Bitwa pod Burkatowem (1762)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Burkatowem (niem. Schlacht bei Burkersdorf) – starcie zbrojne, które miało miejsce 21 lipca 1762 w trakcie trzeciej wojny śląskiej (części wojny siedmioletniej).

Bitwa pod Torgau (Torgawą) – starcie zbrojne wojsk pruskich i austriackich, które miało miejsce 3 listopada 1760 roku w Saksonii podczas trzeciej wojny śląskiej. Krefeld (do 1929 Crefeld) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, położone na południowy zachód od Zagłębia Ruhry w pobliżu Renu.

Oddziały pruskie ustawiły się w szyku bojowym w nocy. Rankiem pruskie działa rozpoczęły ostrzał. Pierwszym celem pruskiego ataku stała się austriacka kawaleria, która rozpierzchła się pociągając za sobą piechotę. Wtedy artyleria pruska rozpoczęła zmasowany ostrzał szańców austriackich. Jednocześnie piechota uderzyła z flanki i od frontu na pozycje nieprzyjaciela zdobywając je po krwawej walce.

Bitwa zakończyła się porażką Austriaków i ich odwrotem. Podobnie jak w bitwach pod Krefeld (Krefeld) i Torgau Prusacy nie atakowali w linii, lecz w trzech samodzielnych kolumnach, które miały do wypełnienia własne zadania taktyczne.

Austriacy stracili w bitwie 1373 ludzi a Prusacy około 1700.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 1762-07-21 - Battle of Burkersdorf. W: kronoskaf.com [on-line]. [dostęp 2017-07-09].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Sebastian Haffner: Prusy bez legendy: Zarys dziejów. Warszawa: Oficyna Historii XIX i XX wieku, 1996. ISBN 83-905989-3-0.
  • Reklama