BitKeeper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BitKeeper – rozproszony system kontroli wersji firmy BitMover na licencji Apache. Przez 3 lata, do kwietnia 2005 roku, był używany do rozwoju kodu jądra Linuksa.

Apache License (przed wersją 2.0 Apache Software License - ASL) – licencja wolnego oprogramowania autorstwa Apache Software Foundation. Licencja ta dopuszcza użycie kodu źródłowego zarówno na potrzeby wolnego oprogramowania, jak i zamkniętego oprogramowania komercyjnego. Pod tą licencją rozpowszechniane jest oprogramowanie tworzone przez Apache Software Foundation.Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.

Był to system na licencji własnościowej. W kwietniu 2005 roku ogłoszono, że BitMover wycofuje się z dystrybucji darmowej wersji BitKeepera dla projektów o otwartym kodzie i w związku z tym zaistniała potrzeba użycia nowego systemu kontroli wersji dla rozwoju Linuksa. Niezależnie od siebie powstały Mercurial (twórcą i głównym programistą jest Matt Mackall) i Git (stworzył go Linus Torvalds).

System kontroli wersji (ang. version/revision control system) – oprogramowanie służące do śledzenia zmian głównie w kodzie źródłowym oraz pomocy programistom w łączeniu zmian dokonanych w plikach przez wiele osób w różnych momentach czasowych.

Od wersji 7.2ce wydanej 9 maja 2016 BitKeeper zmienił licencję na wolną.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. BitKeeper: koniec lunchu! (Internet Archive). [dostęp 2007-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
  2. Bk-7.2ce released 2016-05-09 - Releases - BitKeeper CE, users.bitkeeper.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Witryna BitKeepera
  • Reklama