Bitwa pod Wyszehradem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Wyszehradem – starcie zbrojne, które miało miejsce 1 listopada 1420 roku podczas pierwszej krucjaty w okresie wojen husyckich.

Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.Zygmunt Luksemburski (Luksemburczyk), (ur. 14 lub 15 lutego 1368 w Norymberdze, zm. 9 grudnia 1437 w Znojmie) – elektor (margrabia) brandenburski od 1378, król węgierski od 1387, niemiecki od 1411, książę Luksemburga od 1419, król włoski od 1431, Święty Cesarz Rzymski od 1433, król czeski od 1419 (objął władzę w 1436).

Armia utrakwistów, wspólnie z prażanami i małym oddziałem taborytów, obległa znajdującą się w pobliżu Pragi twierdzę Wyszehrad. Całością sił połączonej armii oblężniczej, liczącej 12 000 żołnierzy, dowodził Hynek Krušina z Lichtenburga. Na odsiecz oblężonej fortecy ruszył Zygmunt Luksemburczyk, który prowadził ze sobą armię liczącą 18 000 żołnierzy. W mieście Kutna Hora armię Luksemburczyka opuściło aż 1 500 żołnierzy, którzy przeszli na stronę husytów. Wydarzenie to znacznie zmniejszyło różnicę sił obu armii. Ze względu na mocną pozycję, jaką zajmowali husyci, dowódca oddziałów morawskich sprzeciwił się pomysłowi Luksemburczyka, który chciał przeprowadzić frontalny atak. Urażony w swej dumie monarcha nakazał wojskom morawskim atak na najmocniejszy punkt obrony husyckiej, w wyniku czego straty wśród wojsk morawskich były szczególnie duże. Ostatecznie bitwę wygrali husyci. Wojska katolickie straciły nieco mniej niż 1 000 żołnierzy oraz znaczną ilość jeńców w trakcie odwrotu. Wkrótce po wycofaniu się wojsk Luksemburczyka, twierdza Wyszehrad skapitulowała.

Utrakwiści, także kalikstyni – pierwotnie określenie wszystkich husytów, później umiarkowany ich odłam z głównym ośrodkiem życia religijnego w Pradze.Kutná Hora (niem. Kuttenberg) – stolica powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim, w Czechach w odległości ok. 65 km od Pragi. Populacja miasta wyniosła w 2003 r. 21 218 mieszkańców.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Lista bitew podczas wojen husyckich
  • Reklama