Bitwa pod Vimeiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Vimeiro – bitwa, która miała miejsce 21 sierpnia 1808 roku pod Vimeiro w Portugalii, w czasie zmagań Francuzów z powstańcami iberyjskimi wspieranymi przez oddziały angielskie. Cztery dni po przegranej pod Roliçą, wojska francuskie pod dowództwem gen. Junota opuściły Lizbonę w celu konfrontacji z Anglikami. Tymczasem Wellington otrzymał wyraźne rozkazy zabraniające jakichkolwiek działań zaczepnych i rozlokował swe brygady na pozycjach obronnych nieopodal wioski Vimeiro. Trzy czwarte oddziałów angielskich wspieranych przez osiem dział zajęło pozycje na wzgórzach równoległych do rzeki Maceira, jeden batalion miał za zadanie obronę wschodniej grani wzgórz, a pozostałe siły, wyposażone w 6 dział miały osłaniać Vimeiro, które ulokowane jest na płaskim wzgórzu.

21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni. Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

21 sierpnia, około godz. 9, doszło do pierwszych starć na lewym skrzydle wojsk angielskich, na co Wellington zareagował przerzuceniem połowy sił z zachodniego na wschodni grzbiet wzgórza. Pierwszy szturm oddziałów francuskich (2 brygady dywizji Delaborde'a dowodzonej przez gen. Jeana Guillaume’a Thomièresa) załamał się, a Francuzi stracili 7 dział. Kolejny szturm, tym razem 2 dywizji Loisona pod dowództwem gen. Huguesa Charlota również został odparty. Szturmy te załamały się między innymi z powodu przewagi terytorialnej Anglików, którzy ostrzeliwali zbite francuskie kolumny również ze skrzydeł. Jednej z francuskich kolumn udało się dotrzeć do wioski, wkrótce jednak Francuzi zostali z Vimeiro wyparci.

Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa). Arthur Wellesley, 1. książę Wellington KG, GCB, GCH (ur. 30 kwietnia lub 1 maja 1769 w Dublinie, zm. 14 września 1852 w Walmer Castle koło Dover) – brytyjski arystokrata, wojskowy i polityk.

Wykorzystując niepowodzenia francuskie, Anglicy przystąpili do kontruderzenia. 20 pułk lekkich dragonów dowodzony przez płk. C. D. Taylora początkowo odnosił sukcesy, jednakże, po zbytnim oddaleniu się od własnych szyków, kawaleria utraciła wsparcie piechoty i doznała porażki, ze stratami równymi połowie stanu pułku. W walce poległ płk. Taylor. Na wschodnie wzgórze natarła 1 brygada dywizji Loisona pod dowództwem gen. Jeana Baptiste’a Solignaca, jednakże została ona odparta, podobnie jak kolejny szturm francuski 1 brygady dywizji Delaborde'a dowodzonej przez gen. Antoine’a François Breniera.

Francuzi uciekli w chaotycznym odwrocie, Junot wycofał się do Lizbony i wkrótce podjął rozmowy na temat kapitulacji.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • J. Sutherland, Bitwy epoki napoleońskiej, Warszawa 2005, Oficyna Wyd. Alma-Press.
  • Reklama