Boba Fett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boba Fett - A Fett to Remember (cropped).jpg

Boba Fett – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej znanych łowców nagród. Niezmodyfikowany klon Jango Fetta wychowywany przez niego jako syn.

Jabba Desilijic Tiure (lub prościej: Jabba the Hutt, 600 BBY – 4 ABY) – fikcyjna postać z sagi filmowej George’a Lucasa Gwiezdne wojny. Należał do rasy Huttów i zajmował się działalnością przestępczą. Występował epizodycznie w części I i IV oraz jako ważna postać w części VI i animowanych Wojen Klonów.Genom – materiał genetyczny zawarty w podstawowym (haploidalnym) zespole chromosomów. Termin mylony jest z genotypem, czyli całością informacji genetycznej zawartej w chromosomach organizmu.

Życiorys postaci[ | edytuj kod]

Boba Fett jest niezmodyfikowanym klonem Jango Fetta, otrzymanym w ramach zapłaty za wykorzystanie genomu tego łowcy nagród przy tworzeniu armii klonów przez mieszkańców planety Kamino. Od młodości Boba mieszkał z ojcem na Kamino. Po śmierci Jango na Geonosis Boba rozpoczął własną karierę jako łowca nagród.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Kilkanaście lat później Boba Fett był cenionym łowcą nagród. Małomówny, praktycznie nigdy nie widziany bez swojej mandaloriańskiej zbroi wyposażonej w wiele rodzajów broni i akcesoriów, pobierał za swoje usługi wysoką stawkę, ale był bardzo skuteczny w ich wykonywaniu. W podróżach korzystał przeważnie ze Slave I – zmodyfikowanego patrolowca typu Firespray, którym wcześniej latał jego ojciec.

Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W okresie bitwy o Yavin jednym z zadań Boby Fetta było pochwycenie Hana Solo i dostarczenie go do Jabby. Pierwszą część zadania wykonał na Bespinie, współpracując przy tym z siłami Imperium. Dostarczenie zamrożonego w karbonicie przemytnika trwało nieco dłużej, gdyż przechwycić próbowali go zarówno rebelianci, jak i konkurencyjni łowcy nagród, ale ostatecznie Boba przekazał łup swojemu pracodawcy i zainkasował za to dużą nagrodę.

Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

W Powrocie Jedi Boba Fett zostaje pochłonięty przez Sarlacca. W serialu The Mandalorian okazuje się, że Boba Fett przeżył spotkanie z Sarlackiem. Przez kilka lat pędził żywot na Tatooine. Później jednak odszukał Dina Djarina, by odzyskać swą zbroję, którą ten przejął na pustynnej planecie od lokalnego szeryfa. Boba w zamian za odzyskanie swojej zbroi pomógł Dinowi Djarinowi w odzyskaniu Grogu – wrażliwego na Moc dziecka z tej samej rasy, z której pochodził mistrz Yoda. Po tej przygodzie Boba Fett wrócił na Tatooine i z pomocą sprzymierzonej z nim łowczyni nagród, Fennec Shand, opanował dawny pałac Jabby i zabił Biba Fortunę, który władał pałacem po śmierci Jabby.

Karbonit - materiał wybuchowy amonowo-saletrzany, stosowany w kopalniach węglowych, w których występuje pył węglowy.Sarlacc to jeden z fikcyjnych potworów występujących w Gwiezdnych wojnach. Po raz pierwszy ukazany został w Powrocie Jedi.

Legendy[ | edytuj kod]

Dzieła należące do Expanded Universe, nie mające ciągłości fabularnej z nowszymi produkcjami, opisują jego losy po Powrocie Jedi i dalsze działania w branży, a następnie wskrzeszenie oddziałów Mandalorian w celu obrony części Galaktyki przed Yuuzhan Vongami.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.

W grze komputerowej Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy walczy z Jadenem Korrem i przegrywa, lecz udaje mu się uniknąć śmierci.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Boba Fett w Bibliotece Ossus (pol.)
  • Boba Fett w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
  • Boba Fett w Wookieepedii (ang.)
  • Disney potwierdza przeżycie przez Bobę Powrotu Jedi (ang.)
  • Sojusz Rebeliantów (lub: rebeliancki, formalnie: Sojusz dla przywrócenia Republiki) to fikcyjna organizacja występująca w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny. Sojusz był zorganizowanym ruchem oporu przeciw Imperium Galaktycznemu Palpatine’a, obejmującym większość znanego obszaru galaktyki.Yoda – postać fikcyjna, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny: mierzący 0,66 m wzrostu, lecz nieprzeciętnie potężny zielonoskóry Mistrz Jedi.