996 w Warszawie) – polski geograf i kartograf. Syn znanego geografa Walentego Winida, konsula Polski w Chicago. Ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1947 i studia konsularne w krakowskiej Akademii Handlowej w 1948. W 1963 otrzymał tytuł doktora, a w 1971 profesora nadzwyczajnego.Bogudar Paweł Kordasiewicz (ur. 10 września 1950 w Olsztynie) – polski prawnik, radca prawny, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki wielu uczelni, profesor zwyczajny Instytutu Nauk Prawnych PAN, specjalista w zakresie prawa cywilnego i prawa handlowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bogdan, Bogudan, Bogodan, Bohdan, Bodan – męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako "dany przez Boga".
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  10 sierpnia jest 222. (w latach przestępnych 223.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 143 dni.
  Teodor (gr. theos + dorón – bóg + dar, tj. "dar boży, darowany przez boga") – imię męskie pochodzenia greckiego. W Polsce nadawane co najmniej od XIII w., i zapisywane m.in. w formach: Tader, Chodor (wschsł.), Teodor, Todor, C(z)ader, C(z)eder. Odpowiednikiem znaczeniowym tego imienia wśród imion staropolskich jest Bożydar, Bogdan, Bohdan. Istnieje ponadto imię greckie złożone z tych samych członów w odwrotnej kolejności: Doroteusz (którego żeńskim odpowiednikiem jest Dorota). Hebrajskim odpowiednikiem znaczeniowym jest Matisyahu czyli Mateusz. Rosyjskim odpowiednikiem jest Fiodor.
  Bożydar, Bożdar – staropolskie imię męskie złożone z członów Boż(y)- („Boga”, ale pierwotnie „losu, doli, szczęścia”) i -dar („upominek, dar, ofiara”). Być może oznaczało „tego, kto jest darem losu”. Imię to (wraz z Bogodarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bożydar obchodzi imieniny w dniach wspomnienia św. Adeodatów.

  Reklama