Blancpain Endurance Series

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blancpain Endurance Series – europejska seria wyścigów GT, powstała z inicjatywy Stéphane Ratel Organisation i Królewskiego Automobil Klubu Belgii jako wyścigi Grand tourer. W tych mistrzostwach uczestniczą trzy kategorie pojazdów, w Blancpain Endurance Series walczyły trzy rodzaje pojazdów GT – Pro Cup, Pro-Am Cup oraz Gentelmen Trophy. Dystans ten w tych mistrzostwach składa się z wyścigów trwających 3 godziny. W kalendarzu tej serii jest także wyścig 24h Spa-Francorchamps.

Blancpain GT Series – europejska seria wyścigów GT, powstała z inicjatywy Stéphane Ratel Organisation i FIA jako wyścigi Grand tourer. W tych mistrzostwach uczestniczą trzy kategorie pojazdów, w Blancpain GT Series walczyły trzy rodzaje pojazdów GT – Pro Cup, Pro-Am Cup oraz Gentelmen Trophy. Dystans ten w tych mistrzostwach składa się z wyścigów długodystansowych i sprinterskich. W kalendarzu tej serii jest także wyścig 24h Spa-Francorchamps.Grand tourer (z wł. gran turismo, w skrócie GT) – samochód sportowy o wysokich osiągach przygotowany do jazdy na długie dystanse. Do tego segmentu można zaliczyć dowolny pojazd spełniający powyższe kryteria, tradycyjnie jednak prawdziwy samochód GT powinien mieć dwudrzwiowe nadwozie typu coupé oraz dwumiejscowe wnętrze, ewentualnie w wariancie 2+2.

Historia[ | edytuj kod]

W 2010 roku SRO i Królewski Automobil Klubu Belgii zdecydowali o tym, że powstanie seria o formacie takim jak FIA GT Championship, która rok wcześniej została zlikwidowana. W pierwszym sezonie tej serii była klasa GT4, którą postanowiono znieść w sezonie 2012. Od 2014 roku istnieje także Blancpain Sprint Series.

Sezon 2011 Blancpain Endurance Series – pierwsza edycja serii wyścigowej Blancpain Endurance Series. Sezon rozpoczął się 17 kwietnia na Monzy, a zakończył się 9 października na Silverstone Circuit, po rozegraniu 5 rund. Tytuł mistrzowski wśród kierowców po raz pierwszy zdobył Greg Franchi, natomiast mistrzostwo wśród zespołów przypadło zespołowi Belgian Audi ClubWRT. Mistrzostwo kierowców Pro-Am Cup zdobyli Niek Hommerson i Louis Machiels, mistrzostwo zespołów Pro-Am Cup Vita4One, triumfatorami w klasyfikacji Gentlemen wśród kierowców został Georges Cabannes, mistrzostwo zespołów Gentelmen zdobyli Ruffier Racing], triumfatorami w klasyfikacji GT4 wśród kierowców zostali Alex Buncombe, Jordan Tresson i Christopher Ward, mistrzostwo zespołów Gentelmen zdobyli RJN Motorsport.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]