Blurred Lines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blurred Lines – piosenka amerykańskiego muzyka Robina Thicke’a nagrana przy gościnnym udziale T.I.'a i Pharrella Williamsa, wydana na singlu w 2013 roku, który promował eponimiczny album piosenkarza (szósty studyjny w jego dyskografii).

JazzSoul.pl – polski muzyczny portal internetowy stworzony 15 marca 2011 roku w Warszawie przez pasjonatów muzyki – Mateusza Rymana i Damiana Tomczyka. Robin Charles Thicke znany również jako Thicke (ur. 10 marca 1977 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański wokalista, autor tekstów i piosenek, a także producent muzyczny i aktor.

Singiel dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy przebojów Hot 100 (gdzie utrzymał się na szczycie przez dwanaście kolejnych tygodni, zostając najdłużej pozostającym numerem jeden w kraju w 2013 roku), Hot R&B/Hip-Hop Songs (przez 16 tygodni na pierwszym miejscu) oraz R&B Songs (przez 13 tygodni) magazynu Billboard, a także do czołówki notowań m.in. w Australii, Republice Południowej Afryki, Kanadzie, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Austrii, Niemczech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii. W ciągu 22 tygodni singiel sprzedano w Stanach Zjednoczonych w ponad 5 milionach egzemplarzy (w ciągu 29 tygodni – w ponad 6 milionach), dzięki czemu został najczęściej kupowanym w sprzedaży cyfrowej utworem w 2013 roku w USA oraz Wielkiej Brytanii, gdzie we wrześniu został uznany także drugim najczęściej kupowanym singlem w całej historii sprzedaży, tuż po piosence „Happy” zespołu Pharrella Williamsa.

Media Forest – izraelska organizacja świadcząca usługi monitorowania airplay i badania mediów i reklamy w przemyśle muzycznym założona w 2005 roku w Netanja w Izraelu. Firma monitoruje nadawanie ścieżek i kanałów, takich jak stacje radiowe i kanały telewizyjne. Media Forest świadczy usługi, które umożliwiają artystom zakupić subskrypcję, która dostarcza im informacje w czasie rzeczywistym na kanałach telewizyjnych.Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége dawniej Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége, w skrócie Mahasz – węgierskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów powstałe w 1992 roku. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem nagrody węgierskiego przemysłu muzycznego oraz prowadzi cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw.

W marcu 2014 roku utwór uzyskał tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli w historii, osiągając wynik ok. 14,8 miliona sprzedanych kopii. Miesiąc później został najczęściej pobieraną piosenką w historii brytyjskich notowań muzycznych.

W marcu 2013 roku premierę miał oficjalny teledysk do utworu w reżyserii Diane Martel, w którym zagrały modelki Emily Ratajkowski, Jessi M'Bengue i Elle Evans. Klip został nakręcony w dwóch wersjach: niecenzuralnej i ocenzurowanej. W pierwszej z nich modelki pojawiły się topless, w drugiej były ubrane. Pod koniec marca pierwsza wersja teledysku została usunięta z serwisu YouTube z powodu naruszenia zasad strony dotyczących prezentacji nagości, jednak niedługo później został przywrócony do serwera z adnotacją o zawieraniu niecenzuralnych treści.

Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".

Pod koniec lipca 2013 roku utwór ustanowił nowy rekord radiowy, uzyskując wynik ponad 242,65 miliona odbiorców. W tym samym roku otrzymał nominację do Nagrody Grammy w kategoriach Nagranie roku i Najlepszy występ popowy duetu/zespołu.

