Bitwa pod Forum Gallorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Forum Gallorum – starcie zbrojne, które miało miejsce 14 kwietnia 43 p.n.e. w trakcie kampanii mutińskiej, po śmierci Gajusza Juliusza Cezara.

Aulus Hirtius (ur. ok. 90 p.n.e., zm. 21 kwietnia 43 p.n.e.) - oficer rzymski, szef sztabu Juliusza Cezara w czasie wojny galijskiej i jeden z jego najbliższych współpracowników. Uczestniczył w większości wypraw wojennych Cezara, z wyjątkiem wypraw afrykańskich. Pretor w r. 46 p.n.e., w r. 43 p.n.e. konsul. Zginął w bitwie przeciwko Markowi Antoniuszowi pod Mutiną (obecnie Modena).Marek Antoniusz, Marcus Antonius (ur. 14 stycznia 83 p.n.e. w Rzymie, zm. 1 sierpnia 30 p.n.e.) – wódz i polityk rzymski w latach 61–30 p.n.e.

Wiosną r. 43 p.n.e. w okolicy Mutiny (dzisiejsza Modena) znajdowały się wojska zwolenników Cezara pod wodzą Marka Antoniusza oraz przeciwne im wojska senackie. Głównodowodzącymi wojsk senackich byli Oktawian August oraz konsul Aulus Hircjusz. Siły te wzmocnione zostały jeszcze dodatkowymi czterema legionami pod wodzą konsula Gajusza Wibiusza Pansy Caetronianusa, który wyruszył z Via Aemilia. W dniu 14 lub 15 kwietnia nadciągające legiony natknęły się w okolicy Forum Gallorum na siły Antoniusza, który wysłał przeciwko konsulowi swoje dwa najbardziej doświadczone legiony, dwie kohorty pretorianów, jazdę oraz oddziały lekkozbrojnych. Forum Gallorum było wioską położoną na terenie bagiennym, około 11 kilometrów na południowy wschód od Mutiny.

Konsul (łac. consul – l.mn. consules) – w starożytnym Rzymie, w okresie republiki był jednym z dwóch najwyższych rangą urzędników wybieranych przez komicja centurialne na roczną kadencję. Był odpowiedzialny za politykę zagraniczną.Galba (właśc. Servius Sulpicius Galba, po objęciu władzy jako cezar: Servius Galba Imperator Caesar Augustus; 25 grudnia 3 p.n.e., Terracina - 15 stycznia 69 n.e.) - cesarz rzymski od 8 czerwca 68 r. do swojej śmierci. Jego panowanie zapoczątkowało rok czterech cesarzy.

Jako wsparcie dla wojsk Pansy Hircjusz posłał kolejny legion dowodzony przez Serwiusza Sulpicjusza Galbę oraz dwie kohorty pretorianów. Wojska te od razu uderzyły na dwa legiony Antoniusza, ale po ciężkiej walce musiały się wycofać. W trakcie walki raniony włócznią został konsul Pansa. Wojska Antoniusza zadały przeciwnikowi ciężkie straty, sięgające połowy stanu.

Gaius Iulius Caesar, Gajusz Juliusz Cezar, ur. 12 lipca 100 p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e. – koncepcja Mommsena i Diona) w Rzymie, zm. 15 marca 44 p.n.e. w Rzymie – rzymski polityk, wódz, dyktator i pisarz. Jeden z członków stronnictwa popularów, spowinowacony z Cynną i Mariuszem. Po ich śmierci piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula i dyktatora. Sławę zdobył dzięki namiestnictwu w Galii i dzięki pomocy swych żołnierzy udało się mu pokonać opozycję, skupioną wokół senatu i Pompejusza – tzw. optymatów, aby następnie, po wieloletnich walkach, przejąć pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w idy marcowe przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. W testamencie adoptował syna swojej siostrzenicy Gajusza Oktawiusza, późniejszego Oktawiana Augusta, wyznaczając go na swego spadkobiercę.Bitwa pod Mutiną – starcie zbrojne, które miało miejsce 23 kwietnia 43 p.n.e. w trakcie kampanii mutińskiej, po śmierci Gajusza Juliusza Cezara.

Poinformowany o wyniku starcia Hircjusz ruszył na czele dwóch legionów na pole walki, gdzie zaskoczył świętujących już zwycięstwo legionistów Antoniusza, zadając im ciężkie straty. Tym razem to Antoniusz stracił około połowy swoich ludzi, wobec czego zdecydował się na odwrót do Forum Gallorum. Wojska senackie zdobyły w tej walce dwa legionowe orły i około sześćdziesięciu innych znaków. Tymczasem pozostający pod Mutiną Oktawian odparł atak pozostałych sił Antoniusza pod wodzą jego brata Lucjusza.

Via Aemilia, droga rzymska o długości ponad 262 km, prowadząca z Ariminum do Placentii. Była ufundowana przez Aemiliusa Lepidusa, od którego imienia pochodzi jej nazwa. Została ukończona w 175 p.n.e. Umożliwiła włączenie doliny rzeki Pad do Republiki Rzymskiej. Przez wieki droga odgrywała rolę ważnej arterii komunikacyjnej, dała też nazwę krainie którą przecina - Emilii-Romanii.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

Kilka dni później wiadomość o zwycięstwie sił senackich dotarła do Rzymu. Senat zarządził w dniu 21 kwietnia święto dziękczynne i ogłosił trzech dowódców Triumviri rei publicae constituendae (komisją trzech dla ustanowienia spraw republiki). Tymczasem 23 kwietnia zmarł z powodu ran odniesionych pod Forum Gallorum konsul Pansa, a drugi z konsulów, Hircjusz, poniósł śmierć tego samego dnia w bitwie pod Mutiną, wobec czego Oktawian, wykorzystując sytuację, wymusił zbrojnie konsulat dla siebie i swego zwolennika Kwintusa Pediusa.

Oxford University Press – wydawnictwo Oxford University, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Publikuje m.in. Oxford English Dictionary i wiele monografii naukowych w wielu dyscyplinach.14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ronald Syme: The Roman Revolution, Oxford University Press, Oxford, New York 2002, ​ISBN 978-0-1928-0320-7​.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Gaius Octavius Thurinus, po adopcji Gaius Iulius Caesar Octavianus, (Gajusz Juliusz Cezar Oktawian) (ur. 23 września 63 roku p.n.e. w Rzymie, zm. 19 sierpnia 14 roku n.e. w Noli) – pierwszy cesarz rzymski, panował od 16 stycznia 27 roku p.n.e. do śmierci jako Imperator Caesar Augustus. Po śmierci zaliczony został w poczet bogów jako „Divus Augustus”. Syn Gajusza Oktawiusza i Atii Starszej (Atia Maior), wnuk siostry Juliusza Cezara i jego adoptowany testamentem syn.

    Reklama