Bogdan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogdan, Bogudan, Bogodan, Bohdan, Bodan – męskie imię pochodzenia słowiańskiego.

9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Bogdan Augustyn (pseud. artystyczny „Bohun”; ur. w 1960 w Ustrzykach Dolnych) – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk. Młodszy brat Macieja Augustyna.

Budowa oraz znaczenie[ | edytuj kod]

Imię Bogdan jest przykładem staropolskiego, złożonego, osobowego imienia dwuczłonowego, które jest reliktem imion pogańskich używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako „dany przez Boga”. Witold Taszycki zaliczył je do grupy najstarszych polskich imion osobowych.

Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.Bogodar, Bogudar — imię męskie pochodzenia słowiańskiego złożone z członów Bog- ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i -dar ("upominek, dar, ofiara"). Być może oznaczało "tego, kto jest darem losu". Imię to (wraz z Bożydarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bogodar obchodzi imieniny w dniach wspomnienia śwśw. Adeodatów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Bohdan Wiktor Kazimierz Pniewski (ur. 26 sierpnia 1897 w Warszawie, zm. 5 września 1965 tamże) – polski architekt, przedstawiciel modernizmu, profesor Politechniki Warszawskiej.
Bogurad, Bogured – staropolskie imię męskie złożone z członów Bog- ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i -rad ("być zadowolonym, chętnym, cieszyć się"). Mogło zatem oznaczać "ten, który jest pozytywnie nastawiony do Boga" albo "ten, który cieszy się szczęściem".
Bogdan Augustyniak (ur. 30 stycznia 1940, zm. 18 września 2006 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny, dyrektor Teatru na Woli w Warszawie od 1991 roku.
Bogumysław – imię męskie, które powstało prawdopodobnie poprzez "poprawienie" hipotetycznego staropolskiego imienia Bogumysł, kiedy świadomość jego pochodzenia zatarła się i błędnie zostało ono uznane za imię kończące się członem -sław (zamiast -mysł).
Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku) – polski aktor komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantrop, założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia.
Bogumił, Bogomił, Bogmił, Bogomieł, Bogmieł, Bogumieł — staropolskie imię męskie. Wywodzi się ze złożenia członów: Bog- („Bóg”, ale pierwotnie w znaczeniu „los, dola, szczęście”) oraz -mił („miły”). Oznacza więc: „miły Bogu” (lecz uprzednio mogło znaczyć „ten, któremu los sprzyja”) lub „Boga miłujący”. Imiona słowiańskie ze składnikami Bogu- albo Bogo- (np. Bogumił czy Bogusław) mogą być także słowiańskim naśladownictwem irańskich imion używanych w czasach od VI do IV wieku p.n.e., takich jak Bagafarna ("mający sławę od Boga").
31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni.

Reklama