• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biopiractwo

  Przeczytaj także...
  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.

  Biopiractwo – praktyka zawłaszczania dziedzictwa genetycznego przyrody przez wielkie koncerny, patentujące poszczególne geny i modyfikowane genetycznie organizmy, a nawet całe gatunki dzikich organizmów, np. roślin leczniczych, o których wiedzę zdobywa się od pierwotnych mieszkańców krajów tropikalnych, którzy w rezultacie oficjalnie tracą prawo do korzystania z tradycyjnej, wypracowanej przez pokolenia wiedzy swego ludu na rzecz wielkich firm farmaceutycznych.

  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.Basmati, ryż Basmati, ryż siewny indyjski (Oryza sativa L.) – kultywar ryżu długoziarnistego, o charakterystycznym aromacie, najpopularniejszy w Indiach i Pakistanie. Jego ziarna są dłuższe i cieńsze niż ziarna pozostałych odmian ryżu. Występuje w dwu odmianach: białej i brązowej. Z ryżem Basmati wiąże się sprawa biopiractwa, którego ofiarą padli indyjscy i pakistańscy rolnicy.

  Podobnie dzieje się z niektórymi gatunkami i odmianami roślin uprawnych i użytkowych.

  Przykładem biopiractwa może być próba opatentowania przez firmę RiceTec z Teksasu ryżu Basmati, odmiany wyhodowanej przed setkami lat przez rolników z podnóża Himalajów indyjsko-pakistańskich, uważanej za najlepszą odmianę ryżu na świecie, którą RiceTec dostosował do warunków uprawy w USA, co jednak nie miało wpływu na jego wygląd, smak i aromat. W rezultacie przyjęcia wniosku patentowego, indyjscy i pakistańscy rolnicy nie mogli sprzedawać swego ryżu za granicę bez opłat licencyjnych, jednak społeczna międzynarodowa kampania sprzeciwu doprowadziła do anulowania decyzji Urzędu Patentowego USA.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biopiractwo, czyli patentowanie życia
 • Patent na kraje trzeciego świata
 • What is Biopiracy? Graham Dutfield. Queen Mary Intellectual Property Research Institute, Queen Mary University of London.
 • Biopiracy: The Legal Perspective
 • Basmati Case Study (strona edukacyjna)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.585 sek.