Bitwa pod Sinsheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Sinsheim – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 czerwca 1674 podczas wojny Francji z koalicją.

Sinsheim – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, siedziba wspólnoty administracyjnej Sinsheim. Leży nad rzeką Elsenz, ok. 25 km na południowy wschód od Heidelberga, przy autostradzie A6, drogach krajowych B292, B45 i linii kolejowej Bad Friedrichshall–Neckargemünd.III wojna angielsko-holenderska (niderl. Derde Engelse oorlog) 1672-1674, stanowiła część ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją (1672-1679).

Marszałek Francji Henri de Turenne na czele armii liczącej 20 000 żołnierzy pobił pod Sinsheim silniejszą liczebnie, a do tego okopaną armię cesarską dowodzoną przez księcia Karola Lotaryńskiego i Caprarę. Caprara dostał się do francuskiej niewoli.

Henri de la Tour d’Auvergne, wicehrabia Turenne, w literaturze polskiej zwany Tureniuszem (ur. 11 września 1611 w Sedanie, zm. 27 lipca 1675 w Sasbach w Badanii-Wirtembergii) – francuski wojskowy z czasów Ludwika XIV, marszałek Francji.
Reklama