Bobbysocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bobbysocksnorweski duet popowy, utworzony w 1983 roku przez Hanne Krogh oraz Elisabeth Andreassen.

30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 odbył się 4 maja 1985 r. w Göteborgu (Szwecja). Prowadzącą festiwal została Lill Lindfors.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Debiutancki singel grupy to „I Do not Wanna Break My Heart” z 1984 roku, wydany w różowym kolorze winylu.

Duet wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 w Göteborg z piosenką „La det swinge”, który był na szczycie w Norwegii i w Belgii. Singel zyskał popularność także w takich krajach jak Niemcy, Japonia i Australia.

W 1985 Bobbysocks otrzymały wyróżnienie Peer Gynt, nagrodę przyznawaną przez Stortinget.

Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Ich kolejny album Waiting for the Morning, ukazał się w kwietniu 1986 roku, poprzedzony był singlem o tym samym tytule.

Bobbysocks rozwiązały się w 1988 roku po 4 latach. Jednak Krogh i Andreassen wciąż pojawiają się od czasu do czasu razem na scenie. Wystąpiły gościnnie z okazji 50. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze, gdzie był wybierany przebój wszech czasów konkursu.

W maju 2010 roku, Bobbysocks zrobiły krótki powrót z okazji ich 25. rocznicy zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

W 2015 roku wystąpiły w koncercie Eurovision Song Contest’s Greatest Hits, w którym wykonały „La det swinge” i zwycięski utwór grupy Bucks Fizz „Making Your Mind Up”.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy[ | edytuj kod]

 • 1984: Bobbysocks (reedycja w 1985 roku)
 • 1986: Waiting for the Morning
 • 1987: Walkin' on Air
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anthony Granger: ESC's Greatest Hits:Bobbysocks To Perform (ang.). [dostęp 2020-04-04].
  Duo – forma muzyczna oznaczająca dwóch muzyków grających na różnych lub jednakowych instrumentach muzycznych, z których żaden nie pełni funkcji akompaniującej lub utwór na dwa instrumenty.Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
  Warto wiedzieć że... beta

  Storting (norw. Stortinget) – jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii. Najwyższy organ władzy politycznej w Norwegii, ma władzę ustawodawczą oraz sprawuje kontrolę nad rządem. Wybierany co 4 lata, liczy 169 posłów (do 2005 r. - 165). W ciągu trwania kadencji Storting nie może zostać rozwiązany. Storting jest jednoizbowy. Jednak do 2009 r. na pierwszym posiedzeniu posłowie dzielili się na dwie grupy, pracujące nad projektami ustaw osobno. Były to Lagting (1/4 posłów) oraz Odelsting (3/4 posłów). Podział izby na dwie części został zniesiony 20 lutego 2007 r. Mandaty przydzielane są według systemu proporcjonalnego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama