Bochnia (gmina wiejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bochniagmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. W latach 1975–1998 gmina należała do województwa tarnowskiego. Siedziba gminy znajduje się w Bochni.

Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Powiat bocheński - powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bochnia. Partnerem powiatu jest niemiecki powiat Saarlouis.

Ogólna charakterystyka[ | edytuj kod]

Gminę Bochnia tworzą 31 położonych miejscowości, które zajmują obszar 131 km². Mieszka w nich 18 960 osób. Kilka miejscowości posiada bogatą, blisko tysiącletnią historię. Świadczą o niej zachowane do dziś średniowieczne dokumenty i zabytkowe obiekty. Liczne przekazy i kultywowane tradycje, to naturalny pomost pomiędzy przeszłością i teraźniejszością ziemi bocheńskiej.

Nieszkowice Małe – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Pola i zabudowania miejscowości zajmują dolinę na prawym brzegu rzeki Raby oraz wzgórza Pogórza Wiśnickiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, gęsta sieć szkół, przedszkoli ośrodków zdrowia, świetlic i bibliotek a nawet jedna z nielicznych w Polsce wiejska kryta pływalnia sprawiają, że bocheńska gmina przyjazna jest dla mieszkańców a także coraz liczniejszych gości.

Szanse na dalszy rozwój gminy to jej geograficzne położenie (tylko 30 km od Krakowa) przy międzynarodowych szlakach komunikacyjnych (PKP, droga E-4 i autostrada A-4) oraz korzystne warunki stwarzane potencjalnym inwestorom. Istotnym czynnikiem rozwojowym są też występujące tutaj ogromne zasoby solanek geotermalnych.

Nieprześnia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Pod względem geograficznym znajduje się w dolinie potoku Polanka na Pogórzu Wiśnickim.Cerekiew (dawn. Cerkiew) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia.

Położenie geograficzne[ | edytuj kod]

Przedgórze Bocheńskie – krajobraz wschodniej części gminy

Gmina Bochnia położona jest w środkowej Małopolsce. Jej południowe obszary znajdują się na terenie Pogórza Wielickiego, a północne zajmują obrzeża Kotliny Sandomierskiej. Gmina rozciąga się wzdłuż rzeki Raby na przestrzeni ok. 50 km. Prawie w połowie przecina ją międzynarodowa droga E-4 Drezno – Kraków – Lwów, linia kolejowa oraz autostrada A-4.

Gmina Rzezawa - gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. W latach 1975-1998 gmina należała do województwa tarnowskiego. Jej siedzibą jest Rzezawa, położona w południowej części gminy.Grabina – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Łapczyca - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia na Pogórzu Wiśnickim. Północna część miejscowości od Górnego Gościńca leży na Pogórzu Bocheńskim, a na południe od "Górnego Gościńca" należy do Pogórza Wiśnickiego.
Gmina Brzesko – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.
Dąbrowica – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.
Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Powiat Krakau-Land (niem. Landkreis Krakau, pol. powiat ziemski krakowski) – jednostka administracyjna samorządu terytorialnego dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie.
Nieszkowice Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia.

Reklama