Bleach (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Bleach – debiutancki album studyjny zespołu Nirvana, wydany 15 czerwca 1989 za pośrednictwem niezależnej wytwórni płytowej Sub Pop. Początkowo sprzedaż albumu szacowano na 30 000 kopii, jednak po sukcesie kolejnego albumu zespołu, Nevermind, fani grupy zaczęli nabywać również, dotąd mało znany, debiut zespołu. Album osiągnął status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce – złotej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dave Foster – był trzecim perkusistą grungowego zespołu Nirvana w 1988 roku. Grał on tylko na koncertach. Foster mieszkał w Aberdeen blisko Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Odszedł z zespołu a na jego miejsce wszedł Chad Channing.

Nagrywanie[ | edytuj kod]

Album został nagrany w Reciprocal Recording Studios w Seattle, wyprodukował go Jack Endino. Nirvana zaczęła proces nagrywania albumu od pięciogodzinnej sesji 24 grudnia 1988. Następne sesje odbyły się w dniach 29-31 grudnia oraz 14 i 24 stycznia. Cały proces nagrywania Endino oszacował na 30 godzin. Trzy spośród piosenek umieszczonych na albumie – „Floyd the Barber”, „Paper Cuts” i „Downer” zostały nagrane podczas wcześniejszych sesji w Reciprocal Recording Studios w 1988 (podczas których na perkusji grał Dale Crover). Pomimo prób ponownego nagrania utworów wraz Chadem Channingiem na perkusji, zespół ostatecznie zdecydował zmiksować i dołączyć wersje nagrane z Croverem do końcowej wersji Bleach. „Big Long Now” nie został dołączony do albumu, gdyż Cobain uważał, że „było już wystarczająco dużo ciężkiego, wolnego materiału na Bleach. Nie chciałem wydać tej piosenki”. Proces nagrywania albumu i produkcji został zakończony, jednak prezes Sub Pop, Bruce Pavitt, zdecydował o ponownym procesie produkcji albumu i wpisał na listę albumów oczekujących wydania. Premiera albumu była wielokrotnie opóźniana (kilka miesięcy), dopiero w maju 1989 Sub Pop zgromadziło dostateczną ilość pieniędzy niezbędną do wydania albumu.

Love Buzz – utwór holenderskiego zespołu rockowego Shocking Blue, który znalazł się na ich drugim albumie At Home, wydanym w roku 1969. Blisko dwadzieścia lat później został on nagrany przez amerykański zespół grunge’owy Nirvana. Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

Należność za sesję nagraniową w wysokości 606 dolarów uiścił Jason Everman, gitarzysta, który był zachwycony demem nagranym przez zespół razem z Croverem. Everman po kilku tygodniach dołączył do zespołu jako drugi gitarzysta. Gitarzysta został wymieniony na poligrafii dołączonej do albumu jako czynny członek zespołu, mimo że nie nagrał z grupą żadnego utworu. Krist Novoselic wyjaśnił: „Chcieliśmy, by poczuł się w zespole jak w domu”.

Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.

Muzyka[ | edytuj kod]

Według Cobaina, muzyka zaprezentowana na Bleach była dostosowana do sceny grunge, preferowanej przez Sub Pop Records. „Istniała presja ze strony Sub Pop i sceny grunge'owej, by grać 'muzykę rockową'”. Cobain przyznał, że: „uprościł ją i sprawił, by brzmiała jak Aerosmith”. Cobain uważał, że musi spełnić oczekiwania co do grunge'owego brzmienia w celu zbudowania rzeszy fanów i świadomie ograniczył swoje artystyczne i popowe zapędy kompozytorskie w trakcie nagrywania.

Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

W wywiadzie udzielonym magazynowi Spin, Cobain powiedział: „Nie obchodziło mnie to, o czym będą teksty piosenek. 80% tekstów napisałem w ostatnią noc przez rozpoczęciem nagrywania”. W trakcie nagrywania i produkcji Cobain wielokrotnie wprowadzał rozmaite poprawki i korekty. Cobain powiedział: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Myślałem: Jestem wkurzony. Nie wiem dlaczego. Pokrzyczmy negatywne teksty i dopóki nie będą seksistowskie ani zbyt żenujące, będzie w porządku. Nie darzę żadnego z tych tekstów szczególnymi względami.

Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach. Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.

Biograf Nirvany Michael Azerrad, uważa, że mimo takiego podejścia, wiele utworów z albumu traktuje o życiu Cobaina i jego życiowych incydentach. „Mr. Moustache” był zainspirowany negatywnym nastawieniem Cobaina do stylu macho. „School” wyrażał krytykę sceny muzycznej w Seattle, w szczególności wytwórni Sub Pop.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
About a Girl – utwór amerykańskiego zespołu grungowego Nirvana. Wersja akustyczna wydana została na singlu promującym album MTV Unplugged in New York. Wcześniej utwór znalazł się na albumie Bleach. Słowa utworu mówią o dziewczynie Kurta Cobaina, Tracy Marander. Cobain przyznał w jednym z wywiadów, że przed napisaniem "About a Girl" cały dzień słuchał zespołu The Beatles. Jest to pierwszy tak melodyjny i spokojny utwór Nirvany. Wyróżnia się tym od ostrych punkowych utworów z Bleach. Utwór znalazł się w wersji live na stronie B singla Sliver.
Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
Blew – pierwszy minialbum grungowego zespołu Nirvana, wydany w 1989 roku przez wytwórnie Sub Pop w USA i Tupelo w Anglii.
"Sifting" – utwór amerykańskiego zespołu grungowego Nirvana. Pochodzi z debiutanckiego albumu tego zespołu, Bleach. Sifting został napisany przez Kurta Cobaina (nazywał siebie wtedy Kurdt Kobain). Jest to najdłuższy utwór z płyty Bleach.

Reklama