Bitwa o Alamo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obrona Alamo (ang. Battle of the Alamo, hiszp. Batalla de El Álamo) – starcie zbrojne, które miało miejsce pomiędzy około 3-tysięcznym wojskiem Republiki Meksyku i nielicznymi zbuntowanymi siłami teksańskimi (włączając tak zwanych Tejanos) podczas długiej walki o niepodległość Teksasu (rewolucji teksańskiej), która rozpoczęła się w październiku 1835.

Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Samuel „Sam” Houston (2 marca 1793 w hrabstwie Rockbridge, zm. 26 lipca 1863 w Huntsville) – amerykański polityk i wojskowy, odegrał istotną rolę w przyłączeniu Republiki Teksasu do Stanów Zjednoczonych, jako jeden ze stanów. Jego zwycięstwo w bitwie pod San Jacinto, jednej z najkrótszych decydujących bitew we współczesnej historii, zapewniło niepodległość Teksasu od Meksyku. Houston był jedynym Amerykaninem, który wybrany został gubernatorem dwóch różnych stanów. Był jedynym gubernatorem z przyszłego stanu Konfederacji, który sprzeciwiał się secesji (która doprowadziła do wybuchu wojny secesyjnej), a także jedynym, który odmówił złożenia przyrzeczenia lojalności Konfederacji, co doprowadziło do jego odsunięcia ze stanowiska przez teksański kongres secesyjny. Houston był kilkukrotnie brany pod uwagę jako potencjalny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Stan Teksas znajdował się wtedy w granicach Meksyku. Wcześniej była to ziemia skolonizowana przez Hiszpanów, a w 1821 rząd Meksyku przyznał Stephenowi Austinowi prawo sprowadzenia do tego kraju osadników amerykańskich. Już niebawem zaczęli oni dążyć do uniezależnienia się od Meksyku, co doprowadziło do wybuchu krwawego powstania w latach 1835–1836.

Republika Teksasu (ang. Republic of Texas; hiszp. República de Tejas) – państwo w Ameryce Północnej, istniejące w latach 1836–1845. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Bitwa o Alamo była jednym z najbardziej dramatycznych epizodów tego powstania. Do bitwy doszło na terenie kompleksu budynków Misji Alamo w San Antonio (wówczas San Antonio de Béxar), na przełomie lutego i marca 1836. Rozpoczęła się 23 lutego, a zakończyła 6 marca, kiedy Meksykanom udało się dokonać wyłomu w murach misji. Śmierć ponieśli prawie wszyscy obrońcy (załoga Alamo liczyła około 200 ludzi), oprócz kilku niewolników, kobiet i dzieci. Pomimo strat, 13-dniowe oblężenie powstrzymało na pewien czas pochód sił meksykańskich pod wodzą generała Santa Anny, a Samuelowi Houstonowi pozwoliło na zebranie wojsk i zaopatrzenia oraz przeprowadzenie udanego kontruderzenia w późniejszej bitwie pod San Jacinto. Symbolem uznania dla bohaterstwa obrońców misji było powstałe niemal natychmiast po tych wydarzeniach, zawołanie „Pamiętajcie o Alamo!” (ang. Remember the Alamo!)

Powstanie, dawniej insurekcja – zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta lub pewnego obszaru, skierowane przeciw dotychczasowej władzy lub władzy okupacyjnej.Hiszpanie – naród romański zamieszkujący głównie Hiszpanię (73% ludności), posługujący się językiem hiszpańskim.

Bezpośrednim rezultatem tych wydarzeń było zwycięstwo rewolucjonistów; Santa Anna musiał zrzec się pretensji do Teksasu. Proklamowano niepodległą Republikę Teksasu, którą uznały Stany Zjednoczone. Państwo to istniało prawie 10 lat, po czym zostało przyjęte do Unii jako jej 28. stan.

San Antonio (wymowa: /ˌsænænˈtoʊni.oʊ/) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką San Antonio. W 2017 roku przekroczyło 1,5 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Teksasie. Bitwa pod San Jacinto – starcie zbrojne, które miało miejsce 21 kwietnia 1836 roku w dzisiejszym Harris County w Teksasie w trakcie powstania teksańskiego. Prowadzona przez generała Sama Houstona armia teksańska starła się i pokonała meksykańską armię pod dowództwem generała Antonio López de Santa Anna. Setki meksykańskich żołnierzy zostało zabitych albo schwytanych do niewoli, a straty w armii teksańskiej były minimalne, tylko 9 zabitych i 26 rannych. Ranny w nogę został też Sam Houston.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Plan misji Alamo

 • Cenotaf obrońców Alamo – fragment

 • Misja Alamo – kaplica i koszary – stan obecny

 • Pozostałości murów misji Alamo, w centrum San Antonio (stan obecny)

 • W kulturze[ | edytuj kod]

  Dzieje obrony fortu Alamo stały się później kanwą kilku filmów na przykład:

  Rewolucja teksańska – określenie stosowane wobec wydarzeń z lat 1835-1836, w wyniku których utworzona została niezależna od Meksyku Republika Teksasu.Tejano (wym. tehano) – przymiotnik utworzony od hiszpańskiej nazwy Teksasu – Tejas, dawna pisownia Texas (wym. tehas), określający mieszkańca Teksasu, pochodzenia meksykańskiego. Forma żeńska to Tejana, a liczba mnoga Tejanos.
 • Alamo (1960), w reżyserii Johna Wayne’a (który odtwarzał również postać Davida Crocketta),
 • Alamo (2004), w reżyserii Johna Lee Hancocka.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jarosław M. Wojtczak, Alamo – San Jacinto 1836, Warszawa: Bellona, 1996, ISBN 83-11-08641-9, OCLC 830125748.
 • Battle of the Alamo from the Handbook of Texas Online.
 • Reklama