Black to the Blind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

Black to the Blind – trzeci album studyjny polskiej, deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku, w Europie dzięki oddziałowi Impact Records firmie System Shock. W Polsce i Japonii mateirał trafił do sprzedaży, odpowiednio, nakładem Koch International Poland oraz Avalon/Marquee Inc. Rok później album trafił do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych nakładem Pavement Music. Album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal.

Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Tuff Enuff – polska grupa muzyczna założona w 1992 roku w Chorzowie, wykonująca szeroko rozumiany thrash metal z naciskiem na groove metal.

Z płyty pochodzi prawdopodobnie najpopularniejszy utwór w dorobku zespołu zatytułowany „Carnal”, który po wydaniu płyty trafił na stałe do koncertowego repertuaru formacji. W latach późniejszych, piosenka zarejestrowana na żywo trafiła także na wszystkie koncertowe wydawnictwa grupy. Ponadto, utwór został wykorzystany w filmie Gniew (1998) w reżyserii Marcina Ziębińskiego. Kompozycja trafiła także na kompilację różnych wykonawców z muzyką z tegoż obrazu. Nagrania wydała firma Koch International Poland. W 2008 roku cztery utwory pochodzące z Black to the Blind znalazły się na kompilacji XXV. Kompozycje, w nieznacznie zmienionych aranżacjach zostały ponownie zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane. Jednym z tychże utworów był „Carnal” do którego został zrealizowany teledysk w reżyserii Carlosa Abysmo.

Aleister Crowley, właśc. Edward Alexander Crowley (ur. 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, zm. 1 grudnia 1947 w Hastings) – brytyjski okultysta, mistyk, szachista i alpinista. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowleya filozoficzno-mistycznych poglądów. Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu (Thelema).Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.

Realizacja[ | edytuj kod]

Nagrania zostały zarejestrowane pomiędzy lipcem a sierpniem 1997 roku w olsztyńskim Selani Studio. Materiał został zrealizowany we współpracy z Andrzejem „Andym” Bombą, który współpracował z zespołem wcześniej w trakcie nagrań cover albumu Future of the Past (1996). Bomba wraz z Piotrem „Piterem” Wiwczarkiem był także współproducentem Black to the Blind. W trakcie sesji zostało zarejestrowanych jedenaście utworów, jednakże na podstawową edycję płyty trafiło dziesięć piosenek w całości skomponowanych przez Wiwczarka. Muzyk zarejestrował wszystkie partie gitar elektrycznych, w tym partie solowe, a także linie gitary basowej.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.
Główny riff w utworze „Carnal” autorstwa Piotra „Petera” Wiwczarka

Krzysztof „Docent” Raczkowski nagrał album przy pomocy mieszanego zestawu bębnów firmy Yamaha z serii Stage Custom i Maple Custom. Wyjątek stanowił werbel firmy Sonor, którego użyczył Piotr „Mittloff” Kozieradzki, wówczas perkusista zespołu Hate, a w latach późniejszych, współzałożyciel Riverside. Zestaw uzupełniły talerze perkusyjne firmy Zildjian. Wymienieni w składzie zespołu gitarzysta Maurycy „Mauser” Stefanowicz i basista Leszek „Shambo” Rakowski nie uczestniczyli w sesji nagraniowej. Gościnnie w nagraniach wziął udział Cezary Augustynowicz – lider zespołu Christ Agony, który zaśpiewał w utworach „True Names” i „Beast Raping”. Mastering wykonała Julita Emanuiłow, za stronę graficzną albumu odpowiedzialny był natomiast Jacek Wiśniewski. Teksty na potrzeby płyty napisali Paweł Frelik, wówczas zastępca redaktora naczelnego czasopisma muzycznego Thrash'em All, Paweł Wasilewski oraz Tomasz Krajewski, właściciel wytwórni muzycznej Pagan Records. Tytuł płyty stanowi cytat z Liber AL vel Legis Aleistera Crowleya, głównego tekstu nurtu filozoficzno-magicznego Thelemy, który stanowi oparcie dla całej warstwy lirycznej. Utwór „Beast Raping” został zadedykowany pamięci amerykańskiego naukowca i thelemity Johna Whitesidea Parsonsa.

XXV – dwupłytowa kompilacja nagrań polskiej grupy deathmetalowej Vader. Utwory na albumie są przekrojowym zbiorem kompozycji grupy od początku jej działalności nagrane oraz ponownie zmiksowane. Wydawnictwo ukazało się 12 czerwca 2008 nakładem Regain Records.Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.

Promocja[ | edytuj kod]

Album trafił do sprzedaży w Europie 13 października 1997 roku nakładem pododdziału Impact Records firmie System Shock. 5 listopada materiał ukazał się w Japonii dzięki oficynie Avalon/Marquee Inc. Natomiast 5 grudnia płyta ukazała się w Polsce, dzięki wytwórni płytowej Koch International Poland. Z kilkumiesięcznym opóźnieniem album został wydany w Stanach Zjednoczonych przez oficynę Pavement Music. Tamtejsza premiera Black to the Blind odbyła się 21 kwietnia 1998. W ramach promocji płyty w Polsce ukazał się, bezpłatny singel Carnal / Black to the Blind, który został dołączony do specjalnego wydania czasopisma Thrash'em All – Super Poster” #1. Dodatek zawierał także wywiad z liderem zespołu Piotrem „Peterem” Wiwczarkiem, tłumaczenia tekstów na język polski oraz dodatkowe informacje o zespole. W 2000 roku płyta Black to the Blind w wersji zremasterowanej została wydana przez System Shock/Impact Records. Dwa lata później wznowienie ukazało się w Polsce dzięki Metal Mind Productions. W 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Witching Hour Productions ukazała się kolejna reedycja. Materiał został ponownie zmasterowany przez Wojciecha i Sławomira Wiesławskich w białostockim Hertz Studio. Zmianie uległa także okładka i oprawa graficzna, którą wykonał Zbigniew Bielak. Również w 2012 roku, dzięki firmie Night Of The Vinyl Dead Records materiał został wydany w limitowanym nakładzie na płycie gramofonowej.

Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych"). Live in Japan – drugi album koncertowy deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się 30 grudnia 1998 roku w Europie nakładem wytwórni muzycznej System Shock/Impact Records. W Polsce nagrania ukazały się dzięki Metal Mind Records, w Japonii dzięki Avalon/Marquee Inc. Natomiast w Stanach Zjednoczonych płytę wydała firma Pavement Music.

Po nagraniach płyty zespół udał się w europejską trasę koncertową u boku Malevolent Creation i Vital Remains. Następnie formacja powróciła do Polski na koncerty w ramach Black to the Blind Tour. Kwartet wystąpił m.in. w Katowicach, Warszawie i Szczecinie wspierany przez Frontside, syndicate oraz Tuff Enuff. W trakcie tychże występów perkusista zespołu Vader – Krzysztof „Docent” Raczkowski grał ze złamanymi palcami dłoni w opatrunku gipsowym, wzbudzając powszechny entuzjazm wśród zgromadzonej publiczności. Grupa kontynuowała koncerty w 1998 roku w Europie i w Stanach Zjednoczonych poprzedzając amerykański zespół Morbid Angel. Olsztynianie wystąpili ponadto podczas festiwali Metalmania w Polsce oraz Wacken Open Air i Fuck the Commerce w Niemczech. Swoistym ukoronowaniem promocji Black to the Blind był koncert w Japonii w tokijskim klubie Quattro. Występ ten został zarejestrowany i wydany na płycie Live in Japan (1998). Na albumie znalazło się m.in. sześć kompozycji z Black to the Blind: „Distant Dream”, „Black to the Blind”, „Red Passage”, „Fractal Light”, „Foetus God” oraz „Carnal”. Pod koniec roku grupa odbyła kolejną europejską trasę u boku Cannibal Corpse, Kataklysm, Dark Funeral i Monstrosity. Po powrocie do Polski w październiku grupa wystąpiła w ramach sławetnego koncertu z zespołami Slayer i System of a Down w katowickim Spodku. Ostatni z tychże zespołów spotkał się ze skrajnie negatywnym przyjęciem ze względu na odmienność stylistyczną oraz wizerunkową. Wokalista System of a Down - Serj Tankian został uderzony przedmiotem ciśniętym przez jednego z uczestników koncertu. Wydarzenie stało się w latach późniejszych przedmiotem dyskusji odnośnie do kultury wśród miłośników muzyki heavymetalowej w Polsce.

John Whiteside Parsons (ur. jako Marvel Whiteside Parsons 2 października 1914 w Los Angeles, zm. 17 czerwca 1952 w Pasadenie), znany również jako Jack Parsons – amerykański chemik, technik w California Institute of Technology. Pionier z zakresu badań nad stałym paliwem rakietowym, współtwórca Jet Propulsion Laboratory oraz Aerojet Corp.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.
Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.
Rate Your Music (inaczej RYM) to internetowa metadanowa baza danych prezentująca dyskografie wykonawców muzycznych, rozwijana przez użytkowników, i jednocześnie muzyczny portal społecznościowy. Od 2009 roku w bazie znajdują się również filmy. Po wprowadzeniu przez użytkowników danych na temat artystów i ich wydawnictw, społeczność ocenia dane płyty i głosuje za lub przeciw proponowanym znacznikom gatunków, co pozwala stworzyć rozbudowany system rekomendacji i list najlepszych płyt. Użytkownicy, których wkład we współtworzenie bazy danych jest większy mają proporcjonalnie większą wagę ocen. Wydawnictwa są oceniane w dziesięciostopniowej skali, od 0.5 "gwiazdki" do 5.0 (z połówkami). Dodatkowo, użytkownicy mają do dyspozycji wiele opcji pomagających katalogować posiadane kolekcje muzyczne. Rejestracja jest całkowicie darmowa, istnieje jednak mozliwość subskrypcji konta premium, oferującego szereg przydatnych funkcji.
Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.
Dark Funeral – szwedzka grupa muzyczna wykonująca black metal. Zespół został założony w 1993 roku w Sztokholmie. Do 2009 roku grupa wydała sześć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Micke "Lord Ahriman" Svanberg, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.
Teraz Rock (wcześniej nosił nazwę Tylko Rock) – miesięcznik wydawany przez AD Music SA, poświęcony głównie muzyce rockowej, zawiera informacje o bieżących wydarzeniach, recenzje płyt, wydawnictw video i koncertów, wywiady z artystami. Cena pisma wynosi 9,90 zł.
Future of the Past – album deathmetalowej grupy muzycznej Vader zawierający wyłącznie interpretacje utworów takich grup jak: Sodom, Kreator, Dark Angel czy Celtic Frost. Wydawnictwo ukazało się 3 grudnia 1996 roku przez Koch International w Polsce, przez Impact Records w pozostałych krajach Europy. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazał się dzięki Century Media Records, natomiast w Japonii dzięki Marquee / Avalon.

Reklama