• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boeing 727  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  VIP (ang. Very Important Person – bardzo ważna osoba) – osoba o szczególnym statusie związanym z wykonywaną funkcją lub posiadanym majątkiem, przedmiotem.Skrzydło samolotu (płat nośny) – zespół płatowca, jeden z głównych elementów konstrukcyjnych stałopłatów (samolotów, szybowców) służący do wytwarzania siły nośnej. W przekroju skrzydło ma kształt profilu lotniczego. Na krawędzi skrzydła umieszczone są lotki i często urządzenia do zwiększenia siły nośnej (sloty, klapy). Skrzydło tworzy często zespół konstrukcyjny w skład którego mogą wchodzić gondole silnikowe, podwozie, zbiorniki paliwa oraz pomieszczenia na ładunek użytkowy.
  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  Zamówienia:

  Samoloty oddane do użytku:

  Użytkownicy[ | edytuj kod]

  Głównymi użytkownikami były : Aerocontinente, AeroSur, Aerolíneas Argentinas, Aerolíneas Internacionales, Aeroperú, Air Canada, Air France, Air Portugal, ANA, Alitalia, American, Ansett, ASTAR, ATA Airlines, Avensa, Avianca, Aviacsa, Braniff International, China Airlines, Continental Airlines, Continental Micronesia, Copa, CP Air, Delta Air Lines, Dominicana, Eastern Air Lines, FedEx, First Air, Iberia, Iran Air, Japan Airlines, JAT, Korean Air, Lloyd Aereo Boliviano, Lufthansa, Mexicana, LaNica Nicaraguan Airlines, Northeast Airlines, Northwest Airlines, Olympic Airways, Paramountjet, Pan Am, People Express, Philippine Airlines, Pride Air, Republic Airlines (1979-1986), Royal Air Maroc, Sabena, Singapore Airlines, South African Airways, TAA, Transbrasil, United Airlines, US Airways, Varig, VASP, Viasa, Western Airlines, linie czarterowe: Carnival Air Lines, TAME czy Hapag-Lloyd.

  Katastrofa lotu Iran Air 277 – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 9 stycznia 2011 nieopodal miasta Urmia w prowincji Azerbejdżan Zachodni w Iranie. W katastrofie Boeinga 727-286Adv linii lotniczych Iran Air zginęło 77 osób.Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.

  W 1990 roku w użyciu w liniach lotniczych pozostawało 1700 samolotów, w 2000 roku – 1180. W kolejnej dekadzie większość z nich wycofano, częściowo na skutek kryzysu rynku lotniczego i wprowadzania nowoczesnych, bardziej ekonomicznych maszyn.

  W sierpniu 2007 roku 620 Boeingów 727 było wciąż używanych. Główni operatorzy to: FedEx (95), United Parcel Service (33), Amerijet International (10), Astar Air Cargo (29), Capital Cargo International Airlines (13), Cargojet Airways (12), Champion Air (16), Custom Air Transport (17), Kelowna Flightcraft (15), Kitty Hawk Aircargo (26), Transafrik (11), Hewa Bora Airways (9), Lloyd Aereo Boliviano (9) i Transmile Air Services (9), Varig Log (8), Líneas Aéreas Suramericanas (8), Safair (7), Syrianair (6). Flight International. Inne linie lotnicze operowały nadal 104 Boeingami 727.

  Hewa Bora Airways – była kongijska linia lotnicza z siedzibą w Kinszasie. Głównym węzłem jest port lotniczy Kinszasa. Linie te znajdowały się na europejskiej liście zakazanych przewoźników. Nie mogły lądować w krajach Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa. 8 lipca 2011 roku Boeing 727 należący do tych linii rozbił się podchodząc do lądowania w Kinszasie; w wypadku zginęły 74 osoby.South African Airways – południowo-afrykańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Johannesburgu znane również jako Suid-Afrikaanse Lugdiens (SAL), jednak nazwa ta już się nie pojawia w logo linii lotniczej. Należą do największych linii lotniczych w Afryce. Posiadają 37 połączeń z całym światem.

  W czerwcu 2013 roku pozostawało eksploatowanych na świecie 180 Boeingów 727, w dużej części przez wojska lotnicze i agencje rządowe.

