BlackBerry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blackberry Bold 9700, polska dystrybucja Era Biznes

BlackBerry – linia smartfonów i tabletów wprowadzona w 1999 roku. BlackBerry jest produktem kanadyjskiej firmy BlackBerry Limited (obecnie Research In Motion). Urządzenia BlackBerry przesyłają dane bezprzewodowo poprzez sieci operatorów telefonii komórkowych lub Wi-Fi. BlackBerry przyczyniło się do postępu na rynku urządzeń mobilnych, jako pierwsze koncentrując się na wiadomościach e-mail. Zastosowano tu po raz pierwszy metodę push e-mail pozwalającą na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Tym co wyróżnia BlackBerry, jest system operacyjny BlackBerry OS niestosowany przez innych producentów i nieco spartański, jeśli chodzi o rozrywkę, ale przede wszystkim BIS (BlackBerry Internet Service) lub - dla klientów biznesowych - BES (BlackBerry Enterprise Server) - płatne usługi pozwalające korzystać z e-maila oraz (u niektórych operatorów za większą opłatą) dające nielimitowany dostęp do internetu.

Novell GroupWise – oprogramowanie do pracy grupowej rozwijane i wspierane przez firmę Novell, zawierające pocztę e-mail, kalendarze (grupowe i indywidualne), zarządzanie informacjami osobistymi, komunikator oraz system obiegu dokumentów.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

Terminale Blackberry działają w większości światowych systemów GSM. Warunkiem pełnej funkcjonalności terminala BlackBerry jest włączona usługa BlackBerry u usługodawcy, czyli operatora telefonii komórkowej. Dzięki niej użytkownik może pobierać i wysyłać dane za pomocą bezpiecznego APN (punktu dostępowego) blackberry.net. Dzięki temu ściąganie poczty nie jest inicjowane przez użytkownika, ale maile „wypychane” są przez serwer i przychodzą na urządzenie samoczynnie, a ich obsługa jest taka sama jak obsługa SMS-ów. Usługa BlackBerry pozwala też na przeglądanie stron WWW i WAP (blackberry internet service tylko WAP) oraz odbieranie wiadomości MMS. Bez włączonej usługi BlackBerry telefon może służyć jedynie do dzwonienia i pisania SMS-ów (da się to wszystko ominąć, np. by korzystać z internetu wystarczy zainstalować inną przeglądarkę). Urządzenie posiada certyfikat bezpieczeństwa NATO RESTRICTED. Od niedawna Telefony BlackBerry mają wbudowaną funkcję zwykłego radia tak więc użytkownicy tej marki nie muszą zadowalać się jedynie muzyką płynącą z radia internetowego. Przy intensywnym pobieraniu danych przez sieć 3G operatora mocno nagrzewa się również tylna część obudowy telefonu.

Push e-mail jest techniką wykorzystywaną przez systemy poczty elektronicznej, która pozwala na natychmiastowe przesyłanie wiadomości e-mail z serwera do programu pocztowego (najczęściej jest to program stosowany na urządzeniach przenośnych w tym telefony, rzadziej stacjonarny komputer).BlackBerry Limited – kanadyjskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, producent linii smartfonów BlackBerry oraz mobilnego systemu operacyjnego BlackBerry OS. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1984 roku w Waterloo, w Kanadzie; do 2013 roku funkcjonowało pod nazwą Research In Motion Limited.

Usługa BlackBerry jest dostępna w dwóch wersjach: BlackBerry Internet Service (BIS) i Blackberry Enterprise Server (BES). BIS przeznaczona jest głównie dla użytków indywidualnych. Umożliwia obsługę do 10 kont pocztowych typu POP3 lub IMAP4. BES zapewnia obsługę poczty opartej na serwerach korporacyjnych w dużych przedsiębiorstwach (Microsoft Exchange, Novell Groupwise, Lotus Domino). Poza możliwością wysyłania i odbierania maili użytkownik BES-a ma zdalny dostęp ze swego urządzenia do firmowej książki adresowej oraz kalendarza. Usługi BlackBerry są również dostępne na niektórych telefonach innych producentów, dla których jest dostępny program pocztowy BlackBerry. Są to:

Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.Access Point Name (APN) – nazwa wskazująca na konkretną sieć pakietową (np. Internet, intranet operatora) i (opcjonalnie) usługę (np. MMS, WAP, GPRS), dzięki której w sieciach komórkowych GSM i UMTS użytkownik terminala może korzystać z transmisji danych przesyłanych z zewnętrznych sieci.
 • AT&T Tilt
 • HTC Advantage X7500
 • HTC TyTN
 • Motorola MPx220 (wybrane modele)
 • Nokia 6810
 • Nokia 6820
 • Nokia 9300
 • Nokia 9300i
 • Nokia 9500
 • Wszystkie telefony Nokia E-Series (poza modelami Nokia E71 i Nokia E66)
 • Qtek 9100
 • Qtek 9000
 • Samsung t719
 • Siemens SK65,
 • Sony Ericsson P910
 • Sony Ericsson P990
 • Sony Ericsson M600i
 • Sony Ericsson P1i
 • Terminale BlackBerry charakteryzują się stylistyką podobną do urządzeń PDA, nowością zastosowaną przez producenta jest unikatowa klawiatura z technologią SureType pozwalająca na szybkie pisanie. W przypadku zagubienia lub kradzieży terminala istnieje możliwość zdalnego zablokowania i wymazania danych z urządzenia. Podczas zaawansowanego kodowania wiadomości wykorzystywany jest algorytm Triple-DES z kluczem o długości 168 bitów lub AES 256, jednak firma RIM udostępnia wybranym podmiotom (np. rządom państw) technologię umożliwiającą dostęp do przesyłanych danych. Urządzenie posiada sprzętowe wspomaganie szyfrowania, aczkolwiek szczegóły tego usprawnienia są pilnie strzeżone przez firmę RIM. Na świecie z rozwiązania korzysta około 12 milionów użytkowników (dane ze stycznia 2008 r.). Urządzenia BlackBerry są zaaprobowane i używane przez Biały Dom, Kongres Stanów Zjednoczonych, armię i amerykańskie siły lotnicze, rząd kanadyjski (również lokalny), członków rządów Holandii, Niemiec, Austrii, policję, straż i służby miejskie w wielu krajach europejskich.

  Nokia E71 – smartfon z serii E firmy Nokia. Następca modelu Nokia E61. Wyposażony w pełną klawiaturę qwerty z podświetleniem. Posiada wyświetlacz TFT poziomy o rozdzielczości 320x240 pikseli obsługujący 16 milionów kolorów. Umożliwia dostęp do sieci WLAN za pomocą łącza Wi-Fi (802.11a/b/g), z komputerem komunikuje się za pomocą kabla USB, odbiornika Bluetooth lub IrDA.HTC TyTN (znany również jako: HTC P4500, HTC Z, Cingular (AT&T) 8525, Dopod 838 Pro, Dopod CHT9000, Qtek 9600, i-mate JASJAM, O2 Xda Trion, Orange SPV M3100, SFR v1605, SoftBank X01HT, Swisscom XPA v1605, T-Mobile MDA Vario II, Vodafone Personal Assistant Compact III) to palmtop z modułem telefonii komórkowej pracującym w technologii GSM oraz 3.5G. Pracuje pod kontrolą systemu Windows Mobile 5.0. Jest wyposażony w dotykowy ekran TFT o przekątnej 2,8" oraz wysuwaną klawiaturę QWERTY o 41 klawiszach. Kodowa nazwa tego urządzenia to HTC Hermes.

  Od 2007 roku rządy Francji, Niemiec i Arabii Saudyjskiej zakazywały używania aparatów BlackBerry do korespondencji służbowej ze względu na niedostateczne bezpieczeństwo transmisji, a Unia Europejska ich nie wybrała ze względu na brak wspierania aplikacji zewnętrznych i przyszłych technologii.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Nokia 9500 Communicator – telefon komórkowy należący do segmentu smartfonów firmy Nokia, wprowadzony w 2004. Wyposażony jest w pełną klawiaturę (QWERTY) i dwa wyświetlacze o 65 536 kolorach każdy (zewnętrzny o rozdzielczości 128x128 pikseli i wewnętrzny o rozdzielczości 640x200 pikseli). Telefon składa się właściwie z dwóch oddzielnych modułów połączonych taśmą komunikującą ze sobą obie części. Pierwszą z nich jest odpowiedzialna za funkcje telefonu platforma S40. Druga to już właściwa platforma z Symbianem S80, oraz wszystkimi funkcjami systemu operacyjnego. Smartfon nie posiada wibratora, co jest ewenementem wśród telefonów tej klasy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona producenta (pol.)
 • Multimedia Messaging Service (MMS) – rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Pierwotnie MMS zaplanowany został jako usługa dla telefonii trzeciej generacji (UMTS), której jednak wprowadzenie było odwlekane w czasie, więc producenci wprowadzili tę opcję już wcześniej (określana jest jako technologia 2,5G). Obecnie prawie każdy nowy telefon posiada funkcję MMS.Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Siemens ˈziːməns, oficjalnie Siemens AG, zapis stylizowany SIEMENS – międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  BlackBerry OS - mobilny system operacyjny rozwijany przez firmę BlackBerry (dawniej Research In Motion). System przeznaczony jest na smartfony i tablety produkowane przez to przedsiębiorstwo. Ostatnia wersja systemu nosi numer 10.1.0.4181 i została wydana 29 lipca 2013 roku. Najnowszym modelem z BB OS 10 jest BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10. Różnią się jedynie tym, że Q10 ma fizyczną klawiaturę QWERTY i dotykowy ekran, a Z10 tylko dotykowy ekran.
  AES (ang. Advanced Encryption Standard) – symetryczny szyfr blokowy przyjęty przez NIST jako standard FIPS-197 w wyniku konkursu ogłoszonego w roku 1997, który wygrał algorytm nazywany roboczo Rijndael.
  Nokia 9300 Communicator (Series 90) – trójzakresowy telefon komórkowy należący do grupy smartfonów firmy Nokia z interfejsem użytkownika Series 80. Wyposażony jest w pełną klawiaturę (QWERTY) i dwa wyświetlacze o 65 536 kolorach (zewnętrzny o wymiarach 128x128 pikseli i wewnętrzny o wymiarach 640x200 pikseli).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama