Bitwa pod Chrastavą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bitwa pod Kratzau)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.wojna .naglowek{background:#ddd;text-align:center;border:1px solid #aaa}.mw-parser-output .infobox.wojna-najnowsze .naglowek{background:LightSteelBlue}.mw-parser-output .infobox.wojna-nowozytnosc .naglowek{background:LightGreen}.mw-parser-output .infobox.wojna-starozytnosc .naglowek{background:DarkSalmon}.mw-parser-output .infobox.wojna-sredniowiecze .naglowek{background:LightGray}

Bitwa pod Chrastavą (również bitwa pod Kratzau) – starcie zbrojne w pobliżu Chrastavy, które miało miejsce 11 listopada 1428 roku w okresie wojen husyckich.

Rejzy husyckie – zbrojne wyprawy na tereny krajów sąsiadujących z Czechami, organizowane i przeprowadzane przez wyznawców nauki Jana Husa w okresie wojen husyckich.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

11 listopada 1428 oddziały Sierotek, powracające z rejzy na Żytawę, zostały pod wsią Machnín znienacka zaatakowane przez siły łużyckie. W pierwszej fazie bitwy husyci stracili większość taboru, wiozącego prowiant dla wojsk oblegających zamek w Lichtenburgu, jednak po dłuższej walce Sierotki przeprowadziły reorganizację i dokonały udanego kontrataku, dominując i zmuszając wroga do ucieczki.

Chrastava (niem. Kratzau) - miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 746 ha, a liczba jego mieszkańców 6 051 osób.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Petr Čornej: Velké dějiny zemí Koruny české V. 1402-1437. Praha: 2000, s. 790.
  • František Palacký: Dějiny národu Českého v Čechách a na Moravě. Praha: 1907, s. 1279.
  • František Šmahel: Husitská revoluce. 3. Kronika válečných let.. Praha: 1996, s. 105, 207-208, 420.
  • Reklama