Bishara Morad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bishara Morad (arab. ‏بشارة مراد‎, ur. 23 stycznia 2003) – syryjsko-szwedzki piosenkarz.

Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jest Syryjczykiem. Gdy miał sześć lat, wyemigrował z rodzicami do Linköping.

Kariera[ | edytuj kod]

W marcu 2018 opublikował na Instagramie amatorskie nagranie z występu w kawiarence szkolnej, do którego zachęcił go jego nauczyciel muzyki. Filmik zyskał na popularności w sieci, podobnie jak kolejne nieprofesjonalne nagrania, na których śpiewał covery kilku światowych przebojów. Z czasem został dostrzeżony przez Lailę Bagge, szwedzką menedżerkę muzyczną, która zaproponowała mu współpracę. W styczniu 2019 pod szyldem wytwórni TEN wydał swój debiutancki singiel „Home”. W lutym z piosenką „On My Own” został ogłoszony jednym z uczestników programu Melodifestivalen 2019, polegającego na wyłonieniu reprezentanta Szwecji w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji. 23 lutego pomyślnie przeszedł przez półfinał i z awansował do finału rozgrywanego 9 marca. Zajął w nim drugie miejsce w głosowaniu jurorów i telewidzów. Z singlem „On My Own”, który został wydany cyfrowo 23 lutego, dotarł do czwartego miejsca szwedzkiej listy przebojów.

Aftonbladet (szw. „gazeta wieczorna”) – szwedzki dziennik popołudniowy ukazujący się od 1830 roku w Sztokholmie. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bishara – TEN Music Group (ang.). ten.se. [dostęp 2019-03-10].
  2. Första steget (ang.). instagram.com. [dostęp 2019-03-10].
  3. Quetzala Blanco: Bishara Morad i Melodifestivalen – allt du vill veta om honom (szw.). nyheter24.se, 2019-02-23. [dostęp 2019-03-10].
  4. Johan M Söderlund, Torbjörn Ek: Så drillades Bishara Morad av Laila Bagge (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2019-02-24. [dostęp 2019-03-10].
  5. Home – Single – Bishara (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-03-10].
  6. Alla deltagarna i Melodifestivalen 2019 (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2018-11-27. [dostęp 2019-03-10].
  7. Gustav Dahlander: John Lundvik är vinnaren av Melodifestivalen 2019 (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. blogg.svt.se, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-10].
  8. On My Own – Single – Bishara (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-03-10].
  9. Sverigetopplistan – Singles Top 100: 2019-03-08 (ang.). W: Sverigetopplistan [on-line]. swedishcharts.com, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-10].
Melodifestivalen 2019 – 58. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 2, 9, 16 i 23 lutego, koncert drugiej szansy – 2 marca, a finał – 9 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską. Szwedzi (szw. svenskar) – naród germański mieszkający głównie w Szwecji (około 9 mln), zachodniej i południowo-zachodniej Finlandii (około 300 tys.) oraz w innych krajach skandynawskich, w USA (ponad 4 miliony ludzi pochodzenia szwedzkiego) i Kanadzie. Około 90% schrystianizowanych w XI-XII wieku Szwedów należy od XVI wieku do Szwedzkiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (w 2000 doszło do separacji kościoła od państwa). Większość z nich jest niepraktykująca. Posługują się językiem szwedzkim.
Warto wiedzieć że... beta

Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
Sverigetopplistan (znana wcześniej jako Topplistan i Hitlistan) – oficjalna lista przebojów obowiązująca w Szwecji (od października 2007). Lista jest sporządzana na podstawie danych z serwisu Grammofonleverantörernas förening. Od końca 2006 strona umożliwia bezpłatne pobieranie utworów.
64. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany w dniach 14 16 i 18 maja 2019 w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie. Gospodarzem konkursu był Izrael, który zwyciężył w finale konkursu organizowanego w 2018 roku. Organizatorami konkursu była Europejska Unia Nadawców (EBU) i izraelski nadawca publiczny Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC).

Reklama