Boggis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Boggis (zm. ok. 660) – książę Akwitanii od 632 r. Jego pochodzenie jest nieznane. Niektórzy uważają, że mógł on być synem króla Akwitanii z dynastii Merowingów Chariberta II. Teoria te jest oparta na tzw. "charte d'Alaon", przedstawiającej genealogię księcia Akwitanii Odona Wielkiego. Większość historyków uważa jednak tę kartę za mało wiarygodną.

Odo Wielki (też: Eudo, Eudes; zm. ok. 735) - książę Akwitanii od ok. 700 r. Jego władztwo obejmowało tereny południowo-zachodniej Galii, od Loary po Pireneje. Stolicą księstwa była Tuluza. Odon rządził Akwitanią aż do swojej abdykacji w 735 r.Merowingowie – dynastia królów panująca w państwie frankijskim w latach 481–751, wywodząca się od władcy Franków salickich Merowecha (Meroweusza).

Boggis został wyniesiony do władzy nad Akwitanią przez powstanie, jakie wybuchło w tej prowincji po śmierci króla Chilperyka. W tym samym czasie bunt wzniecili Gaskończycy. Król Dagobert I wysłał przeciwko nim armię pod wodzą Chandoiny, który odniósł częściowe zwycięstwo pod Soule. W bitwie tej zginął przywódca Gaskończyków Arimbert i kilku pomniejszych wodzów. Po kilku następnych wyprawach wojennych Dagobert mianował Aighynę księciem Waskonii. Boggisowi pozostawiono władzę nad Akwitanią.

Poniższa lista przedstawia władców, którzy rządzili w Akwitanii. Region ten do 1339 roku był stosunkowo niezależnym księstwem, kiedy to stał się częścią Francji wcielony do tego królestwa przez Filipa VI, który odebrał prawa lenne do niej Edwardowi III.Święty Hubert, Hubertus (ur. 655 r., zm. 30 maja 727 r.) – biskup Liège (ok. 701-727) w Belgii (przeniósł jej stolicę z Maastricht), święty Kościoła katolickiego.

Ok. 645 r. poślubił Odę, kobietę nieznanego pochodzenia. Jego dziećmi lub bratankami mogą być św. Hubert z Liège, książę Odon Wielki i Imitarius. Jego bratem był prawdopodobnie niejaki Bertrand. Wszystkie informacje o rodzinie Boggisa pochodzą z "charte d'Alaon" i są przyjmowane sceptycznie przez większość historyków.

Reklama