Historia utworu[ | edytuj kod]

Tło[ | edytuj kod]

Od lewej: Robin Thicke (wykonawca singla) i Pharrell Williams (współtwórca i producent singla)

Utwór „Blurred Lines” został wyprodukowany przez Thicke’a i Williamsa na podobieństwo brzmienia piosenki „Got to Give It Up” Marvina Gaye’a. Numer powstał w niecałą godzinę. W wywiadzie dla magazynu GQ Thicke wyjaśnił:

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Uniwersytet Edynburski (ang. University of Edinburgh) – publiczna uczelnia założona w Edynburgu w 1582 roku. W latach 1941–1949 w uczelni działał Polski Wydział Lekarski kształcący kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Byliśmy z Pharrellem w studiu i powiedziałem mu, że moją jedną z ulubionych piosenek jest numer „Got to Give It Up” Marvina Gaye’a. Wtedy padło zdanie w stylu: «Powinniśmy zrobić coś jak to, coś w podobnym klimacie». Wtedy zaczęliśmy coś tam grać i dosłownie napisaliśmy tę piosenkę w około pół godziny, a potem ją nagraliśmy. Chodziliśmy tam i z powrotem, ja śpiewałem jeden wers, a on cały czas dodawał «Hey, hey, hey!». Zaczęliśmy grać dwóch starych facetów siedzących w ganku i krzyczących do dziewczyn coś w stylu: «Hej, gdzie idziesz? Chodź tu!»

Electro – gatunek muzyki elektronicznej powstały w latach 80., kształtowany przez producentów funkowych i hip-hopowych.Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.
T.I., współtwórca utworu (2006)

W innym wywiadzie Thicke zdradził znaczenie tytułu jako nawiązującego do dobrej i złej dziewczyny oraz tego, co niepoprawne. Cała piosenka miała powstać z myślą o żonie Thicke’a, Pauli Patton.

We wrześniu 2014 roku, półtora roku po premierze singla, Thicke udzielił wywiadu portalowi The Hollywood Reporter, w którym wyznał: (...), gdy byliśmy w studiu byłem pod wpływem vicodinu i alkoholu. Wspominając czas tworzenia tej piosenki, myślałem wówczas, że chciałem być bardziej zaangażowany w to, niż w rzeczywistości byłem w tym czasie. Dziewięć miesięcy później piosenka stała się hitem i chciałem mieć do niej praw autorskich. Dlatego zacząłem sobie wmawiać, że miałem większy wkład w powstanie tego numeru niż faktycznie miałem (...). Prawdą jest to, że to Pharrell stworzył brzmienie i napisałem prawie każdy fragment tej piosenki.

Recorded Music NZ (dawniej: Recording Industry Association of New Zealand - RIANZ) – nowozelandzkie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Członkiem stowarzyszenia może być każda wytwórnia płytowa działająca w Nowej Zelandii. Głównymi wytwórniami posiadającymi pełne członkostwo w RIANZ są tak zwane wytwórnie "wielkiej czwórki" – EMI, Sony, Universal i Warner.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Teledyski[ | edytuj kod]

Elle Evans, jedna z modelek występujących w teledysku

Thicke oraz jego menedżer, Jordan Feldstein, uznali, że piosenka nie jest utworem, który będzie chętnie grany w rozgłośniach radiowych, dlatego potrzebny będzie innowacyjny pomysł na stworzenie z niego przeboju. Jak przyznał Feldstein, „Blurred Lines” był nietradycyjnym utworem, nie brzmiał jak nagranie Timbalanda czy Benn’ego Blanco, dlatego zdecydował się na nakręcenie do niego kontrowersyjnego teledysku, który zostanie internetowym hitem.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Tabu – w najogólniejszym sensie terminu głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierane jako zamach na całą strukturę tej kultury i jej integralność, a więc jako zagrożenie dla dalszego istnienia danego społeczeństwa. Tabu może obejmować czynności, miejsca, przedmioty lub osoby. W najczystszym i najpierwotniejszym znaczeniu terminu czynności te, miejsca, osoby i przedmioty są zarazem zakazane i święte.

Oficjalny teledysk do utworu został nakręcony w Mack Sennett Studios w Silver Lake, jego reżyserem została Diane Martel. Klip został umieszczony w sieci 20 marca 2013 roku, a obok samego Thicke’a, Williamsa oraz T.I.-a, wystąpiły w nim trzy modelki: Emily Ratajkowski, Elle Evans i Jessi M'Bengue. W obu wersjach teledysku na ekranie kilkukrotnie pojawił się napis #THICKE. W nieocenzurowanej wersji klipu modelki występują topless, mając na sobie jedynie cieliste stringi, pod koniec obrazka ukazało się natomiast zdanie ROBIN THICKE MA DUŻEGO PENISA skonstruowane ze srebrnych balonów w kształcie poszczególnych liter. W drugiej, ocenzurowanej wersji są ubrane, a na ekranie kilkukrotnie pojawia się napis #BLURREDLINES.

UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.„Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

Pod koniec miesiąca, po tygodniu od publikacji, cenzuralna wersja teledysku została usunięta z serwera YouTube z powodu naruszenia zasad strony dotyczących prezentacji nagości. W połowie lipca klip został przywrócony do serwera, cały czas dostępny był także na Vevo. Ocenzurowana wersja klipu osiągnęła wynik ponad miliona odsłon kilka dni po premierze.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Vevo (zapis stylizowany vevo, dawniej VEVO) – serwis internetowy publikujący początkowo tylko teledyski międzynarodowych wytwórni muzycznych: Universal Music Group, Sony Music Entertainment i EMI, rozpoczął współpracę także z niezależnymi wytwórniami tj. Virgin Records, Hollywood Records, Empire Distribution, INgrooves Fontana oraz wieloma innymi lokalnymi wytwórniami. Powstało 8 grudnia 2009 r. na mocy porozumienia między Google i Universal Music Group (miało ono zakończyć problemy finansowe z licencjonowaniem muzyki na YouTube). Jeszcze w tym samym miesiącu platforma stała się numerem jeden w Stanach Zjednoczonych wśród najczęściej odwiedzanych muzycznych stron internetowych i trzyma tę pozycję niezmiennie do dziś. VEVO opiera się na technologii dostarczanej przez YouTube, stając się jednocześnie ich największym partnerem.

Thicke przyznał, że poprzez kontrowersyjny teledysk chciał zrobić coś, co naruszyłoby tabu. Zoofilia, zastrzyki z narkotykami i wszystko, co może być obraźliwe w stosunku do kobiet. Później dodał: Ponieważ wszyscy trzej jesteśmy w szczęśliwych małżeństwach i mamy dzieci, pomyśleliśmy, że jesteśmy idealnymi facetami do zrobienia sobie z tego żartu.

Topless (ang. top – ‘górna część’; less – ‘bez’) porównaj culotte seule (fr.: culotte – ‘majteczki’; seule – ‘jedynie’: tylko majteczki) – określenie oznaczające odzież niezakrywającą piersi u dojrzałych płciowo kobiet. Jest używane jako nazwa kostiumu plażowego składającego się tylko z majtek lub pareo, a także w odniesieniu do lokali, w których damska obsługa pracuje z obnażonymi piersiami (bary topless, myjnie samochodowe topless, salony fryzjerskie topless itp.).iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Odbiór[ | edytuj kod]

Krytyka[ | edytuj kod]

Tuż po premierze „Blurred Lines”, utwór zdobył głównie pozytywne opinie. Jackson Howard z The Michigan Daily przyznał mu ocenę A i uznał za jeden z najlepszych bitów wykonanych przez Pharrella w ostatnich latach. Chris Payne w recenzji zawartej w magazynie Billboard porównał piosenkę do utworu „Suit & Tie” Justina Timberlake’a, nazywając singiel żartobliwym, minimalistycznym electro-funkowym bitem. Lewis Corner z portalu Digital Spy przyznał piosence trzy z pięciu gwiazdek, komentując: To przedmiot, który we właściwych rękach może być gładki i pełny duszy, ale w złych – głupi i szowinistyczny. Dziennikarz serwisu Onet.pl, Paweł Gzyl, opisał singiel jako kapitalną piosenkę na lato: seksowną, taneczną, nowoczesną, dowcipną. Sergiusz Królak w recenzji dla serwisu All About Music uznał, że piosenka wprowadziła go w R&Bowo-soulową atmosferę.

