Bitwa pod Schio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Schio (znana także jako bitwa pod La Motta lub bitwa pod Creazzo) – starcie zbrojne, które miało miejsce 7 października 1513 roku podczas wojny włoskiej (1510–1514), znanej pod nazwą wojna Ligi Świętej.

Republika Wenecka (wł. Serenissima Repubblica di Venezia) – północnowłoska republika kupiecka istniejąca od VIII wieku do 1797. Najdłużej nieprzerwanie funkcjonujące państwo o ustroju republikańskim w historii. W średniowieczu jedna z największych potęg handlowych i politycznych w basenie Morza Śródziemnego i jedno z najbogatszych miast Europy. Republika Wenecka była najpotężniejszą i zarazem najtrwalszą z powstałych w średniowieczu miejskich komun włoskich. Jako jedno z nielicznych państw włoskich odegrała również wielką rolę w historii nie tylko Italii, ale całej Europy i basenu Morza Śródziemnego. Od czasów wypraw krzyżowych po zmagania z Imperium Osmańskim, dla Europy była Republika Wenecka głównym pośrednikiem i uczestnikiem kontaktów z muzułmańskim Bliskim Wschodem – zarówno tych pokojowych, jak i wojennych.Schio – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Vicenza, na wschód od Jeziora Garda. Dookoła rozciągają się Małe Dolomity (Przedalpy Włoskie).

Bitwa została stoczona pomiędzy armią wenecką (10 000 piechoty, 3 000 jazdy, w tym 1 500 lekkiej kawalerii w której skład wchodziło 1 000 tzw. stradiotti, czyli lekkiej jazdy chorwackiej oraz 24 działa) dowodzoną przez Bartolomeo d’Alviano a armią hiszpańską (7 000 piechoty, 1 000 ciężkiej jazdy w skład której wchodziło 150 jazdy niemieckiej oraz nieznana ilość jazdy lekkiej) na której czele stali Ramon de Cardona i Prospero Colonna. Wenecjanie usiłowali przeszkodzić Hiszpanom w ich odwrocie z prowincji Veneto. Doszło do bitwy w okolicach miejscowości Schio, Creazzo i La Motta, na północny zachód od Vicenzy, gdzie armia wenecka została pobita i rozproszona, tracąc przy tym 4 000 piechurów i 400 jeźdźców. Straty armii hiszpańskiej nieznane.

Vicenza – miasto i gmina w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Vicenza. Leży u podnóży Alp Weneckich, nad rzeką Bacchiglione w dorzeczu Brenty. Leży w odległości ok. 60 km na zachód od Wenecji i ok. 200 km na wschód od Mediolanu.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. być może podobnie jak w przypadku Wenecjan ilość jazdy lekkiej w przybliżeniu była równa ilości jazdy ciężkiej

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • John Julius Norwich, A History of Venice, wyd. 1st Vintage books ed, New York: Vintage Books, 1989, ISBN 0-679-72197-5, OCLC 18987303.
  • Wojny włoskie – seria konfliktów zbrojnych toczonych w latach 1494-1559, z udziałem Francji, Hiszpanii, niemieckiego rodu Habsburgów, Państwa Kościelnego, Wenecji i licznych drobnych państewek włoskich; czasem w wojny te angażowały się również inne państwa – Anglia, Szkocja, Szwajcaria czy nawet Imperium osmańskie.
    Reklama