Bitwa pod Enzheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Enzheim – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 października 1674 w pobliżu miejscowości Enzheim podczas wojny Francji z Koalicją.

Entzheim – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Dolny Ren.III wojna angielsko-holenderska (niderl. Derde Engelse oorlog) 1672-1674, stanowiła część ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją (1672-1679).

Wspomagająca wojska holenderskie armia cesarska pod wodzą Bournonville'a (36 tysięcy żołnierzy) nad rzeką Bruche oczekiwała na przybycie wojsk brandenburskich. Armia cesarska zajmowała silnie ufortyfikowaną pozycję. Centrum sił Bournonville'a znajdowało się w Enzheim, natomiast na lewym skrzydle większość piechoty i artylerii. Lewe skrzydło było osłonięte lasem. Wódz francuski Turenne (22 tys. żołnierzy) zamierzał pobić Bournonvile'a przed nadejściem wojsk brandenburskich, więc zaatakował umocnione pozycje armii cesarskiej. Bitwa rozpoczęła się natarciem spieszonych dragonów francuskich na lasek osłaniający lewe skrzydło wojsk cesarskich, który po paru godzinach zażartych walk został opanowany. W tym czasie na lewe skrzydło Francuzów uderzyła jazda cesarska i odrzuciła Turenne'a, jednak dalsze natarcie jazdy cesarskiej zostało powstrzymane ogniem centrum francuskiego. Po nieudanej próbie przełamania centrum wojsk cesarskich Turenne wycofał się w nocy, nie wiedząc, że również przeciwnik opuścił pole bitwy. W bitwie do niewoli francuskiej dostał się austriacki wódz Eneasz Caprara, wkrótce zwolniony.

4 października jest 277. (w latach przestępnych 278.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 88 dni.Brandenburgia-Prusy (niem. Brandenburg-Preußen) – upowszechnione w historiografii określenie używane w odniesieniu do wczesnonowożytnego państwa brandenburskiej dynastii Hohenzollerów, istniejącego w latach 1618–1701.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I.
  • Henri de la Tour d’Auvergne, wicehrabia Turenne, w literaturze polskiej zwany Tureniuszem (ur. 11 września 1611 w Sedanie, zm. 27 lipca 1675 w Sasbach w Badanii-Wirtembergii) – francuski wojskowy z czasów Ludwika XIV, marszałek Francji.
    Reklama