Bitwa w dolinie rzeki Morawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa w dolinie rzeki Morawy – starcie zbrojne, które miało miejsce latem 285 roku między wojskami Dioklecjana i cesarza Karynusa.

Karus (ur. ok. 230 r. w Narbo w Galii Narbońskiej, zm. latem 283 r. w Ktezyfonie) – cesarz rzymski w latach 282–283.Morawa, Wielka Morawa (serb.-chorw. Велика Морава, Velika Morava, łac. Margus) – rzeka w środkowej Serbii, prawy dopływ Dunaju. Długość – 185 km (493 km od źródeł Morawy Zachodniej), powierzchnia zlewni – 6126 km² (37 444 km² razem z Morawą Zachodnią i Południową), średni roczny przepływ u ujścia – 255 m³/s.

W roku 284 wschodnie prowincje Cesarstwa znalazły się pod panowaniem Dioklecjana, który zastąpił jednego z synów cesarza Karusa – Numeriana. Brat Numeriana Karynus tymczasem rządził na zachodzie. W roku 285 Karynus w ciężkiej kampanii pokonał uzurpatora Juliana Sabinusa, ściągając wojska z Galii i Hiszpanii oraz gwardię pretoriańską. Następnie skierował się przeciwko wojskom Dioklecjana, który na czele 40 000 ludzi przedostał się do Tracji. Po zajęciu Naissus w dolinie rzeki Morawy (starożytna Margus), Dioklecjan stoczył kilka potyczek z siłami Karynusa, które wycofały się do Sirmium.

Aleksander Krawczuk (ur. 7 czerwca 1922 w Krakowie) – polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były minister kultury, poseł na Sejm I i II kadencji.Galia (łac. Gallia) - kraina historyczna w Europie Zachodniej, obecnie tereny Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkana przez plemiona celtyckie. Termin ten, wprowadzony przez Rzymian, do czasu podboju przez Juliusza Cezara w latach 58-51 p.n.e. nie miał pokrycia w rzeczywistej organizacji państwowej czy międzyplemiennej. Istniały tylko pewne luźne podobieństwa kulturowe i niezbyt intensywne związki ekonomiczne między poszczególnymi plemionami.

Decydujące starcie miało miejsce przy ujściu Morawy do Dunaju. Początek bitwy należał do Karynusa, którego wojska uzyskały przewagę. Cesarzowi nie dane było jednak odnieść zwycięstwa, gdyż w trakcie bitwy został zamordowany przez spiskowców wywodzących się z jego dowództwa (którym słynący z rozwiązłości Karynus miał rzekomo uwieść żony). Śmierć Karynusa zakończyła wojnę domową.

Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.Marek Aureliusz Karynus, Marcus Aurelius Carinus (ur. 250 - zm. 285 nad Morawą) – cesarz rzymski od 283 do lipca 285 roku, starszy syn cesarza Karusa. Z żoną Maginą Urbicą miał syna Nigriniana.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Gazda 2008 ↓, s. 236.
 2. Krawczuk 1991 ↓, s. 145.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Daniel Gazda: Wojny domowe w Imperium Rzymskim. Warszawa: Bellona, 2008. ISBN 978-83-11-11325-1.
 • Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzy rzymskich. Dominat. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo "Iskry", 1991. ISBN 83-207-1099-5.
 • Julian (zwany także Julianem z Panonii) – cesarz rzymski od 284 do 285 roku n.e. Uzurpator za czasów cesarza Carinusa. Zginął w bitwie z wojskami prawowitego cesarza.Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, Diocles, Docles (ur. ok. 244 w Solinie (łac. Salona), zm. 3 grudnia 313 lub 316 w Spalatum) – cesarz rzymski od 20 listopada 284 roku do 1 maja 305 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  Reklama