Blue Hole (Egipt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blue Hole map.png
Miejsce pamięci po płetwonurkach, którzy zginęli na Blue Hole.

Blue Hole – rozpadlina w rafie koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahabu w Egipcie, w pobliżu Rezerwatu Ras Abu Dżallum.

Rezerwat Ras Abu Dżallum (Ras Abu Gallum Reserve) – rezerwat na wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy. Rozciąga się on wokół przylądka Ras Abu Dżallum, ok. 6 km na północ od Dahab (południowa granica rezerwatu łączy się z Rezerwatem Dahab), zachodnią granicą jest droga nr 35 Szarm el-Szejk – Taba wraz z Wadi al-Dżaib, od północy granicę wytacza szczyt Dżabal Sukn (925 m n.p.m.), a zachodnia granica znajduje się już na wodach Morza Czerwonego. Na 25 kilometrowym odcinku rezerwatu, znajdują się trzy plaże z możliwością zejścia do miejsc nurkowania Nakb Szanin, Ras Abu Dżallum i Ras al-Mamla z dziewiczymi rafami koralowymi z ogromną różnorodnością koralowców i ryb. Na terenie rezerwatu znajduje się Blue Hole (Niebieska Dziura), oraz Canyon.Dahab (język arabski: دهب) (Zahab) – nadmorska miejscowość turystyczna na wybrzeżu Zatoki Akaba, na półwyspie Synaj w Egipcie. Administracyjnie należy do gubernatorstwa (muhafaza) Synaj Południowy.

Blue Hole znajduje się tuż przy brzegu i ma postać morskiej studni o głębokości 102 m i średnicy 60 m.

W jej wewnętrznej ścianie na głębokości 52 m znajduje się wejście do 26-metrowego tunelu skalnego, znanego pod nazwą The Arch, który prowadzi do otwartego morza. Wylot tunelu znajduje się na głębokości 57 metrów. Natomiast dno tunelu znajduje się na głębokości 60 metrów i opada do 100 metrów pod wylotem, a następnie obniża się jeszcze do 120 metrów. Tunel ten jest niebezpiecznym wyzwaniem dla wielu nurków.

Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

W Blue Hole odnotowano znaczną liczbę wypadków śmiertelnych. Ich statystyka nie jest prowadzona, ale niektóre szacunki mówią nawet o 200 osobach.

 • Z góry

 • Linia brzegowa

 • Baza nurkowa Blue Hole

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Blue Hole Dahab, Nurkowanie Jolly Diver [dostęp 2019-12-06] (pol.).
  2. Edmund Bower, Top diver’s death casts long shadow over deep beauty of the Blue Hole, „The Observer”, 26 sierpnia 2017, ISSN 0029-7712 [dostęp 2019-12-06] (ang.).
  Riwiera Morza Czerwonego (także: Riwiera Egipska, ang. Red Sea Riviera, arab. ريفييرا البحر الأحمر = Rifiira Al-Bahr al-Ahmar) – egipska riwiera (wybrzeże) Morza Czerwonego; region turystyczny, składający się z ośrodków turystycznych, miast i miejscowości leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej na półwyspie Synaj oraz wzdłuż wschodniego kontynentalnego wybrzeża Egiptu, na południe od Zatoki Sueskiej. Położona jest na terenie trzech muhafaz: Synaj Południowy, Suez i Al-Bahr al-Ahmar.
  Reklama