Bitwa pod Brunanburh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Brunanburh (The Battle of Brunanburh) lub po prostu Brunanburhanglosaski poemat bohaterski opisujący zwycięstwo angielskiego króla Athelstana w 937 roku nad sprzymierzonymi siłami Skandynawów i Szkotów wspomaganych przez Walijczyków. Miejsce rozegrania bitwy jest sporne. Najczęściej sugeruje się teren wokół starego rzymskiego fortu Blatum Bulgium po północno-wschodniej Solway Firth.

Epos (gr. έπος, epos = słowo), także: ‘epopeja’, ‘poemat heroiczny’, czasem również ‘poemat epicki’ – jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki.Walijczycy (ang. Welsh (people), wal. Cymry) – naród celtycki zamieszkujący głównie Walię (3 mln), Stany Zjednoczone (2 mln) i Anglię (0,6 mln). Tożsamość walijska jest przykładem tożsamości negatywnej, która ukształtowała się w opozycji do tożsamości angielskiej. Znaczną rolę poczucia przynależności narodowej mają: kultura, religia, sport (rugby), język walijski oraz symbole narodowe. W przeciwieństwie do Irlandii i Szkocji w Walii nie rozwinęły się ruchy separatystyczne.

Utwór zapisany został przez nieznanego autora w Kronice Anglosaskiej pod rokiem 937, bez jakiegokolwiek komentarza czy informacji. Jest to jeden z nielicznych przekazów w całej poezji staroangielskiej, gdzie w ogóle został odzwierciedlony konflikt anglosasko-celtycki. Uderza w nim specyficzna estetyka okrucieństwa i śmierci.

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Szkoci (ang. i scots Scots, gael. Albannaich) – naród celtycki zamieszkujący Szkocję i Irlandię Północną. Mówią językami: angielskim (70% ludności), szkockim lallans (30% ludności) i celtyckim językiem gaelickim (1% ludności, głównie wyspy Hebrydy); te dwa ostatnie języki są stopniowo wypierane przez język angielski.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Wojciech Lipoński, Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich, Kantor Wydawniczy SAWW, Poznań 1995, s. 354-355. [tam też przekład polski]
  • Skandynawowie – grupa ludności zróżnicowana etnicznie, kulturowo i językowo zamieszkująca Skandynawię i Półwysep Skandynawski.
    Reklama