Blue Angels

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blue Angelszespół akrobacyjny Marynarki Stanów Zjednoczonych, utworzony w 1946 roku. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają własny zespół akrobacyjny, założony w 1953 roku, znany jako Thunderbirds.

Grumman F8F Bearcat – amerykański myśliwski samolot pokładowy z końcowego okresu II wojny światowe, był to ostatni myśliwiec produkcji Grummana napędzany silnikiem tłokowym. "Bearcat" to binturong, niewielki ssak z rodziny łaszowatych.Grumman F6F Hellcat (z ang. jędza) – amerykański pokładowy samolot myśliwski z okresu II wojny światowej. Jednosilnikowy, jednomiejscowy dolnopłat. Jeden z najbardziej znanych samolotów biorących udział w walkach na Dalekim Wschodzie. Produkowany w latach 1942-1945 w liczbie blisko 14 000 sztuk (głównie wersje F6F-3 i F6F-5). Zasłynął rekordową liczbą 5216 zestrzeleń uzyskanych przez pilotów na jednym typie maszyny, z czego 5156 stanowią samoloty japońskie.

Blue Angels na początku latali na trzech samolotach, następnie czterech, a obecnie na sześciu. Siódmy samolot jest w razie problemów mechanicznych zamieniany z którymś z podstawowego składu. Wykorzystuje się go również do lotów z cywilami, zazwyczaj wybranymi spośród reporterów.

Lockheed Constellation – śmigłowy samolot pasażerski wytwórni Lockheed Corporation produkowany w latach 1943-1958. Podczas okresu produkcji zbudowano 856 egzemplarzy, użytkowanych zarówno jako samoloty cywilne, jak i wojskowe samoloty transportowe. Samolot zwany był Connie.Grumman F9F Cougar (w 1962 oznaczenie zostało zmienione na F-9 Cougar), amerykański myśliwiec pokładowy zaprojektowany w zakładach Grummana dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jako następca F9F Panther. "Puma" bazowała w znacznej części na swojej poprzedniczce "Panterze" (główną różnicą były skośne skrzydła nowego samolotu w porównaniu z prostymi skrzydłami jego poprzednika) i pomimo że według terminologii Grummana był to nowy samolot, to dla US Navy była to tylko nowa wersja "Pantery" i liczenie wersji samolotu rozpoczęto od numer "6".

Zespół dzieli się na "Diament" (Blue Angels od 1 do 4) oraz solistów (5 i 6).

Samoloty[ | edytuj kod]

 • Grumman F6F-5 Hellcat 1946
 • Grumman F8F-1 Bearcat 1946-1949
 • Grumman F9F-2 Panther 1949-1950 (pierwszy odrzutowiec zespołu)
 • Grumman F9F-5 Panther 1951-1955
 • Chance Vought F7U Cutlass 1953 (jako maszyna solisty - wycofany po zaledwie kilku pokazach)
 • Grumman F9F-8 Cougar 1955-1957
 • Grumman F11F-1 Tiger 1957-1969 (pierwszy odrzutowiec naddźwiękowy)
 • McDonnell F-4J Phantom II 1969-1974
 • Lockheed C-121 Super Constellation 1969-1974
 • Douglas A-4F Skyhawk II grudzień 1974-1986
 • McDonnell Douglas F/A-18 Hornet od 1986
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Blue Angels
 • Latające Anioły na YouTube
 • Douglas A-4 Skyhawk (pierwotnie A4D Skyhawk) – amerykański pokładowy samolot szturmowy produkowany przez zakłady Douglas (od 1967 McDonnell Douglas).Chance Vought F7U Cutlass – amerykański pokładowy samolot myśliwski opracowany w latach 40. ubiegłego wieku. Wyróżniał się niecodzienną konstrukcją, rzekomo wzorowaną na zdobytych pod koniec II wojny światowej planach niemieckiego przedsiębiorstwa Arado Flugzeugwerke, choć inżynierowie Voughta zaprzeczali jakimkolwiek powiązaniom ich maszyny z niemieckimi konstrukcjami. F7U był ostatnim samolotem zaprojektowanym przez Rexa Beisela. Ze względu na nieortodoksyjną konstrukcję i zbyt słabe silniki Cutlass był problematyczny zarówno dla pilotów, jak i dla mechaników. W katastrofach tego myśliwca zginęło czterech oblatywaczy i 21 lotników US Navy.
  Warto wiedzieć że... beta

  McDonnell Douglas F-4 Phantom II — dwumiejscowy, naddźwiękowy samolot myśliwsko-bombowy dalekiego zasięgu zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych. Został opracowany na zamówienie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przez wytwórnię McDonnell Aircraft Corporation. Phantomy były wykorzystywane przez amerykańskie siły zbrojne od 1960 do 1996 roku służąc jako podstawowy myśliwiec przewagi powietrznej i główny samolot myśliwsko-bombowy dla USAF, US Navy i korpusu Marines podczas wojny wietnamskiej. W 2001 roku nadal pozostawało w służbie 11 państw ponad 1000 maszyn tego typu, w 2012 roku około 462 sztuki w barwach siedmiu państw.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Thunderbirds – zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Akrobacje grupowe i solowe wykonują nie tylko w USA, ale także na całym świecie w specjalnie malowanych samolotach Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Zespół stacjonuje w bazie Nellis w Nevadzie. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych posiada własny zespół, założony w 1946 znany jako Blue Angels.
  Grumman F-11 Tiger – myśliwiec pokładowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych używany bojowo w latach 50. i 60., a następnie do końca lat 70. używany przez drużynę akrobacyjną Blue Angels. Oryginalnie samolot nosił oznaczenie F11F Tiger, które zostało w 1962 zmienione na F-11 Tiger w ramach umowy dotyczącej wspólnego systemu oznaczeń. Łącznie zbudowano ok. 200 "Tygrysów", ostatni z nich został dostarczony 23 stycznia 1969 roku.

  Reklama