• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogna Sworowska

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

  Bogna Sworowska (ur. 1967 w Warszawie) – polska modelka, II wicemiss Miss Polonia 1987.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku 16 lat zaczęła pozować do zdjęć Lidii Popiel i Marka Czudowskiego. Nawiązała współpracę z domem mody Moda Polska, którego stała się jedną z rozpoznawalnych modelek. W 1983 wyjechała do Mediolanu, gdzie uczestniczyła w pokazach mody i sesjach zdjęciowych.

  Rafał Olbiński, właśc. Józef Rafał Olbiński, poprz. Józef Rafał Feliks Chałupka (ur. 21 lutego 1943 w Kielcach) – polski malarz, grafik i twórca plakatów.Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.

  Między wyjazdami do Mediolanu a współpracą z Modą Polską, w 1987 wzięła udział w wyborach Miss Polonia. Podczas finału konkursu zdobyła dwa tytuły: II Wicemiss oraz Miss Foto, dzięki czemu wygrała m.in. wycieczkę do Chicago. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych zgłosiła się do profesjonalnej agencji modelek, dzięki czemu zaczęła pracować na amerykańskich wybiegach. Podpisała również kontrakt z agencją modelek w Paryżu. W lutym 1990 pojawiła się na okładce amerykańskiej edycji „Playboya”, zostając pierwszą (i dotychczas jedyną Polką), która tego dokonała.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Cooltura – polski tygodnik w Wielkiej Brytanii. Ukazuje się od 21 marca 2004. Zasięgiem obejmuje Londyn oraz okoliczne miasta. Nakład Cooltury wynosi 55 tysięcy egzemplarzy.

  W 1998 zakończyła, trwającą blisko 15 lat, karierę międzynarodową. Po niespodziewanej śmierci swojego partnera powróciła do Polski, po czym ponownie wyjechała do Francji, gdzie pracowała przez dwa lata w biurze architektury dekoracyjnej w dziale marketingu i komunikacji społecznej. W 1998 założyła z przyjaciółką agencję public relations. W 1999 na stałe powróciła do Polski, a do maja pełniła funkcję rzecznika prasowego stacji telewizyjnej TVN.

  Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była związana z rosyjskim przedsiębiorcą o imieniu Siergiej, który został zastrzelony w Paryżu. Z kolejnego związku modelka ma syna Ivana (ur. 2004). Obecnie związana jest z artystą plastykiem Rafałem Olbińskim.

  Mieszkała i pracowała we Włoszech, USA i Francji. Od 1999 przebywa w Polsce.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1] Miss Polonia 1987
  2. Tomasz Gawiński. Nasze ciało jest materiałem. „Angora”. 18, s. 50, 2007. ISSN 0867-8162 (pol.). [dostęp 2009-07-14]. 
  3. [2] VU
  4. Miss Polonia 1987 (pol.). Z archiwum Miss. [dostęp 2009-07-14].
  5. Świat mody. [dostęp 2012-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-14)].
  6. Katarzyna Przybyszewska. Sama chcę wszystko przeżyć. „Gala”. 11, marzec 2004 (pol.). [dostęp 2009-07-14]. 
  7. Playboy Cover Gallery 1990 (ang.). Playboy. [dostęp 2009-07-14].
  8. Bogna Sworowska II Wicemiss Polonia 1987 (pol.). Z archiwum Miss. [dostęp 2009-07-14].
  9. Monika Berkowska. Moja pierwsza miłość. „Gala”. 20/21, maj 2005 (pol.). [dostęp 2009-07-14]. 
  10. Sylwia Milan: Każdy kraj inaczej pachnie (pol.). Cooltura, 2009-07-14. [dostęp 2009-07-14].
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Miss Polonia – konkurs piękności organizowany w Polsce od 1929. Z przerwami w latach: 1931, 1935–36, 1938–56 i 1959–82. Jego laureatki reprezentują Polskę w konkursach: Miss Universe, Miss International, Miss Intercontinental, Miss Earth, Miss World, Miss Europe, Miss Baltic Sea, World Miss University.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Angora – tygodnik publikujący wybrane artykuły z polskich i światowych gazet i czasopism, a także własne artykuły i felietony. Dział zawierający przegląd prasy zagranicznej nosi nazwę "Peryskop" , powstał on w 2001 roku. Zawiera też Angorkę - pismo przeznaczone dla dzieci, które mówi o wydarzeniach na świecie w sposób dla nich przystępny. Zawiera także humorystyczne obrazki ze świata polityki.
  Rzecznik prasowy danej instytucji bądź organizacji to osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami. Posiadanie kompetentnego rzecznika prasowego jest ważnym elementem public relations.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.