Billboard Canadian Hot 100 (dawniej Canadian Hot 100) – publikowana od 6 czerwca 2007 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki w Kanadzie; jest kanadyjskim odpowiednikiem Hot 100.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

Rob Sheffield z magazynu Rolling Stone uznał „Blurred Lines” za Najgorszą piosenkę tego lub każdego innego roku, dodając, że utwór zdziera duszę z ukochanego artysty soulowego (...) i brzmi jakby ktoś beznadziejnie starał się, żeby to wyszło dobrze, a okazuje się kompletnie odwrotnie. Mateusz Ryman z portalu JazzSoul.pl przyznał, że na płycie są lepsze kawałki.

Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.T.I., właśc. Clifford Joseph Harris Jr. (ur. 25 września 1980 w Atlancie) – amerykański raper, aktor, prezenter telewizyjny i biznesmen. Posiada swój własny klub nocny Club Crucial mieszczący się w Atlancie, w stanie Georgia.

Sukces komercyjny[ | edytuj kod]

Singiel dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy przebojów Hot 100, na którym utrzymał się przez dwanaście kolejnych tygodni, zostając tym samym najdłużej pozostającym numerem jeden w kraju w 2013 roku. Oprócz tego dotarł na szczyt amerykańskiego notowania Hot R&B/Hip-Hop Songs, gdzie przez 16 tygodni był na pierwszym miejscu, oraz R&B Songs, gdzie utrzymał się w czołówce przez 13 tygodni. Piosenka dotarła także do pierwszego miejsca notowań m.in. w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Austrii, Niemczech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii, gdzie został najczęściej kupowanym w sprzedaży cyfrowej utworem w 2013 roku (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych), oraz drugim najczęściej kupowanym singlem w całej historii sprzedaży na rynku.

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.GfK Entertainment – przedsiębiorstwo zajmujące się badaniem rynku mediów. Zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem list przebojów książek, muzyki, filmów i gier komputerowych w Niemczech.

W marcu 2014 roku utwór uzyskał tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli w historii, osiągając wynik ok. 14,8 miliona sprzedanych kopii. Miesiąc później został ogłoszony najchętniej pobieraną piosenką w historii brytyjskich notowań muzycznych.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Kontekst, blokowanie teledysku[ | edytuj kod]

Marvin Gaye, inspiracja do napisania utworu „Blurred Lines” (1968)

Niektórzy krytycy uznali zarówno samą piosenkę „Blurred Lines”, jak i teledysk do niej, za promujące kulturę gwałtu oraz wrogie wobec kobiet. Ponad 20 uniwersytetów w Wielkiej Brytanii zakazało publikowania utworu podczas uczelnianych zabaw, pomimo ogromnego sukcesu samego singla w kraju. Studenci uniwersytetu w Edynburgu wystosowali specjalne oświadczenie, w którym uznali utwór za naruszający politykę wobec kultury gwałtu i chłopięcych przekomarzań, a także promujący niezdrowy stosunek do seksu i przyzwalania. Podobny zakaz wprowadziło stowarzyszenie studentów University College London. W sierpniu 2013 roku Lisa Joling, nauczycielka wychowania fizycznego w liceum w Marshfield w stanie Wisconsin, została zwolniona z pracy po tym, jak jej drużyna zaprezentowała przed meczem układ choreograficzny jej autorstwa do utworu „Blurred Lines”.

Hitparade.ch – strona internetowa, na której publikowane są szwajcarskie listy przebojów. Listy dotyczą najlepiej sprzedających się między innymi singli i albumów w danym tygodniu w Szwajcarii. Zestawienia sporządzane są w każdą niedzielę, upubliczniane zaś w następnym tygodniu w środę.Timbaland, właściwie Timothy Mosley (ur. 10 marca 1971 w Norfolk, Wirginia) – amerykański producent hip-hopowy i R&B.

Sam Thicke przyznał, że teledysk ma ironiczny, żartobliwy wydźwięk.

Proces sądowy, kwestia praw autorskich[ | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku Thicke został oskarżony przez rodzinę Marvina Gaye’a oraz wytwórnię Bridgeport Music o naruszenie praw autorskich. Rodzina muzyka uznała, że twórcy „Blurred Lines” popełnili plagiat utworu „Got to Give It Up” z repertuaru Gaye’a, natomiast wytwórnia zwróciła uwagę na użycie w piosence sampli numeru „Sexy Ways” zespołu Funkadelic. Autorzy przeboju zaprzeczyli oskarżeniom. Williams odparł zarzuty nazywając piosenki zupełnie różnymi od siebie.

Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Parliament i jej bliźniacza grupa Funkadelic zawiązane zostały w 1968 i istniały do 1981. Obie były jedynymi w historii gatunku big bandami. W niektórych okresach ich istnienia liczba muzyków w nich uczestniczących dochodziła do kilkudziesięciu. Obie grupy, poza nielicznymi wyjątkami, posiadały ten sam personel, dlatego często były traktowane jako jeden zespół Parliament-Funkadelic i jako taki zostały w 1997 wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame. Ze względu jednak na spore różnice stylistyczne w muzyce obu zespołów należy traktować je oddzielnie.

Pod koniec października 2014 roku sędzia John A. Kronstadt z Sądu Rejonowego dla Okręgu Centralnego stanu Kalifornia orzekł, że rozpocznie proces sądowy przeciwko autorom „Blurred Lines” po otrzymaniu wystarczającego materiału dowodowego wskazującego na naruszenie praw autorskich piosenki „Got to Give It Up”. Rozprawa została zaplanowana na 10 lutego 2015 roku, ostatecznie twórcom „Blurred Lines” udowodniono popełnienie plagiatu, nakazując im zapłatę ok. 7,4 miliona dolarów odszkodowania dla rodziny Gaye’a (w tym 4 mln dolarów odszkodowania za poniesione straty i 3,4 mln za udział w zyskach z rozpowszechniania utworu).

The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Track Top-40 (także Tracklisten Top 40, do 2006 roku Single Top 20, od 2006 Single Top-20) – duńska lista przebojów, publikowana w każdy czwartek o północy na stronie internetowej hitlisten.nu. Przedstawia 40 najlepiej sprzedających się utworów w formacie digital download oraz sprzedaż singli na płytach CD lub płytach winylowych. Listę sporządza Nielsen Music Control w imieniu International Federation of the Phonographic Industry.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
Benny Blanco (zapis stylizowany na benny blanco), właśc. Benjamin Joseph Levin (ur. 8 marca 1988 w Reston) – amerykański producent muzuczny i autor tekstów piosenek. Laureat nagrody Hall David Starlight w 2013 roku od Songwriters Hall of Fame. Pięciokrotny zdobywca nagrody BMI Songwriter of the Year oraz zdobywca nagrody IHeart Radio Producent roku 2017.
NaTemat.pl (naTemat) – polski serwis internetowy założony przez Tomasza Lisa. Jest dostępny w sieci od 22 lutego 2012 roku. Zajmuje się szeroką tematyką – m.in. najnowszymi wydarzeniami, polityką, stylem życia, kulturą, problemami społecznymi czy informacjami ekonomicznymi i sportowymi. Właścicielem naTemat jest spółka Glob360 z o.o., która wydaje także serwis o biznesie i innowacjach INNPoland.pl oraz lifestyle’owy portal dla ojców dadHERO.pl. W skład całej Grupy naTemat wchodzi także magazyn parentingowy MamaDu.pl oraz satyryczny ASZdziennik.pl.
Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.
Musiikkituottajat, IFPI Finland lub The Finnish Group of IFPI – fińska organizacja non-profit finansowana przez jej członków reprezentująca przemysł muzyczny w Finlandii. Organizacja reprezentuje interesy 23 wytwórni płytowych m.in. EMI Music, Sony Music, Universal Music Group i Warner Music Group.
Productores de Música de España (ang. Spanish Music Producers) – hiszpański oddział International Federation of the Phonographic Industry, nazwa zestawienia najpopularniejszych albumów i singli w Hiszpanii. Rankingi powstają w każdą niedzielę na podstawie tygodniowych opracowań. Utworzone nowe zestawienie jest podawane finalnie do wiadomości publicznej na oficjalnej stronie internetowej PROMUSICAE, która obejmuje takie notowania, jak Top 50 Songs, Top 100 Albums Chart, Top 20 Compilations Chart, Top 20 DVD Chart oraz Airplay Chart.

Reklama