Blainville-sur-Orne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blainville-sur-Orne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Calvados, nad rzeką Orne.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Dolna Normandia (fr. Basse-Normandie) - region administracyjny w północnej Francji, obejmujący zachodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: Górna Normandia, Region Centralny, Kraj Loary i Bretania. Pojawiały się niegdyś głosy proponujące połączenie go z sąsiednią Górną Normandią. Dzieli się na trzy departamenty: Calvados, Manche i Orne.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 4341 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 611 osób/km² (wśród 1815 gmin Dolnej Normandii Blainville-sur-Orne plasuje się na 43. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 709.).

W miejscowości znajduje się fabryka koncernu Renault Trucks, która zatrudnia 2500 osób. Znajdowała się tam stocznia Chantiers Navals Français produkująca w okresie 1918 – 1954.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Chantiers Navals Français – francuska stocznia okrętowa z początku XX wieku, specjalizująca się w budowie małych jednostek, w tym okrętów podwodnych. W stoczni tej został wybudowany m.in. polski okręt podwodny typu Wilk - ORP "Żbik", a także niszczyciel ORP "Burza".

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Francuski urząd statystyczny (fr.).

  • Reklama