Birs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Birs (fr. Birse) – rzeka w Szwajcarii, lewy dopływ Renu.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

Historia[ | edytuj kod]

Pochodzenie nazwy rzeki, która używana jest od XV wieku, budzi spory. Może pochodzić od Beheres (słowo pochodzenia indoeuropejskiego znaczącego szybki) lub od Bir, które w języku celtyckim oznaczało zbiorniki i cieki wodne.

Na początku XX wieku 49 mostów łączyło brzegi rzeki, z których 12 było mostami kolejowymi, związanymi z otwarciem linii kolejowej między Bazyleą a Biel/Bienne w roku 1877. Stulecie później liczba mostów przekroczyła sto.

Wylewy rzeki spowodowały poważne powodzie w Pontenet i Bévilard w 1750, Birsfelden w 1881, następnie poważne straty przyniosła powódź 23 czerwca 1973, a powódź z 8-10 sierpnia 2007 nawet odcięła Delémont od reszty świata, a niektóre gospodarstwa pozbawiła elektryczności na trzy dni.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rzeki Europy
  • Reklama