Biszofit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biszofitminerał z grupy halogenków, którego głównym składnikiem jest sześciowodny chlorek magnezu, MgCl2·6H2O.

Połtawa (ukr. Полтава) - miasto w środkowo-wschodniej części Ukrainy, nad Worskłą. Stolica obwodu połtawskiego.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

Jest ewaporatem powstałym na dnie morskim w okresie permu.

Został on odkryty w Staßfurcie przez niemieckiego geologa Gustava Bischofa w drugiej połowie XIX wieku. Minerał otrzymał nazwę na cześć swojego odkrywcy.

W XX wieku zaczęto odkrywać złoża biszofitu także w innych regionach świata, m.in. w Rosji, na Ukrainie w pobliżu Połtawy, Brazylii i Chinach.

Zastosowanie[ | edytuj kod]

Początkowo biszofit był wykorzystywany głównie w przemyśle, później także w medycynie i kosmetyce (preparaty z biszofitem są oferowane jako pomocne w stanach zapalnych i bolesności mięśni, stawów itp.).

Staßfurt – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Salzland. Leży przy ujściu rzeki Liethe do Bode. Do 31 grudnia 2009 siedziba wspólnoty administracyjnej Staßfurt.{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "gęstość_miejsce", "p1", "język_używany", "p1_flaga" oraz "n1_flaga".

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bischofite (ang.). Webmineral.com. [dostęp 2013-02-21].
  2. Bischofite (ang.). W: Handbook of Mineralogy [on-line]. [dostęp 2013-02-21].
  3. ''Магний-акцентированная реабилитация в физиотерапевтической практике: фундаментальные исследования и практическое применение. Материалы конференции г. Донецк 27 апреля 2011 г. Министерство охраны здоровья Украины, Донецкий национальный медицинский университет им. М. Горького, Высшее государственное учебное заведение Украины "Украинская медицинская стоматологическая академия", Ассоциация специалистов по спортивной медициние и лечебной физкультуре Украины, Всеукраинская ассоциация физиотерапевтов и курортологов. Donieck: Интерграфика, 2011. ISBN 978-966-84-19-56-0.
  4. Bischofite (ang.). mindat.org. [dostęp 2013-02-21].
  5. Preparaty zawierające biszofit. doz.pl. [dostęp 2015-07-14].
Reklama