Biskira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biskira (arab.: بسكرة; fr.: Biskra) – miasto w północno-wschodniej Algierii, stolica administracyjna prowincji Biskira, u podnóża masywu Dżabal al-Aurus. Około 228 tys. mieszkańców.

Szejk (ang. The Sheik) – amerykański film z 1921 roku w reżyserii George’a Melforda. Adaptacja powieści E.M. Hull o tym samym tytule.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

W starożytności rzymskie miasto Vescera, położone na skrzyżowaniu szlaków karawan prowadzących z Sahary do Oceanu Atlantyckiego.


W kulturze[ | edytuj kod]

Biskira jest głównym miejscem akcji powieści Immoralista André Gide'a z 1902 roku i poematu prozą Pokarmy ziemskie z 1897 roku tego pisarza. Odwiedził on miasto w 1895 roku, spędzając tam dwa tygodnie od 31 stycznia z lordem Alfredem Douglasem, po spotkaniu z Oscarem Wilde'em w Blidzie i Algierze.

Al-Bulajda (arab. البليدة), dawniej Blida – miasto w północnej Algierii, stolica administracyjna prowincji Blida, na nizinie Mitidża, u podnóża Atlasu Tellskiego. Około 265 tys. mieszkańców (2005).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Diana Mayo, bohaterka bestsellerowej powieści Szejk Edith Maude Hull z 1919 roku i filmu Szejk, rozpoczyna podróż na pustynię z Biskiry, ukazanej jako kosmopolityczna oaza.

Węgierski kompozytor Béla Bartók zbierał tradycyjną muzykę w Biskirze w 1913 roku.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ad-Dauha albo Doha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) – miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, stolica i największe miasto Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.
Béla Bartók (ur. 25 marca 1881 w Nagyszentmiklós, zm. 26 września 1945 w Nowym Jorku) – węgierski kompozytor i pianista, uważany za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Jako badacz muzyki ludowej i autor analiz z tego zakresu jeden z prekursorów etnografii muzycznej.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
E.M. Hull właśc. Edith Maude Winstanley Hull z domu Henderson (ur. 16 sierpnia 1880, zm. 11 lutego 1947) – brytyjska pisarka. Była autorką ośmiu powieści-romansów. Jej najbardziej znana powieść Szejk stała się światowym bestsellerem. Jej powieści zapoczątkowały nowy gatunek literacki - pustynny romans (desert-romance).

Reklama