  Firma Zero Gravity Corporation używa Boeingów 727, aby pokazać klientom jak wygląda stan nieważkości. Boeingów 727 używają także VIPy w Belgii i Meksyku. Wojsko Stanów Zjednoczonych używa Boeingów 727 do transportu wojskowego.

  Ostatni pasażerski lot Boeinga 727 odbył się 13 stycznia 2019 roku. Boeing 727-200 o znakach EP-ASB należąca do irańskiego przewoźnika Iran Aseman Airlines wykonała lot na trasie z Zahedanu do Teheranu. Samolot, który wybudowany został w 1980 roku, pierwotnie należał do linii Air France. Do Iranu maszyna trafiła w 1994 roku.

  TAME - ekwadorska linia lotnicza z siedzibą w Quito. Jest komercyjną linią Ekwadorskich Sił Powietrznych i prowadzi regularne loty krajowe jak i międzynarodowe trasy. Jej nazwa jest skrótem od Transportes Aéreos Militares Ecuatorianos, później zmienione na Transportes Aéreos Mercantiles Ecuatorianos.Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.

  Wypadki[ | edytuj kod]

 • Katastrofa lotu UTA 141 – W wyniku przeciążenia samolot zawadził o dachy pobliskich budynków co doprowadziło do katastrofy, zginęło 141 osób a 24 zostały ranne (w tym dwie na ziemi).
 • Katastrofa lotu Iran Air 277 – 9 stycznia 2011 samolot Boeing 727-286Adv linii Iran Air podchodził do lądowania w trudnych warunkach pogodowych. Piloci zdecydowali się na odejście na drugi krąg, podczas wykonywania tego manewru samolot uderzył w wzgórze. Zginęło 77 osób, natomiast 28 uratowało się.
 • Katastrofa lotu TAP Portugal 425 – Boeing 727-282Adv linii TAP Portugal wypadł z pasa z powodu złych warunków atmosferycznych, 131 osób zginęły a 33 zostały ranne.
 • Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 182 – W wyniku błędu kontrolera lotów doszło do zderzenia się Boeing 727-214 z samolotem typu Cessna 172. 144 osoby straciły życie.
 • Katastrofa lotu VASP 168 – 8 czerwca 1982, podczas podchodzenia do lądowania Boeing 727-212A uderzył w zbocze góry. Zginęło 137 osób (wszyscy na pokładzie).
 • Katastrofa lotu Air France 422 – 20 kwietnia 1998, samolot Boeing 727-230 niedługo po starcie uderzył w zbocze góry.
 • Katastrofa lotu TAME 120 – Maszyna podczas podchodzenia do lądowania uderzyła w zbocze wulkanu Cumbal, główną przyczyną były złe warunki pogodowe.
 • Katastrofa lotu Hewa Bora Airways 952 – Z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych samolot przyziemił 200 metrów przed pasem startowym. Zginęły 74 osoby ze 118 na pokładzie.
 •  Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze z udziałem samolotu Boeing 727.
  Hawker Siddeley HS-121 Trident - trójsilnikowy samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu, produkowany przez brytyjską firmą Hawker Siddeley. Został zaprojektowany według wymogów British European Airways. Samolot został oblatany w roku 1962, by dwa lata później wejść do regularnej służby w liniach lotniczych.Roayl Air Maroc – marokańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Casablance. Ma połączenia z Afryką, Bliskim Wschodem, Europą i Ameryką Północną. Głównym węzłem jest Port lotniczy Casablanca.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iran Aseman Airlines – irańska linia lotnicza z siedzibą w Teheranie. Głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Mehrabad.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.
  US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.
  Mexicana - meksykańskie linie lotnicza z siedzibą w Meksyku. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Meksyku po Aeroméxico. 28 sierpnia 2010 linia zawiesiła działalność i wstrzymała wszystkie loty z powodu bankructwa.
  VARIG - byłe brazylijskie liniie lotnicze z siedzibą w São Paulo. Linie zaprzestały działalności w 2006, w 2007 ogłosiły bankructwo.
  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.911 sek.