Bob Bradley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Robert „Bob” Bradley (ur. 3 marca 1958 w Montclair w stanie New Jersey) – amerykański trener piłkarski. W latach 2006 - 2011 selekcjoner Reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej. W latach 2011–2013 był trenerem narodowej Reprezentacji Egiptu.

Uniwersytet Wirginii, Uniwersytet Wirginijski (ang. University of Virginia) – amerykański uniwersytet publiczny w Charlottesville, w stanie Wirginia, założony przez prezydenta Thomasa Jeffersona. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Bradley grywał w amatorskich klubach ze Stanów Zjednoczonych m.in. na Uniwersytecie Princeton w latach 1976-1980. W 1981 roku w wieku 22 lat został trenerem drużyny na Uniwersytecie Ohio. Dwa lata później został asystentem trenera w University of Virginia. Od następnego sezonu był głównym szkoleniowcem Princeton University. Pozostał tam aż do 1995 roku, po czym został wybrany asystentem trenera reprezentacji USA do lat 23. W sezonie 1996/1997 był również asystentem w drużynie D.C. United. W 1998 roku został pierwszym trenerem drużyny Chicago Fire. Prowadził drużynę „Strażaków” przez cztery lata, po czym został managerem drużyny New York Red Bulls, która w tamtym czasie nazywała się MetroStars. W 2006 roku kierował drużyną Chivas USA. W tym samym roku zaproponowano mu posadę selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. W latach 20062007 był również trenerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych do lat 23, a jego następcą został Polak Piotr Nowak.

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Złoty Puchar CONCACAF 2007 to dziewiąta edycja międzynarodowych rozgrywek w piłce nożnej Złoty Puchar CONCACAF, rozegrana od 4 do 24 czerwca 2007 roku w Stanach Zjednoczonych.
Major League Soccer (MLS) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Obecnie gra w niej 19 klubów z obu wymienionych krajów. W lidze tej nie obowiązuje reguła awansu i spadku. Powstała w 1993 roku tuż przed mistrzostwami świata w 1994 roku. Pierwszy sezon rozegrany został w 1996 roku, a uczestniczyło w nim 10 zespołów. Sezon zazwyczaj trwa od marca do listopada i składa się z dwóch części. W pierwszej każdy klub rozgrywa 34 mecze co w sumie daje 306 spotkań ligowych. Po zakończeniu tej części odbywa się faza playoff. Zwycięzca playoff zostaje mistrzem ligi.Piotr Nowak (ur. 5 lipca 1964 w Pabianicach) – polski piłkarz, środkowy pomocnik oraz trener piłkarski, były asystent Boba Bradleya, tymczasowego selekcjonera reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej oraz pierwszy szkoleniowiec kadry USA do lat 23. Od 2009 prowadził klub Major League Soccer, Philadelphia Union. 13 czerwca 2012 r. został zwolniony z posady trenera i wiceprezesa ds. piłkarskich Philadelphia Union.
Warto wiedzieć że... beta

Red Bull New York – amerykański klub piłkarski mający siedzibę w Nowym Jorku. Obecnie występuje w Major League Soccer.
Club Deportivo Chivas USA (CD Chivas USA) - amerykański klub piłkarski z Carson w Kalifornii. Zespół ten powstał 2 sierpnia 2004 roku. Jest klubem satelickim meksykańskiego Chivas Guadalajara. Współpraca polega głównie na wymianie młodych zawodników, łączą ich także wspólne barwy.
D.C. United – amerykański klub piłkarski z Waszyngtonu występujący w Major League Soccer. Czterokrotny zwycięzca MLS (1996, 1997, 1999, 2004), zdobywca Pucharu USA (1996), zdobywca Pucharu Mistrzów CONCACAF (1998) oraz Copa Interamericana (1998).
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej pierwszy mecz rozegrała w 1885 roku, ale nie został wpisany do oficjalnego rejestru. Dziś uznaje się, że debiutem międzypaństwowym Amerykanów było wygrane 3:2 spotkanie ze Szwecją w Sztokholmie, w trzy lata po założeniu krajowego związku piłki nożnej.
Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.
Copa América 2007 – południowoamerykański turniej piłkarski zorganizowany przez CONMEBOL, trwający od 26 czerwca do 15 lipca.
Los Angeles FC – amerykański klub piłkarski z siedzibą w Los Angeles (California). Założony w październiku 2014 roku, od sezonu 2018 występuje w Major League Soccer w Konferencji Zachodniej.

Reklama